Premiery - Teatr

"Zona" - studenci AST w spektaklu o życiu w rzeczywistości wirtualnej [FOTO]

2022-03-01 15:43:08 | Wrocław

"Zona" to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego AST Wrocław, którego premiera odbędzie się już 4 i 5 marca 2022. Głównym tematem tego przedstawienia jest nieskończone życie w rzeczywistości wirtualnej i korzystanie z aplikacji idealnej, dostosowanej do naszych wszelkich potrzeb. Sprawdźcie, co na ten temat powiedzieli nam młodzi aktorzy. Zobaczcie też zdjęcia z próby przed premierą >>

Zona - spektakl AST Wrocław

Studenci AST o spektaklu "Zona"

- Tematem spektaklu jest przechodzenie w rzeczywistość wirtualną. Tworzymy przestrzeń, która ma rekompensować niedociągnięcia realnego świata. Ona w połączeniu z wszechobecną komputeryzacją i marzeniami o postępie, pozwala tworzyć poszerzoną, wirtualną rzeczywistość. Słyszy się o takich sprawach jak metawersum Facebooka, czyli przenoszenie świadomości do internetu, pozbycie się ograniczeń cielesnych. To jeśli chodzi o fabułę, natomiast dla mnie istotne w tym przedstawieniu jest to jak ludzie funkcjonują w grupie, a raczej jak grupa się rozpada, gdy jednostki mają sprzeczne interesy - mówi Błażej Modelski.

- Moja bohaterka w tym spektaklu jest osobą niebinarną, bardzo wkręcona, choć od niedawna, w życie w sieci, a jej ideą fix jest kochanie się w tzw. istocie mentalnej. Ona nie patrzy na ludzi pod kątem fizycznym czy płciowym, a intelektualnym. To jest dla nie priorytet. Ma ciekawe spojrzenie na świat i jest także piewcą wielkich idei. Stara się wprowadzić w życie różne idee rewolucyjne, myśli o zniszczeniu planety, jest zwolenniczką ratowania natury, zamiast rozwoju cywilizacji. Dla niej przejście do wirtualnego świata jest jedyną szansą na ratowanie tego prawdziwego, który jest pełen niedociągnięć - mówi Magdalena Jędrysiak.

- W naszej grupie aktorskiej zastanawialiśmy się, jakie funkcje mogłaby zawierać taka idealna aplikacja nowoczesnego świata. Te nasze pomysły reżyser wprowadził do spektaklu. Sugerowaliśmy się tym, co już istnieje, ale myśleliśmy też o tym, co mogłoby zaistnieć, czego byśmy chcieli. W spektaklu ta aplikacja „Last For Life” to wizja jednego z bohaterów, a do jej powstania się w grupie przyczyniliśmy. Duża część tekstu bazuje na naszych wcześniejszych improwizacjach - tłumaczy Magdalena Jędrysiak.

"Zona" - informacje o spektaklu

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego Filii we Wrocławiu

Reżyseria, scenariusz, koncepcja przestrzeni, muzyka: Marcin Bartnikowski

Scenografia, lalki, kostiumy, projekt plakatu i programu: Marcin Bikowski

Asystent reżysera: Patrycja Skrzypczak

Występują: Piotr Błędowski, Magda Bolkowska, Magdalena Jędrysiak, Katarzyna Kalemba, Błażej Modelski, Emil Musialski, Bartłomiej Sambor, Patrycja Skrzypczak

Podobno pod koniec lat trzydziestych dwudziestego pierwszego wieku będziemy mogli załadować swoją świadomość do chmury i żyć w nieskończoność w rzeczywistości wirtualnej, korzystając z dowolnie modyfikowanego komputerowego ciała 3.0. Wcześniej dzięki możliwościom nowoczesnej robotyki będziemy w stanie usprawnić i zmechanizować nasze biologiczne ciało 2.0, które przedłuży naszą egzystencję do 300 lat. Już dzisiaj metaverse staje się naszą codziennością. Czy jest to szansa na rozwiązanie wszystkich problemów ludzkości? Na stworzenie nowego, lepszego świata? A może zagrożenie dla człowieczeństwa?

„Zona” to opowieść o młodych ludziach, którzy w rozwoju technologicznym upatrują możliwości samorealizacji i nie boją się kroku w nieznane. „Zabawa w Boga jest obecnie najwyższym wyrazem ludzkiej natury”, jak twierdzi Michael Anissimov – politolog i futurysta.

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, zdjęcia, Błażej Modelski, Magdalena Jędrysiak, Marcin Bartnikowski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Drzewo
Spektakl "Drzewo" w Teatrze Lalek przystępny dla dzieci niesłyszących [WIDEO, FOTO] Wrocław

Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Manon
"Manon", czyli niszczycielska siła miłości w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

To ostatnia z premier w sezonie 2021/2022!

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.