Premiery - Teatr

"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty

2024-02-07 14:13:22 | Wrocław

Zapraszamy na wrocławską premierę spektaklu The Passage (Przejście), który jest międzynarodową koprodukcją Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Theaterlabor Bielefeld z Niemiec oraz serbskiego laboratorium teatralnego Plavo Pozori¹te. Spektakl powstał w ramach Europejskiej Koprodukcji Teatru Laboratoryjnego JUSTLAB – Paradoks sprawiedliwości. The Passage będzie prezentowany 17 i 18 lutego w Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego. Premierę poprzedzą bezpłatne warsztaty i próba otwarta Teatru ZAR, która odbędzie się 13 lutego o godz. 16:00.

The Passage (Przejście)O spektaklu

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii wśród odbiorców teatru i skłaniać do krytycznej reakcji na różne aspekty niesprawiedliwości dziejącej się współcześnie w Europie. Zwraca także uwagę na wzmagającą się przemoc i kryzys wartości demokratycznych, które najbardziej dostrzegalne są w rozkwicie prawicowych ideologii oraz postawach wobec migrantów, kobiet i grup osób marginalizowanych społecznie, a także w lekkomyślnym niszczeniu przyrody.

Projekt JUSTLAB – Paradoks sprawiedliwości, w ramach którego powstał spektakl, obejmuje prace laboratoryjne, testowanie metodologii i organizowanie warsztatów z lokalnymi uczestnikami, w szczególności z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. W swojej pracy artyści skupiają się na osobistej, niemal intymnej przestrzeni przejść między porządkiem, pokojem i sprawiedliwością oraz jej degradacją.

We Wrocławiu spektakl The Passage zostanie zaprezentowany w dniach 17 i 18 lutego w Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego. Po każdym pokazie zaplanowane są spotkania z twórcami. Następnie spektakl będzie miał swoje premiery w Niemczech i Serbii.

Wrocławską premierę poprzedzą warsztaty – praktyczny pokaz pracy i próba otwarta Teatru ZAR, na którą zapraszamy 13 lutego, godz. 16:00. Będzie to okazja do przyjrzenia się pracy artystów oraz zobaczenia fragmentu spektaklu The Passage. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy: j.siejkowski@grotowski-institute.pl

O idei spektaklu "The Passage"

Ideą spektaklu jest poszukiwanie równowagi z naturą, sprawiedliwości w życiu społecznym i politycznym, a także pragnienie harmonii skonfrontowane z jej karykaturą. Wszystkie te kwestie dotykają jednej potrzeby – buntu, zmiany, przejścia.

Natura
Ci spośród nas, którzy nie są zadowoleni z kondycji rzeczywistości i tęsknią za lepszym porządkiem, noszą w sobie poczucie braku sprawiedliwości. Niedający spokoju wewnętrzny głos wzywa ich do buntu. Utopijnego buntu, który być może nigdy nie zostanie ukoronowany zwycięstwem. Buntu, który nie pozwala nam żyć, ale, paradoksalnie, jest jego nieodłącznym warunkiem. W świecie, w którym maszyny dominują nad duchem, a empatia gwałtownie zanika, ten paradoks czyni nas ludźmi.

Ludzie
Ewolucja przeobraziła pierwsze istoty, które wypełzły na ląd, w istotę, którą jesteśmy dzisiaj, ale nasze mózgi ewoluowały w tak imponujący sposób, że staliśmy się lepsi niż kiedykolwiek w okłamywaniu siebie samych w kwestii naszej codziennej rzeczywistości, co stwarza przeróżne problemy. Nie tylko dla nas samych, ale dla wszystkich gatunków na naszej planecie. Czy nadal przyświeca nam idea postępu? Czy też będziemy zmuszeni przyznać, że stajemy się coraz bardziej wyobcowani z naturalnego środowiska, z planety, którą przyszło nam zamieszkiwać? Czy możliwy jest jakiś rodzaj sprawiedliwości na tej planecie, a jeśli tak, to jak mógłby on wyglądać? Czy kluczowe może się tu okazać zatarcie granic między nami a innymi żywymi istotami?

Na ile nasze indywidualne wybory i odwaga mogą przyczynić się do zmiany? W przypowieści „Przed prawem” z „Procesu” Franza Kafki każdemu z nas przypisane są jedne „drzwi”, ale wszyscy czujemy się bezsilni i oszukani, stojąc przed bramą do lepszego świata, niezależnie od tego, czy ten świat rozumiemy jako sprawiedliwość społeczną, wieczne szczęście czy osobistą wolność i pokój. Choć wydaje się, że jesteśmy skazani na to, że nigdy tego rodzaju spełnienia nie osiągniemy, możemy odnaleźć sens w dążeniu do bycia bardziej ludzkimi, pielęgnując wewnętrzny bunt, bez przejmowania się tym, jaki jest najbardziej prawdopodobny finał.

(Dys)Harmonia
W mitologii greckiej Hory (gr. Ὧραι, łac. Horae lub Horai) były boginiami porządku i naturalnej sprawiedliwości. Najbardziej znaną triadę tworzyły Eunomia (Εὐνομία, Porządek), Eirene (Εἰρήνη, Pokój) i Dike (Δίκη, Sprawiedliwość). Uważano, że wystarczającym warunkiem do osiągnięcia sprawiedliwości były właściwe proporcje i harmonia. Idee porządku, pokoju i sprawiedliwości były ze sobą ściśle powiązane. Wszystkie miały służyć dobru całego społeczeństwa, jego spójności i trwałości, równocześnie zapewniając ochronę poszczególnym obywatelom.

Prawo naturalne nigdy jednak nie stało się fundamentem stosunków międzyludzkich. W toku ludzkiej historii pojęcia porządku, pokoju i sprawiedliwości wielokrotnie podmieniano, aż w końcu przybrały formę populizmu, manipulacji i strachu.

Premierowe pokazy spektaklu we Wrocławiu:
Sobota | 17.02.2024, godz.19.00
Niedziela | 18.02.2024, godz. 17.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego

Spektakl w językach: polskim, angielskim, serbskim i niemieckim. Po obydwu pokazach odbędą się spotkania z twórcami.

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Więcej informacji na stronie Instytutu Grotowskiego.

ip

fot. Andjela Djokic

Słowa kluczowe: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Theaterlabor Bielefeld, bilety, Teatr ZAR
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
W co wierzą Polacy
Wrocławski Teatr Współczesny sprawdza "W co wierzą Polacy" [FOTO, WIDEO] Wrocław

To spektakl o tym, że jesteśmy różnorodni, ale w jakiś sposób połączeni wspólną niewiedzą o tym, co dalej...

Polecamy
Ostatnio dodane
Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Popularne
Limba spektakl
Limba - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy nowe przedstawienie Teatru Układ Formalny!