Premiery - Teatr

Spektakl "Drzewo" w Teatrze Lalek przystępny dla dzieci niesłyszących [WIDEO, FOTO]

2018-11-14 09:12:49 | Wrocław

Spektakl "Drzewo" to najnowsza propozycja Wrocławskiego Teatru Lalek. Premiera ta odbędzie się już 17 listopada 2018, a skierowana jest dla dzieci w wieku 3-5 lat. Całość przedstawienia jest przystępna dla niesłyszących. Aktorki podczas występu posługują się językiem migowym, by przekaz był w pełni zrozumiały dla wszystkich. Prezentujemy materiał wideo, w którym reżyser spektaklu - Bartosz Kurowski omawia różne aspekty tego projektu. Zobaczcie też zdjęcia z próby >>

Drzewo - Wrocławski Teatr Lalek

Bartosz Kurowski - komentarz reżysera

- W tym spektaklu język migowy jest traktowany na równi z językiem mówionym. Oczywiście niektórych wierszy i ich rytmów nie jesteśmy w stanie przetłumaczyć dosłownie. Staramy się ten język traktować tak, jakby był częścią ruchu scenicznego - mówi Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu "Drzewo". - W przedszkolu czyta się dużo wierszy, ze swojego dzieciństwa pamiętam, jak wiersze czytali mi również dziadkowie. Stąd wziął się pomysł, żeby spektakl, który jest o czasie, o czterech porach roku, zrobić o porach życia człowieka. Jedna z aktorek jest scenicznym uosobieniem osoby starszej, druga z nich - uosobieniem osoby młodej, dziecka. Oczywiście w trakcie mijania spektaklu ta relacja będzie się zmieniała. W związku z tym mamy cztery różne opowieści na temat relacji dziadkowie - dzieci. Pierwsza opowieść jest o dzieciństwie, zabawie, o najbardziej beztroskim okresie życia człowieka. Druga mówi o lecie, czyli o momencie, w którym rośliny, zwierzęta i ludzie dojrzewają. Natomiast w czasie jesieni zaczynają się na naszej scenie trochę gmatwać i gubić. I tutaj ciężar tej relacji przechodzi z osoby dziecka na osobę starszą. Zima mówi o niej na zasadzie wspomnienia, osoba starsza odejdzie. Chciałbym, by na zakończenie odbiorca pozostał z poczuciem, że została z nami - tłumaczy Kurowski.

O spektaklu

Pięknego wiosennego dnia pod drzewem pojawia się dziecko. Starsza pani czekała na nie od dawna. Opowiada mu bajki, bawi się z nim, troszczy. Mijają dni i tygodnie, kwiaty na drzewie opadają, pojawiają się listki, potem owoce. Nadchodzą letnie burze, jesienne słoty i pierwszy śnieg. Dziecko wyrasta na mądrą i dobrą dziewczynkę. A starsza pani odchodzi wraz ze śnieżnymi kwiatami, które mróz narysował na szybach ich domu.

Bartosz Kurowski sięga po najpiękniejsze wiersze dla dzieci polskich autorów, m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny, Leopolda Staffa, Władysława Broniewskiego i Juliana Kornhausera, przywołuje na scenie niezwykłą atmosferę poezji, czytanej kilku pokoleniom wnucząt przez ich dziadków. Snuje opowieść o czasie, który zaczarowuje tytułowe drzewo feerią barw, kształtów i dźwięków zmieniających się pór roku, ale także naznacza spotkanie dziewczynki i dojrzałej kobiety, z czułością przygląda się ich subtelnej relacji.

Spektakl, adresowany do widzów w wieku przedszkolnym i bliskich im dorosłych, szczególnie seniorów, przeprowadza odbiorców od przedstawień dla najnajmłodszych do pierwszych doświadczeń z teatrem jako miejscem opowiadania historii. Łączy bodźce wizualne, muzykę na żywo i interakcje angażujące dzieci w sceniczne działania z najwyższej próby poetyckim tekstem i uniwersalną opowieścią. Otwiera przestrzeń artystycznego spotkania, łączy pokolenia we wspólnym teatralnym przeżyciu.

Przedstawienie realizuje typowe dla wieku przedszkolnego dominanty rozwojowe: potrzebę poczucia bezpieczeństwa, rozwoju zmysłów, charakteru oraz formowanie systemu zachowań i systemu poznawczego na podstawie wzorów zachowań. W odpowiedzi na możliwości percepcyjne przedszkolaków, spektakl rozgrywa się w planie żywym oraz planie teatru formy, z przewagą elementów teatru lalek, teatru przedmiotu oraz teatru światła. Kanwę literacka spektaklu stanowią najpiękniejsze wiersze dla dzieci polskich autorów. Muzyka jest tworzona na żywo przez instrumentalistę – uczestnika scenicznych zdarzeń.

W spektaklu biorą udział również osoby niezwiązane zawodowo z teatrem. Na projekcji wideo, jako duchy tytułowego drzewa, pojawiają się „prawdziwi” babcie i dziadkowie. Podczas warsztatów, zaproponowanych przez reżysera Bartosza Kurowskiego i autora wideo Roberta Maniaka, Renata Kaniecka, Edward Koziarzewski, Ewa Landsberg, Krzysztof Landsberg, Danuta Małachowska, Maria Śniecińska i Alina Wilczyńska przygotowali własne interpretacje poetyckich tekstów. Otwieramy teatr, budujemy pomost pomiędzy sytuacją artystyczną, a rzeczywistością. Oddajemy głos osobom, z którymi dzieci spotykają się na co dzień: w domu, w sklepie, w przedszkolu, w bibliotece.

Spektakl został przygotowany we współpracy z wrocławskimi dziećmi z Przedszkola nr 87 oraz przedszkolakami z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Twórcy odwiedzili przedszkola i zaproponowali dzieciom warsztaty i działania animacyjne, by następnie zaprosić dzieci do teatru i pokazać im efekt wspólnej pracy. Animacje w przedszkolach i późniejszy pokaz na deskach WTL, zainspirowane działalnością najwybitniejszego pedagoga i reżysera teatru dziecięcego – Jana Dormana, stanowią inicjację dzieci do świata teatru, który jest otwarty, przyjazny i zachęca do podejmowania własnych działań twórczych.

Każde przedstawienie jest w całości dostosowane do potrzeb osób niesłyszących. Rezygnujemy jednak z zaproszenia na scenę tłumacza języka migowego – elementu zewnętrznego, „obcego”. Język migowy jest integralną częścią spektaklu: emocjonalną choreografią, sposobem mówienia o doświadczeniu spotkania. Odsłania na nowo teatralny potencjał komunikatu, który, współcześnie rozmyty, zyskuje na wartości poprzez konieczność skupienia się na odbiorcy oraz na wizualnym aspekcie komunikacji.

Spektakl zrealizowany w ramach działania „Organizacja i prowadzenie projektu kulturalnego w 2018 roku w jednym z zakresów: projekt plastyczny, projekt muzyczny, projekt teatralny, projekt interdyscyplinarny” ze środków finansowych Miasta Wrocław.

Twórcy

SCENARIUSZ i REŻYSERIA: Bartosz Kurowski
na podstawie wierszy Juliana Kornhausera, Czesława Janczarskiego, Leopolda Staffa, Włodzimierza Domeradzkiego, Elżbiety Ostrowskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Elżbiety Burakowskiej, Jerzego Ficowskiego, Władysława Broniewskiego
SCENOGRAFIA: Klaudia Laszczyk
MUZYKA: Łukasz Matuszyk
WIZUALIZACJE: Robert Maniak
KONSULTACJE W ZAKRESIE JĘZYKA MIGOWEGO: Wioletta Boczar-Dominiak
DZIAŁANIA SPOŁECZNO-EDUKACYJNE: Marta Kurowska

OBSADA: Agata Cejba, Barbara Pielka, Łukasz Matuszyk (gościnnie)
PREMIERA: 17.11.2018
KOLEJNE SPEKTAKLE: 18.11 | 13:00; 20 i 21.11 | 10:30

bilety.teatrlalek.wroclaw.pl

Michał Derkacz, Joanna Kułak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: zdjęcia, opis, Wrocław, premiera, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Balladyna
"Balladyna" o toksycznej siostrzanej relacji od Marty Streker [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarz scenicznej Balladyny!

Polecamy
JAPETY-kto to widział? - set wiosenny
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na set wiosenny spektaklu "JAPETY - kto to widział?"

Pokazy już w dniach 13-15 marca, zawsze o godzinie 19:00.

Magnolia - spektakl 2019
"Magnolia" - Krzysztof Skonieczny przekłada film na język teatru WTW [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarz twórców spektaklu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.