Premiery - Teatr

"Odyseja" rozpoczyna sezon 2023/24 we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO]

2023-09-19 14:36:13 | Wrocław

Już 23 września premiera spektaklu „Odyseja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego rozpocznie  sezon artystyczny 2023/2024 we Wrocławskim Teatrze Lalek. O pomysłach na przedstawienie opowiedział nam jego twórca. Zobaczcie także zdjęcia z próby >>

Odyseja WTLKomentarz reżysera

- Jeżeli by się chciało zostawić tę homerycką frazę, trudno byłoby dotrzeć do 8-letnich widzów. Ja zachowuję warstwę fabularną, natomiast w języku próbujemy robić mowę wiązaną, ale nie homerycką, bo to zbyt trudne i zbyt długie - mówi Jakub Roszkowski, reżyser.

- Gdybym ja jako dziecko przyszedł na spektakl „Odyseja” i nie byłoby w nim cyklopów, gigantów, bogów olimpijskich itd., to czułbym się zawiedziony, więc chciałem jak najwięcej tych kolorowych postaci zachować - dodaje.

- Penelopa oczywiście będzie w tym przedstawieniu. Ona nawet mówi, że chciałaby zagrać główną rolę, a nie rolę statystki. U Homera ma być to kobieta, która przede wszystkim tęsknie czeka na swojego męża, dbając o ognisko domowe. Tam wszystkie kobiety są przepiękne i kochają Odysa albo chcą go usidlić. My próbujemy dać im trochę innych barw, szczególnie, że obecnie znamy więcej Penelop niż Odysów - komentuje Roszkowski.

- Napędza nas m. in. temat wojny w Ukrainie, bo w tym są nasze dzieci. Nie będzie tu dokładnych odnośników, ale wszyscy mamy tego świadomość. Nasze dzieci na placach zabaw zaczęły się bawić z dziećmi ukraińskimi, staramy się ich wspierać i np. moje dzieci zadają mi pytania o wojnę, a ja im odpowiadając, chciałbym też o tym pogadać przy okazji spektaklu - zaznacza reżyser.

O spektaklu

Cofnijmy się o jakieś 3000 lat. Do świata greckich herosów, mitycznych cyklopów, syren i gigantów oraz olimpijskich bogów. Do czasów wojny trojańskiej. Będziemy świadkami niezwykłych losów Odyseusza - jego bohaterskich czynów pod Troją i pełnej przygód oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji drogi powrotnej do rodzinnej wyspy Itaki.

Czy Odysowi uda się pokonać wszystkie przeciwności i wrócić do domu? A jeśli tak, to kogo w nim zastanie? Kim jest teraz jego dorosły już syn Telemach? Czy wciąż czeka na niego żona Penelopa? Wreszcie - kim jest on sam po dziesięciu latach zmagań i kolejnych dziesięciu tułaczki do domu? Czy w takiej historii możliwy jest happy end?

Spektakl dla widzów w wieku 10+.

MD

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: WTL, przedstawienie, zdjęcia, opis, Homer, repertuar
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Odyseja
"Odyseja" rozpoczyna sezon 2023/24 we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Młody męÅźczyzna
"Młody mężczyzna" - spektakl na podstawie książki noblistki w WTW [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na premierę nowego przedstawienia!

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Polecamy
Inteligenci spektakl
Agata Kulesza i Izabela Kuna w spektaklu "Inteligenci" w reżyserii Wojciecha Malajkata [FOTO]

SPEKTAKLOVE zaprasza na premierę! Zobaczcie zdjęcia z próby.

Piękna i Bestia spektakl
"Piękna i Bestia" - spektakl na licencji Disneya w Teatrze Muzycznym w Poznaniu [FOTO]

Zobaczcie piękną sesję z bohaterami we wnętrzach Pałacu w Rogalinie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Odyseja
"Odyseja" rozpoczyna sezon 2023/24 we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Młody męÅźczyzna
"Młody mężczyzna" - spektakl na podstawie książki noblistki w WTW [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na premierę nowego przedstawienia!