Premiery - Teatr

"Blaszany bębenek" - premiera spektaklu zaczyna sezon w Capitolu [FOTO, WIDEO]

2018-10-03 09:13:01 | Wrocław

Premiera spektaklu „Blaszany bębenek” otwiera sezon 2018/2019 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Pierwsze przedsawienie już 6 października 2018. Tymczasem prezentujemy komentarz aktora z obsady, fragment wideo oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Blaszany bębenek - spektakl CapitolO spektaklu

Premiera „Blaszanego bębenka” w Capitolu wypada dokładnie, co do dnia, w 59. rocznicę wydania powieści. Tę pierwszą części „gdańskiej trylogii” Grassa niemal od razu po publikacji uznano za jedną z najświetniejszych powieści XX wieku (polskie tłumaczenie ukazało się dopiero w latach 80., najpierw w drugim obiegu, już po słynnej filmowej adaptacji Volkera Schlöndorffa).

Książka jest alegoryczną, groteskową opowieścią pensjonariusza zakładu psychiatrycznego, samozwańczego geniusza o nadnaturalnych zdolnościach, karła z wyboru – Oskar Matzerath opisuje losy swojej kaszubsko-polsko-niemieckiej rodziny, z całą nowoczesnością i urokiem, horrorem i nikczemnością pierwszej połowy XX wieku.

W teatralnej adaptacji Wojciech Kościelniak przenosi tę historię do sklepu z zabawkami, odrealnia przedstawiony w powieści świat i nadaje mu rys perwersyjnej i okrutnej, ponadczasowej baśni. Grozę dziecinnej narracji Oskara, tak straszliwie nieadekwatnej do ciężaru opisywanych zdarzeń, potęguje lalka w głównej roli – animowana przez aktorkę tintamareska jest idealnym książkowym Oskarem, wzrostu 94 cm. A że główny bohater jest także urodzonym showmanem (bębenek!), mamy „wodewil”, show z elementami farsy, weimarskiego kabaretu, burleski, Singspiel.

Nie cała fabuła „Blaszanego bębenka” znajdzie się na scenie Capitolu. Opowieść zaczyna się od kaszubskiej babki Anny i kartofliska, na którym (być może?) poczęta została matka Oskara, Agnieszka, kończy – w chwili pogrzebu (domniemanego) ojca, Alfreda Matzeratha, kiedy Oskar postanawia, że znów zacznie rosnąć.

W rolę Oskara wcielą się Agata Kucińska z Teatru Lalek i Katarzyna Pietruska, Agnieszkę zagrają w dublurze Agnieszka Oryńska-Lesicka i Alicja Kalinowska, Matzeratha – Artur Caturian i Maciej Maciejewski, Jana – Błażej Stencel (student Akademii Teatralnej w Warszawie) i Kamil Krupicz. Babką Oskara będzie Justyna Szafran.

Pełna scena i aktorskie wyzwanie

- Scena jest tak przepełniona życiem, dzięki temu, że jest na niej tak dużo osób. Nie udajemy tłumu, tylko jest tu ten tłum. To zupełnie inny efekt i inne wrażenie, niż kiedykolwiek wcześniej w Capitolu. 17 osób może mieć problem z zagraniem tłumu, ale już 40 zrobi to z łatwością, bo więcej nas się tu już nie zmieści. Liczymy, że to będzie „efekt walca”, który może przejechać publiczność. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy precyzyjni i zrealizujemy dobrze swoje zadania. Dodam, że ekipa jest wspaniała i atmosfera między nami jest świetna. Chcemy zarazić widzów tą energią - mówi Maciej Maciejewski - aktor, który w spektaklu gra rolę Matzeratha (wymiennie z Arturem Caturianem - przyp. red.).

- Ważne, by przypominać, że to nie jest tylko pozytywny spektakl. Kto zna „Blaszany bębenek” ten wie, że to jest raczej „kwas”. Dzięki temu, że robimy musical, mamy możliwość nie wprost, opowiadać o trudnych tematach, ale to nie jest tak łopatologiczne. Pozwala nam to też na powiedzenie więcej. Podam przykład: Gdy lalka ma scenę z kobietą, to może więcej, bo to lalka. Operujemy formą i chcemy, by to było takie dojmujące. Akcja dzieje się w sklepie z zabawkami, więc my wszyscy jesteśmy jakby zabawkami ze świata Oskara. Dużym wyzwaniem było ożywienie takiej formy, tak by wszystko było szczere i interesowało widza - dodaje aktor.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, zdjęcia, 2018, sztuka, przedstawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

anderSEN O TEATRZE
"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

Cały proces powstawania widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Alternatywne Åźycie, czyli traktat o snach
Premiery spektakli online w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Od 9 do 11 października zaprezentowane zostaną aż 3 premiery w ramach "Teatru na faktach".

Polecamy
teatr online - Spiskowcy
Kultura Na Widoku: spektakle teatralne za darmo w sieci [WIDEO]

W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które można już bezpłatnie i legalnie oglądać w sieci.

Gracjan Pan
"Gracjan Pan" - spektakl o Gracjanie Roztockim w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO] Wrocław

Natchnieniem dla twórców jest polski youtuber. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Polecamy
Ostatnio dodane
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

anderSEN O TEATRZE
"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

Cały proces powstawania widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.