Premiery - Teatr

"Blaszany bębenek" - premiera spektaklu zaczyna sezon w Capitolu [FOTO, WIDEO]

2018-10-03 09:13:01 | Wrocław

Premiera spektaklu „Blaszany bębenek” otwiera sezon 2018/2019 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Pierwsze przedsawienie już 6 października 2018. Tymczasem prezentujemy komentarz aktora z obsady, fragment wideo oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Blaszany bębenek - spektakl CapitolO spektaklu

Premiera „Blaszanego bębenka” w Capitolu wypada dokładnie, co do dnia, w 59. rocznicę wydania powieści. Tę pierwszą części „gdańskiej trylogii” Grassa niemal od razu po publikacji uznano za jedną z najświetniejszych powieści XX wieku (polskie tłumaczenie ukazało się dopiero w latach 80., najpierw w drugim obiegu, już po słynnej filmowej adaptacji Volkera Schlöndorffa).

Książka jest alegoryczną, groteskową opowieścią pensjonariusza zakładu psychiatrycznego, samozwańczego geniusza o nadnaturalnych zdolnościach, karła z wyboru – Oskar Matzerath opisuje losy swojej kaszubsko-polsko-niemieckiej rodziny, z całą nowoczesnością i urokiem, horrorem i nikczemnością pierwszej połowy XX wieku.

W teatralnej adaptacji Wojciech Kościelniak przenosi tę historię do sklepu z zabawkami, odrealnia przedstawiony w powieści świat i nadaje mu rys perwersyjnej i okrutnej, ponadczasowej baśni. Grozę dziecinnej narracji Oskara, tak straszliwie nieadekwatnej do ciężaru opisywanych zdarzeń, potęguje lalka w głównej roli – animowana przez aktorkę tintamareska jest idealnym książkowym Oskarem, wzrostu 94 cm. A że główny bohater jest także urodzonym showmanem (bębenek!), mamy „wodewil”, show z elementami farsy, weimarskiego kabaretu, burleski, Singspiel.

Nie cała fabuła „Blaszanego bębenka” znajdzie się na scenie Capitolu. Opowieść zaczyna się od kaszubskiej babki Anny i kartofliska, na którym (być może?) poczęta została matka Oskara, Agnieszka, kończy – w chwili pogrzebu (domniemanego) ojca, Alfreda Matzeratha, kiedy Oskar postanawia, że znów zacznie rosnąć.

W rolę Oskara wcielą się Agata Kucińska z Teatru Lalek i Katarzyna Pietruska, Agnieszkę zagrają w dublurze Agnieszka Oryńska-Lesicka i Alicja Kalinowska, Matzeratha – Artur Caturian i Maciej Maciejewski, Jana – Błażej Stencel (student Akademii Teatralnej w Warszawie) i Kamil Krupicz. Babką Oskara będzie Justyna Szafran.

Pełna scena i aktorskie wyzwanie

- Scena jest tak przepełniona życiem, dzięki temu, że jest na niej tak dużo osób. Nie udajemy tłumu, tylko jest tu ten tłum. To zupełnie inny efekt i inne wrażenie, niż kiedykolwiek wcześniej w Capitolu. 17 osób może mieć problem z zagraniem tłumu, ale już 40 zrobi to z łatwością, bo więcej nas się tu już nie zmieści. Liczymy, że to będzie „efekt walca”, który może przejechać publiczność. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy precyzyjni i zrealizujemy dobrze swoje zadania. Dodam, że ekipa jest wspaniała i atmosfera między nami jest świetna. Chcemy zarazić widzów tą energią - mówi Maciej Maciejewski - aktor, który w spektaklu gra rolę Matzeratha (wymiennie z Arturem Caturianem - przyp. red.).

- Ważne, by przypominać, że to nie jest tylko pozytywny spektakl. Kto zna „Blaszany bębenek” ten wie, że to jest raczej „kwas”. Dzięki temu, że robimy musical, mamy możliwość nie wprost, opowiadać o trudnych tematach, ale to nie jest tak łopatologiczne. Pozwala nam to też na powiedzenie więcej. Podam przykład: Gdy lalka ma scenę z kobietą, to może więcej, bo to lalka. Operujemy formą i chcemy, by to było takie dojmujące. Akcja dzieje się w sklepie z zabawkami, więc my wszyscy jesteśmy jakby zabawkami ze świata Oskara. Dużym wyzwaniem było ożywienie takiej formy, tak by wszystko było szczere i interesowało widza - dodaje aktor.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, zdjęcia, 2018, sztuka, przedstawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czas patriotÃłw - Karolina LanckoroÅ„ska
"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" - biograficzne przedstawienie w Teatrze Arka Wrocław

Spektakl "Karolina Lanckorońska" to opowieść o legendzie polskiej arystokracji.

Rzeczy - Psychoteatr Wrocław
"Rzeczy" - nowy spektakl Psychoteatru we Wrocławiu Wrocław

Jestem kawałkiem ciała, które mogę ci dać...

Karla - spektakl
Spektakl "Karla" premierowo w Integracyjnym Teatrze Arka [FOTO] Wrocław

Sztuka ma przybliżyć odbiorcom osobę wyjątkowo zasłużoną dla naszego kraju, choć nie znaną szerszemu gronu. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Polecamy
Polska gęba we Współczesnym
Polska gęba we Współczesnym Wrocław

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym Jarosław Tumidajski rozliczać się będzie z polskimi pseudo-mitami i narodowymi pozami. W sobotę premiera „Trans-Atlantyku” według Witolda Gombrowicza.

"Skóra" - najnowsza premiera dyplomowa PWST [FOTO]
"Skóra" - najnowsza premiera dyplomowa PWST [FOTO] Wrocław

"Skóra" w reżyserii Konrada Dworakowskiego to nowy spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST.

Ostatnio dodane
Czas patriotÃłw - Karolina LanckoroÅ„ska
"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" - biograficzne przedstawienie w Teatrze Arka Wrocław

Spektakl "Karolina Lanckorońska" to opowieść o legendzie polskiej arystokracji.

Rzeczy - Psychoteatr Wrocław
"Rzeczy" - nowy spektakl Psychoteatru we Wrocławiu Wrocław

Jestem kawałkiem ciała, które mogę ci dać...

Kupony i kody rabatowe