Byliśmy, gadaliśmy - Sztuka

KOLOR A WIRUS: pierwszy wernisaż we Wrocławiu po kwarantannie [Relacja]

2020-06-02 11:31:44 | Wrocław

Przez ostatnie 3 miesiące odwiedzanie jakichkolwiek instytucji kultury było niemożliwe z  powodu pandemii COVID-19. Jednak stopniowe odmrażanie gospodarki sprawia, że te ograniczenia powoli znikają. Świetną okazją na ponowne spotkanie ze światem sztuki jest wystawa malarstwa "KOLOR A WIRUS" we Wrocławiu. Wernisaż odbył się 30 maja 2020 w Galerii DNA, mieszczącej się w budynku Sky Tower. Czy warto się wybrać? Przeczytajcie relację z wystawy.

Wystawa

Wystawa malarstwa "KOLOR A WIRUS"

Oficjalny wernisaż miał miejsce 30 maja i trwał od godziny 9:00 do 21:00. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom, wprowadzono obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu i oczywiście noszenia maseczek. Dodatkowo, w galerii mogło przebywać maksymalnie 14 osób przez pół godziny.

Pomysł na to wydarzenie powstał z poczucia, iż w czasie kwarantanny brakuje nam nie tylko bliskości z rodziną czy przyjaciółmi, ale także ze sztuką. Dlatego artystki Małgorzata Jojnowicz, Monika Solorz oraz Viola Tycz połączyły siły, a ich różnorodna twórczość stworzyła zaskakująco spójną wystawę.

Tematyka pandemii

Na wystawie pokazano głównie prace związane z koronawirusem, jednak większość obrazów przedstawiała tę kwestię w sposób mocno metaforyczny. Przykładowo, twórczość Małgorzaty Jojnowicz stanowiła przede wszystkim odzwierciedleniem uczuć i emocji. Choć jej pracy były w pełni abstrakcyjne, odbiorca mógł z łatwością wczuć się w ich nastrój i zrozumieć przekaz. Melancholijne pejzaże i intensywne barwy doskonale korespondowały z poczuciem zagubienia i nostalgii, które większość z nas obecnie czuje. Pandemia koronawirusa jest dla ludzi jedną wielką niewiadomą, a obrazy Małgorzaty Jojnowicz to świetna wizualizacja tych emocji.

Twórczość Moniki Solorz była równie enigmatyczna. Estetyka artystki została zainspirowana Basquiat'em, Baselitz'em czy Bacon'em, zatem jej obrazy stanowiły kreatywne połączenie graffiti, street art i zabawy teksturą. Tematyka i wykonanie tych prac mogły wydawać się dość mroczne, ale niepokój, który się czuje, patrząc na jej twórczość, nie jest obcy. Tak jak w przypadku Małgorzaty Jojnowicz, malarstwo Moniki Solorz również stanowiło intrygujące nawiązanie do teraźniejszych nastrojów.

Obrazy Violi Tycz, choć także symboliczne, były zdecydowanie jaśniejsze w przekazie i mniej abstrakcyjne niż prace pozostałych dwóch artystek. Malarka skupiła się na minimalistycznym przedstawieniu problemów teraźniejszych czasów, w tym pandemii koronawirusa. Szczególnie zapadająca w pamięć był praca o tytule "Miłość w czasach zarazy", ukazują dwójkę kochanków, całujących się poprzez maseczki. Takie zilustrowanie pandemii wydawało się jednocześnie przejaskrawione i aktualne. Z tego względu, nie dało się spojrzeć na ten obraz bez poczucia, iż idealnie oddaje dziwne sytuacje, z którymi wszyscy się teraz stykamy.

Organizacja wystawy

Mimo stosunkowo małej przestrzeni, jaką dysponuje Galeria DNA, obrazy zostały bardzo zaaranżowane w bardzo przemyślany sposób. Pierwszym, co rzuca się w oczy, są prace Małgorzaty Jojnowicz, jako że umieszczono je centralnie naprzeciwko wejścia. Ich metaforyczny i uspokajający charakter wręcz zachęca do wejścia. Natomiast wzdłuż najdłuższej ściany galerii powieszono obrazy Moniki Solarz. Jest to mocny kontrast względem twórczości Małgorzaty Jojnowicz, dzięki czemu wystawa wydaje się zróżnicowana i nie wpada w monotonię. Co więcej, ustawienie prac Violi Tycz przy samym wejściu stanowi świetne wprowadzenie do świata malarskiego przedstawienia pandemii.

Mogłoby się wydawać, że różnorodne stylistyki artystek będą nie do pogodzenia, jednak całość ładnie ze sobą współgrała. Choć prace nie były podobne wizualnie, to ich przekaz, tematyka oraz emocje, które wywoływały, stworzyły harmonijną i ciekawą wystawę.

Czy warto się wybrać?

Malarstwo to sztuka, w której nie wszystko jest podane na tacy. Patrząc na dany obraz, trzeba poświęcić trochę czasu i pozwolić sobie na dłuższe zastanowienie. Obrazom na wystawie "KOLOR A WIRUS" warto dać tę szansę, jako że są nie tylko intrygujące, ale przede wszystkim aktualne. Nie ma takiej osoby, na której pandemia nie odcisnęłaby swojego piętna, a zobaczenie tych wrażeń na płótnie jest bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem. Prac nie jest wiele, jednak na długo zostają w głowie.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Sztuki DNA we Wrocławiu do 30 czerwca włącznie.

Julia Sałdan

fot. materiały prasowe Galerii DNA 

Słowa kluczowe: galeria dna, sky tower, wystawa malarstwa, koronawirus, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystawa
Stany osobne - recenzja wystawy Wrocław

Spróbuj utożsamić się z bohaterami wystawy i przekonaj się, co czuje człowiek cierpiący.

ilustracja z ksiąÅźki "Sen o Wenecji"
Stepan Zavrel - Ilustracje - recenzja wystawy Wrocław

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki przez ponad tydzień można podziwiać ilustracje do książek dziecięcych.

Relacja z TIFF 2020
Byliśmy na TIFF FESTIVAL Procesy 2020 [Relacja]

Sprawdź, co się działo podczas tegorocznej edycji TIFF Festival we Wrocławiu.

Polecamy
Michał Hrisulidis
Michał Hrisulidis zaprasza na wystawę "Złożony" [WIDEO] Wrocław

Wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu potrwa do 19 stycznia 2019.

wywiad
Magdalena Szurek: Najważniejsze w fotografii są emocje i uczucia [WYWIAD]

Rozmawiamy z jurorką konkursu fotograficznego Razem 2020.

Polecamy
Ostatnio dodane
Wystawa
Stany osobne - recenzja wystawy Wrocław

Spróbuj utożsamić się z bohaterami wystawy i przekonaj się, co czuje człowiek cierpiący.

ilustracja z ksiąÅźki "Sen o Wenecji"
Stepan Zavrel - Ilustracje - recenzja wystawy Wrocław

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki przez ponad tydzień można podziwiać ilustracje do książek dziecięcych.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w