Byliśmy, gadaliśmy - Sztuka

Multisensoryczna wystawa twórczości Vincenta van Gogha we Wrocławiu wciąż zachwyca [RELACJA]

2022-05-31 12:56:00 | Wrocław

Multisensoryczna wystawa dzieł Vincenta van Gogha zwiedziła już m. in. Dubaj, Berlin, Paryż i Los Angeles, a w każdym z tych miejsc okazała się być strzałem w dziesiątkę. Teraz zawitała do Wrocławia. W IASE – Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych będzie można oglądać ją aż do 3 lipca 2022 roku.

van goghZobaczcie zdjęcia z wystawy >>

Nieznany za życia

Vincent van Gogh, wbrew przekonaniu, jakie miał o sobie samym, po śmierci stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w historii. Ze względu na poważne problemy psychiczne i niską samoocenę, w liście do brata podkreślał, że nigdy nie zostanie doceniony. Tymczasem stał się częścią popkultury. Jego prace to nie tylko znana przez wszystkich „Gwiaździsta noc” czy wspomniane wcześniej „Słoneczniki”. Na wystawie pojawiły się także mniej popularne dzieła. Zobaczyć można m. in. „Pokój van Gogha w Arles” czy „Pejzaż z Sant-Remy”.

Jednak dzieła van Gogha to coś więcej niż wierne oddanie otaczającego artystę krajobrazu. To emocjonalna opowieść o samotności w pięknym świecie. Tak, pięknym, bo van Gogh, przekazując trud swoich emocji, nie rezygnuje z podkreślenia niezwykłości przyrody (a może zwyczajności właśnie). Dowodem tego może być chociażby „Kwitnący migdałowiec”, obraz na pierwszy rzut oka emanujący raczej pozytywnymi emocjami. Malarz stworzył go przebywając w szpitalu psychiatrycznym.

Równie ujmujący jest „Taras kawiarni w nocy”, na którym widać charakterystyczną już fascynację nocnym niebem, która w pełni objawi się w „Gwiaździstej nocy”. Pokorę i skromność van Gogha doskonale oddaje za to „Pokój van Gogha w Arles”. Jak możemy dowiedzieć się z dołączonej biografii, sporo dzieł powstało w stanie inspiracji jednego z najbardziej cenionych przez van Gogha artystów - Paula Gaugina.

Jak oglądać?

Wystawę można podziwiać we wrocławskim IASE przy ulicy Wystawowej 1.  Składa się z dwóch części. W pierwszej widz ma możliwość zapoznania się z biografią artysty, a także rzucenia okiem na reprodukcje jego dzieł.  W drugiej zaś zanurza się w świat van Gogha – otoczony ze wszystkich stron ekranami, na których obrazy falują i poruszają się. W tle słychać muzykę klasyczną, a lektor (Robert Gulaczyk) spokojnym głosem czyta listy van Gogha do brata, Theo. Elementy te składają się w spójną całość, a widz doświadcza dzieł Vincenta wszystkimi zmysłami. Nie tylko widzi, ale i słyszy.  „Gwiaździsta noc” jeszcze nigdy nie była tak prawdziwa, mroczna i piękna jak podczas multisensorycznej wystawy.

Ekspozycja dzieł van Gogha zdecydowanie różni się od tego, co przychodzi na myśl, gdy słyszymy słowo „wystawa”. To o wiele bardziej złożone doznanie. Otoczenie obrazów, wyświetlających się na wielkich ekranach sprawia wrażenie, iż widz znajduje się w samym sercu twórczości artysty. Dzieła mienią się kolorami – pole pszenicy faluje, gwiazdy mienia się, a drzewa falują, poruszane niby podmuchami wiatru.  Widzowie mają możliwość odpoczynku na pufach i spokojnej kontemplacji migoczących obrazów. Dziełem, które przyciąga największą uwagę z powodu swojej dużej popularności, jest bez wątpienia „Gwiaździsta noc", pokazana w nietypowy, ale równie piękny jak pozostałe dzieła sposób. 

Podsumowując, multisensoryczna wystawa to dobry sposób na spędzenie czasu nie tylko dla tych, którzy od dawna zaznajomieni są z twórczością holenderskiego malarza. Oprócz najpopularniejszych dzieł znajdziemy tam również te mniej znane. Zarówno krótka biografia, jak i listy van Gogha pozwalają w pełni świadomie zanurzyć się w świat pejzaży, które od wieku XIX aż do dziś biją rekordy popularności.

Miejsce: IASE – Instytut Automatyki Systemów Energetycznych

Do: 3 lipca 2022 r.

Cena: 35 zł-65 zł (bilet pojedynczy)

Martyna Jersz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: obrazy, sztuka, Van Gogh, IASE Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

wernisaz konarski
Marian Konarski/1909-1998 - relacja z wystawy Wrocław

Galeria Miejska zaprasza na nową wystawę. Będzie można ją oglądać aż do 30 czerwca.

Polecamy
Wystawa
Stany osobne - recenzja wystawy Wrocław

Spróbuj utożsamić się z bohaterami wystawy i przekonaj się, co czuje człowiek cierpiący.

mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

Polecamy
Ostatnio dodane
mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

wernisaz konarski
Marian Konarski/1909-1998 - relacja z wystawy Wrocław

Galeria Miejska zaprasza na nową wystawę. Będzie można ją oglądać aż do 30 czerwca.