Byliśmy, gadaliśmy - Sztuka

Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja]

2023-03-24 11:40:43 | Wrocław

W Muzeum Współczesnym we Wrocławiu 23 marca o godzinie 18:00 odbył się wernisaż wystawy "Młodzi artyści – policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego". Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia.

Zobaczcie też nasze zdjęcia z tego wydarzenia >>

6x6złKuratorką wystawy jest Marta Nokielska, która zaprezentowała prace studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Odnoszą się one do szeroko pojętych zagadnień matematycznych, a tematy te poruszano w Pracowni Poznania Wizualnego pod pieczą profesora Jakuba Jernajczyka. W rozmowie z naszą redakcją pani Marta Nokielska podzieliła się genezą całej koncepcji tej wystawy, a także kilkoma innymi ciekawostkami.

Wywiad z kuratorką Martą Nokielską

Aleksandra Bladosz, dlaStudenta.pl: Wystawa skierowana jest do miłośników matematyki i fizyki czy raczej sztuki współczesnej? Jak narodził się ten pomysł, skąd taka koncepcja?

Marta Nokielska: Koncepcja narodziła się ze zbiorów, które tutaj posiadamy. Artyści są prezentowani ze starszych pokoleń (już 50-40 lat temu), także odwoływali się do nauk ścisłych. Chciałam podkreślić, że ten nurt nie zaniknął i wciąż możemy podziwiać takie dzieła. Teraz bardziej jesteśmy w erze cyfryzacji, technologii i te nauki ścisłe już inaczej wyglądają na ten moment.

Wystawione zostały prace młodych artystów. Dlaczego wybrano studentów? Skąd pomysł na nich? Czy mieli zadany temat i go realizowali, czy ktoś ich nadzorował na bieżąco?

Studenci i dyplomaci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu są wychowankami profesora Jernajczyka, który prowadzi Pracownię Poznania Wizualnego. Właśnie w tej pracowni poruszane są tego rodzaju tematy. Młodzi artyści również dlatego, że chciałam zaznaczyć przestrzeń dla młodych osób, trochę zmotywować ich do działania i pokazać coś wartościowego, co też propagują.

Jaki jest walor edukacyjny tej wystawy, co chce przekazać oglądającym?

Chciałabym pokazać, że sztuka to nie tylko humanistyka. Każdy artysta ma swoje zainteresowania poza tą otoczką historii sztuki, malarstwa, rzeźby i innych sztuk wizualnych. Pojawiają się różne zainteresowania, m.in. właśnie nauki ścisłe, które są mniej propagowane w sztuce na ten moment, ale też warte podkreślenia. Otwierają również umysł, można przemyśleć kwestie działania świata, mechanizmów w nim zachodzących, naszej percepcji – tutaj się skupiam na tej, która jest inna w stosunku do naszej percepcji jako człowieka a jaki kreuje świat technologii.

Jak przebiegł proces zaaranżowania wnętrza dla tej konkretnej wystawy czy stwarzało to jakieś wyzwania?

Wnętrze nie jest łatwe – to bunkier, który powstał dawno temu. Nie jest przystosowany do warunków muzealnych, a w tym momencie trochę się zmienił i został przekształcony do możliwości wystawiania prac. Jednak są przestrzenie dość skomplikowane, np. z zagiętymi ścianami.

Nauki ścisłe prowokują dociekliwość

Dla każdego odwiedzającego czekały mapki z informacjami o prezentowanych artystach oraz o samej koncepcji wystawy. Jeden z fragmentów jest bardzo znaczący: Bogactwo dokonań naukowych matematyków oraz badaczy pokrewnych im dziedzin inspiruje artystów. Nauki ścisłe prowokują dociekliwość i zachęcają do interpretowania rzeczywistości, którą artysta może kreatywnie przekształcać lub zwyczajnie wizualizować. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na dzieła najmłodszych twórców środowiska wrocławskiego. Wystawa Młodzi artyści – policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego jako przegląd spojrzeń młodych twórców na nauki matematyczno-programistyczne poświadcza trwałość wciąż odradzającego się wśród artystów zainteresowania naukami ścisłymi.

Fragment ten podsumowuje słowa kuratorki Marty Nokielskiej oraz przybliża nas w świat wykreowany przez artystów prezentowanych na wystawie: Mateusz Jędrejko, Klaudia Kasperska, Iryna Kliuli, Ida Kwaśnica, Wiktoria Łebek, Mateusz Pyś, Bartosz Radzikowski oraz Piotr Tokarz.

Młodzi artyści

Artyści o swoich pracach

Nasza redakcja zadała zasadnicze pytanie trzem młodym artystom: - Skąd zainteresowanie tym światem matematyczno-programistycznym i udziałem w wystawie, z czego czerpana była inspiracja?

Klaudia Kasperska: Na pewnym etapie pracy nad dyplomem magisterskim moim centrum zainteresowań były pisma Rudolfa Arnheima i Władysława Strzemińskiego, które mnie bardzo artystycznie inspirowały na tyle, że zaczęłam na ich podstawie proces analizowania tego, jak postrzegamy ogólnie dzisiaj. W kontekście również sztuki, którą się zajmuję – na co dzień pracuję ze światłem, które jako optyka bezpośrednio wpływa na nasz wzrok. Gdzieś w drodze pracy nad dyplomem magisterskim postanowiłam zbadać, co to znaczy dla człowieka świadomie zauważać. Ta praca, co powstała wydaje się bardzo uniwersalna – stworzona dwa lata temu porusza taki podstawowy aspekt. ("Zauważanie", 2021)

Iryna Kliuli: W Pracowni Poznania Wizualnego tematy były właśnie związane z naukami ścisłymi, które mają teraz duży wpływ na sztukę. Stąd moje zainteresowanie – ja cały czas badam, oglądam magazyny, artykuły o aktualnościach w świecie sztuki i na co jest zapotrzebowanie. Uważam, że artysta powinien mówić o tym, co ciekawe, ale również o tym, co go boli i to o czym może powiedzieć szczerze. Dlatego moja praca dotyczy konsumpcjonizmu. Trafiłam na sklep, w którym sprzedawali przedmioty po 1-5zł. Zadałam sobie pytanie – jak przedmioty, które mają różne przeznaczenie, materiały i rozmiary mogą kosztować tyle samo? To zasadniczy problem konsumpcjonizmu – świat jest nasycony tanimi rzeczami. To dosyć filozoficzny temat, ale taki, który można policzyć. Dlatego pomyślałam, że kupię te przedmioty po 1zł i zrobię instalację. ("6x6zł", 2023)

Bartosz Radzikowski: Programistyczny świat otwiera się dla mnie na możliwość szybszego robienia rzeczy, w sposób bardziej umysłowy niż fizyczny. Zawsze lubiłem matematykę i takie zagadnienia. Forma i przekaz powinny iść w parze – nie lubię sytuacji, gdy konceptualnie praca jest bardzo dobra, a forma nie do końca atrakcyjna wizualnie. Ja się staram to zawsze jakoś wypośrodkować, ale lubię czasem eksperymenty z samą formą. ("Szum", 2022)

Wystawa "Młodzi artyści – policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego" to zbiór wyjątkowych prac niezwykle wrażliwych studentów artystów. Przemyślane i dobrze zaaranżowane wnętrze dodatkowo podkreśla wystawione dzieła sztuki, które w tym pomieszczeniu wywierają na oglądającego niemałe wrażenie.

Aleksandra Bladosz

fot. Krzysztof Zatycki


Słowa kluczowe: Muzeum Współczes Wrocław, 2023, wystawa, muzeum, sztuka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Sztuka [0]
    Blady
    2023-03-24 13:25:20
    Super
Zobacz także
mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

wernisaz konarski
Marian Konarski/1909-1998 - relacja z wystawy Wrocław

Galeria Miejska zaprasza na nową wystawę. Będzie można ją oglądać aż do 30 czerwca.

Polecamy
mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

Wystawa
Stany osobne - recenzja wystawy Wrocław

Spróbuj utożsamić się z bohaterami wystawy i przekonaj się, co czuje człowiek cierpiący.

Ostatnio dodane
mierzalne
Młodzi artyści - policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego [zdjęcia, relacja] Wrocław

Jak było na wernisażu w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu?

wernisaz konarski
Marian Konarski/1909-1998 - relacja z wystawy Wrocław

Galeria Miejska zaprasza na nową wystawę. Będzie można ją oglądać aż do 30 czerwca.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w