Recenzje - Teatr

Uwolnienie - recenzja spektaklu

2023-10-30 12:04:20 | Wrocław

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbyła się prapremiera spektaklu „Uwolnienie” w reżyserii Kuby Kowalskiego, który zrealizowano na podstawie nagrodzonej w V Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu sztuki Zenona Fajfera. Sztuka traktująca o zniecierpliwionych widzach teatralnych szybko przeradza się w głębsza debatę (a nawet zaciętą kłótnię) na temat nas samych, w myśl bardzo popularnego stwierdzenia, że wszyscy jesteśmy aktorami swego życia, w teatrze zwanym światem.

Uwolnienie spektakl„Uwolnienie” uwalnia w nas najróżniejsze myśli, postawy i emocje. To spektakl pełen sprzeczności już nawet w warstwie formalnej. Odzywające się z widowni głosy poirytowania, gdy po trzecim dzwonku na scenie nie dzieje się absolutnie nic, a my skazani jesteśmy na obserwowanie siebie samych poprzez obraz z kamery wideo, są jakby naszymi głosami. Utożsamiamy się z facetem, który mówi, że to kpina i z kobietą, która sugeruje chwilę cierpliwości. Gdy okazuje się, że między zwykłymi widzami są aktorzy grający widzów, czekamy na nieuchronną w tych okolicznościach dozę improwizacji, interaktywności, zaproszenia do wspólnego przeżywania czegoś, co przecież u podstaw wspólne jest jak mało co. A jednak to nie nadchodzi.

Bohaterowie grają swe role ale jakby nas tam nie było. Przestają być nami, a są jedynie między nami, w zachowaniu coraz bardziej odbiegając od spodziewanych norm i schematów w tego typu sytuacji (jesteśmy zamknięci w pustym teatrze). Z czasem odzywają się kolejne postacie, w tym duet młodych, który w finale raczy nas najlepszym dialogiem całego spektaklu. Jednak jest jeszcze starszy pan w garniturze, otwarcie stawiający tezę, że oglądamy ludzi jedynie udających, podstawionych. A zagadkowi jegomoście, wchodzący zewnątrz w garniturach nie pasują tutaj tak bardzo jak zagubiona dziewczyna w siwych włosach, która mówi w obcym języku, od tyłu.

Przedziwny to spektakl, niejednoznaczny, nietypowy, banalny i trudny jednocześnie. Metafory i poglądy jakie zawarto w tekście nie są kompletnie niczym odkrywczym, a raczej próbą powrotu do zadum przywoływanych przez myślicieli od dawna. A przy tym jest w tym wszystkim tyle poczucia humoru, satyry i groteski, że nawet jeśli zapominamy o tym spektaklu w mgnieniu oka, to emocje tu i teraz są potężne i raczej pozytywne.

75 minut mija błyskawicznie, a na scenie, którą głownie staje się widownia, dzieje się ciągle i dużo i szybko. Pokaźną obsadę przedstawienia można tylko chwalić. Dostaliśmy przegląd różnorodnych charakterów i nawet jeśli nie każdą rolę rozumiemy i nie z każdą postacią się utożsamiamy, doceniamy kunszt aktorski, idący za tym co bardzo trudne – graniu ludzi zwyczajnych, z których sytuacja kryzysowa wyciska dopiero drugie, niespodziewane dno (albo szczyt).

Michał Derkacz

fot. Rafał Skwarek/WTW

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, ocena, opinia, premiera, 2023, WTW Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Magnolia - spektakl 2019
Magnolia - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.