Recenzje - Teatr

Szepty i krzyki

2007-07-11 09:59:45 | Wrocław

 7 lipca rozpoczęła się trzecia edycja Brave Festiwal, odbywająca się w tym roku pod hasłem „Zatopione pieśni”. W swoim przemówieniu na otwarcie festiwalu dyrektor artystyczny Grzegorz Bral mówił, że hasło tej edycji – zapożyczone od tytułu koncertu zespołu Irkutsk Ensamble Authentic Music nagrodzonego dwa lata temu – to metafora kultur i cywilizacji, które ulegają zapomnieniu. W trakcie najbliższych dni festiwalowych będzie można poznać dziedzictwo odmiennych kultur za sprawą ludzi odważnie broniących swojej tożsamości, będzie można podziwiać artystów, których cechuje szczerość, spontaniczność i otwartość.

Podczas koncertu inauguracyjnego publiczność zgromadzona w Teatrze Muzycznym CAPITOL miała niepowtarzalną okazję obcować z jednym z najbardziej utalentowanych śpiewaków na świecie Alimem Quasimovem z Azerbejdżanu, który jest mistrzem mugham – modalnego śpiewu popularnego w górach Kaukazu i wśród tureckojęzycznych narodów Azji Środkowej. Artyście towarzyszyło czterech muzyków akompaniujących na lutni tar, skrzypcach kamancha, bębnie nagara i balabanie (drewnianym instrumencie dętym) oraz śpiewaczka Fargana Movlamova. Ekstatyczny śpiew Alima Quasimoda i jego pełna napięcia ekspresja niemal zahipnotyzowały słuchaczy.

Artysta śpiewał całym ciałem - jego ręka dyrygowała głosem i wyznaczała mu kierunki, wprowadzając dodatkowe wibracje, natomiast bęben obręczowy przykładany do policzka tworzył pomocniczy rezonator dla pełnych natchnienia i pasji dźwięków. Skomplikowana i obfitująca w niespodzianki linia melodyczna, zmienne tempo wewnątrz utworów, zawodzący, chwilami niemal „płaczący” głos, współistniejące ze sobą westchnienia i krzyki – wszystko to było bliskie transowi, a poddające się muzyce ciało Quasimova zdawało się być opętane przez wstępujące w nie duchy przodków. Głębokie przeżycie artysty udzielało się publiczności, która nagrodziła wykonawców gorącą owacją na stojąco.


Marzena Gabryk
(marzena.gabryk@dlastudenta.pl )


 

Słowa kluczowe: brave festival, wrocław, wydarzenia kuluralne, festiwal, "„Zatopione pieśni”", Grzegor
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

W co wierzą Polacy
W co wierzą Polacy - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny porusza ważny, ale drażliwy temat wiary w zabobony, wróżby czy klątwy. Czy to dobry spektakl?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.