Premiery - Teatr

Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO]

2020-10-22 10:28:07 | Wrocław

Już 24 października w Instytucie Grotowskiego odbędzie się premiera spektaklu pt. "I Come To You River: Ophelia Fractured" w reżyserii Przemysława Błaszczaka. Sztuka jest inspirowana "Hamletem" Williama Szekspira oraz "HamletemMaszyną" Heinera Müllera i stanowi próbę ponownego opowiedzenia tragicznej historii Ofelii. Twórcy spektaklu dążą do znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaki przekaz płynie dziś z badania tej kultowej postaci. Można już zobaczyć przedpremierowe zdjęcia z próby >>

OfeliaHistoria Ofelii opowiedziana na nowo

W "I Come To You River: Ophelia Fractured", twórcy rzucają światło na Ofelię, by uległo załamaniu i odsłoniło, co ukryte w jej losie. Obserwujemy, jak pęknięcia na jej wizerunku wypełniają się nową treścią i mówią do nas, o nas. Mówią o miłości i samotności, o depresji, o kobiecie i mężczyźnie, o rodzicach, o systemie, którego częścią, chcąc nie chcąc, jesteśmy. Ofelia będzie mogła wreszcie powiedzieć, co myśli, dzięki czemu my będziemy mogli usłyszeć coś, co, być może, nie zawsze do nas dociera, gdy patrzymy na piękną, ponętną, młodą dziewczynę, unoszącą się pośród kwiatów na powierzchni wody.

Może gdzieś z oddali usłyszymy pytanie, czy chcemy pozwolić na niekończący się powrót Ofelii, która będzie musiała wciąż od nowa rozgrywać swój cichy dramat, czy może przyszedł czas na zmianę, zatrzymanie tej rozpędzonej maszyny, na wstrząs, który pozwoli poruszyć u podstaw stary porządek rzeczy. Czy może, jak wskazuje Müller w "HamlecieMaszynie", potrzebny jest powrót Elektry, która z nożem i trucizną przejdzie przez nasze sypialnie? Oby nie. Obyśmy w głosie Ofelii usłyszeli wołanie człowieka, który błaga o lepszy świat dla nas wszystkich.

Nowe spojrzenie na Ofelię "Hamleta"

W rolę Ofelii wcielą się trzy aktorki: Anita Szymańska, Marie Walker oraz Martine Vrieling van Tujil. Kobiety razem występują na scenie i każda z nich jest jakąś częścią tragicznej postaci ze sztuki Szekspira. Spektakl stanowi współczesną interpretację tej bohaterki, dlatego sceny są w większości nieoczywiste i zostawiają widzom pole do analizy.

Dlaczego zatem tak ważne jest, aby ponownie opowiedzieć historię Ofelii? Tak komentuje to Anita Szymańska, jedna z trzech głównych aktorek w sztuce:

- Myślę, że Ofelia jest traktowana bardzo jednowymiarowo. Czytamy "Hamleta" w szkole i patrzymy na postać Ofelii jako na przypadkową ofiarą w dłuższej historii zemsty Hamleta, czy jakkolwiek chcemy interpretować tą sztukę. Według mnie, to ogromna szkoda dla tej postaci, bo im bardziej się jej przyglądamy, tym bardziej odkrywamy w niej wielowarstwowość i różne odcienie. Nie tylko tą piękną, porcelanową, młodą dziewczynę, która unosi się na tafli, ale również kobietę, która wchodzi w dorosłość, która ma jakieś swoje pragnienia i marzenia, ale która zostaje wciągnięta w polityczną grę i rozgrywana jako pionek pomiędzy swoim bratem, ojcem, kochankiem. Myślę, że właśnie to opowiedzenie jej historii na nowo, to taka próba zderzenia się z tym, ile tak naprawdę głosów nie słyszymy na co dzień - mówi Anita Szymańska.

Czytając opis spektaklu, można odnieść wrażenie, że skupia się on głównie na tematach związanych z kobiecością oraz szaleństwem. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

- Nie za bardzo chciałabym mówić, że to jest spektakl feministyczny albo opowiadający o depresji. Myślę, że ta sztuka stara się jak najbardziej ukazać tę jedną historię, a te wszystkie tematy są w tej historii i w tej postaci zawarte - dodaje Anita Szymańska.

Co więcej, na zdjęciach z próby widzimy, że prawie cała sztuka jest utrzymana w kolorze białym. Czy jest to nawiązanie do niewinności, delikatności, czy też jest to związane z czymś zupełnie innym?

- Każdy kolor ma wiele różnych skojarzeń, metafor, ale Ofelia jest zawsze pokazywana na biało. Widzimy ją w białej sukience w wodzie, jest czysta jak biel, biała jak ślub. Cały spektakl jest zabarwiony na biało, ponieważ my, jako aktorzy, jako twórcy tej sztuki, chcemy pokazać wszystkie pozostałe kolory Ofelii - może być też niebieska, czarna czy żółta - mówi Marie Walker, również wcielająca się w postać Ofelii, na temat wielowymiarowości swojej postaci.

Termin i bilety

"I Come To You River: Ophelia Fractured" odbędzie się w Instytucie Grotowskiego – Studio na Grobli 24 października o godzinie 19.00. Sztuka będzie grana również 25 i 26 paźziernika o tej samej godzinie. Podczas oglądania spektaklu trzeba oczywiście zastosować się do obostrzeń związanych z pandemią, dlatego należy mieć ze sobą maseczkę i zdezynfekować ręce przed wejściem.

Sztuka będzie grana w języku angielskim, ale przed przedstawieniem dostępne będzie tłumaczenie na język polski.

Ceny biletów:
- ulgowy – 20 zł
- normalny – 30 zł

Bilety można zakupić na stronie: https://grotowski-institute.art.pl/wydarzenia/come-you-river-ophelia-fractured/

Julia Sałdan

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, zdjęcia, teatr, instytut grotowskiego, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

anderSEN O TEATRZE
"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

Cały proces powstawania widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Alternatywne Åźycie, czyli traktat o snach
Premiery spektakli online w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Od 9 do 11 października zaprezentowane zostaną aż 3 premiery w ramach "Teatru na faktach".

Polecamy
PowrÃłt krÃłla - spektakl WTW
"Powrót króla" - Normalna, artystyczna, patologiczna rodzina w Teatrze WTW [FOTO] Wrocław

Nowe stowarzyszenie aktorów zaprasza na do teatru nawet w wakacje.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

anderSEN O TEATRZE
"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

Cały proces powstawania widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.