Premiery - Teatr

Spektakl "Genialna przyjaciółka" nową premierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego [FOTO]

2018-02-13 13:27:00 | Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny przedstawia nowy spektakl. Premiera "Genialnej przyjaciółki", na podstawie tetralogii neapolitańskiej Eleny Ferrante, w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, już 17 lutego 2018. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą oraz poznajcie komentarz jednego z aktorów - Jerzego Senatora

Genialna przyjaciółka - Teatr WTW

Zobacz zdjęcia z "Genialnej przyjaciółki" >>

O czym i dla kogo?

- Problem naszego spektaklu polega na tym, że materiał wyjściowy jest niezwykle obszerny. To są aż cztery tomy. My mamy dwugodzinne przedstawienie. W związku z tym pojawiła się koncepcja, by tylko pewne wątki, dotyczące dwóch głównych bohaterek, były rodzajem dyskusji z widzem i prezentacją pewnych poglądów, które dopiero stworzą obraz całości. Bardzo skupiliśmy się na wątkach osobistych. Nie ma tu wcale tego pięknego tła historycznego, które jest w książce. Dla nas najistotniejsza jest przemiana, jaka zachodzi w samej Elenie. Przemiana jej poglądów na temat miłości, seksu, przyjaźni czy funkcjonowania w rodzinie - mówi Jerzy Senator, aktor z obsady spektaklu.

- W spektaklu są elementy bezpośredniej gry z widzem. Polega to na tym, że czasem część widzów czyta fragmenty tekstu. Są „zagarniani” w sposób teatralny, bo na takim dialogu też nam zależało - dodaje aktor. - Ci, którzy nie czytali książki, mają szansę odkryć przed sobą tę lekturę. Natomiast ci, którzy czytali, może znajdą tu precyzyjnie wypunktowane pewne wątki, o których warto dziś rozmawiać. Ta rozmowa jest obecnie nadal bardzo potrzebna - zachęca Senator.

O spektaklu

Tetralogia neapolitańska Eleny Ferrante to cykl powieści o epickim rozmachu, dwa tysiące stron, dziesiątki wątków. Decydując się na stworzenie spektaklu w oparciu o te książki, twórcy muszą dać swoją odpowiedź literaturze. Każda adaptacja jest już interpretacją. Chcemy być wierni przesłaniu autorki, jednocześnie zachowując świadomość medium w którym pracujemy. Akt czytania jest bardzo intymny. Uczestnictwo w spektaklu to zawsze wspólna sprawa. Powieści Eleny Ferrante w mistrzowski sposób łączą opis prywatnych doświadczeń z szerokim kontekstem społeczno-politycznym. Dlatego w naszym przedstawieniu staramy się wyeksponować przede wszystkim ten mechanizm: jak to, co nas określa, utkane jest z bardzo prywatnych chwil i bardzo wspólnych wydarzeń, opinii, idei, przemian dziejowych.

Przyglądamy się tym mechanizmom oczami Eleny Greco, bohaterki tetralogii – bohaterką epickiej powieści europejskiej stała się wreszcie kobieta, która nie ma nic wspólnego z zakochanymi heroinami, jakie znamy z powieści klasyków. Spojrzenie Eleny Greco to propozycja empatycznego uniwersalizmu. Elena, zapytana na spotkaniu autorskim o „nieprzyzwoity” epizod w swojej powieści, mówi o „potrzebie szczerego opowiadania o każdym ludzkim doświadczeniu, nawet o tym, co wydaje się trudne do wyartykułowania i co właśnie z tego względu przemilczamy same przed sobą.” Te słowa wydają się pisarskim credo samej Ferrante – i mogą służyć za motto naszego spektaklu.

Weronika Szczawińska

Twórcy

Wrocławski Teatr Współczesny
Elena Ferrante GENIALNA PRZYJACIÓŁKA  [L’amica geniale]
na podstawie tetralogii neapolitańskiej Eleny Ferrante

przekład: Alina Pawłowska-Zampino [Genialna przyjaciółka] oraz Lucyna Rodziewicz-Doktór [Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki]
edytor polski: Wydawnictwo Sonia Draga www.soniadraga.pl/

adaptacja: Weronika Szczawińska i Piotr Wawer
reżyseria: Weronika Szczawińska
dramaturgia: Piotr Wawer jr     
scenografia i kostiumy: Karol Radziszewski
muzyka: Krzysztof Kaliski     
projektowanie dźwięku: Łukasz Maciej Szymborski
światło: Jan Sławkowski     
inspicjentka: Elżbieta Kozak     
asystentka reżysera: Paulina Wosik

obsada: Anna Błaut, Anna Kieca, Ewelina Paszke–Lowitzsch, Paulina Wosik, Mariusz Bąkowski, Jerzy Senator

prapremiera polska 17 lutego 2018r. / Scena na Strychu

projekt plakatu: Karol Radziszewski

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: spektakl, zdjęcia, teatr WTW, Jerzy Senator
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Halka - Opera Wrocławska
Spektakl "Halka" premierowo na deskach Opery Wrocławskiej [FOTO, WIDEO] Wrocław

Zobacz zdjęcia i wideo z próby przed premierą!

Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.