Recenzje - Teatr

Smutki tropików - recenzja spektaklu

2019-11-18 11:47:58 | Wrocław

„Smutki tropików” to nowy spektakl w repertuarze Teatru Polskiego we Wrocławiu . Wyreżyserowany został przez Katarzynę Łęcką, na podstawie świetnie przyjętej sztuki Mateusza Pakuły, która w 2014 została nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Czy warto zobaczyć to przedstawienie? Przeczytajcie recenzję!

Smutki tropików

Zobaczcie zdjęcia ze spektaklu >>

Nie bez znaczenia jest sam tytuł, który nawiązuje do rozgrywanych na scenie wydarzeń. Tytułowe smutki tropików, to rozżalenie i frustracja, które zostają zabrane razem z plecakiem na wyprawę, mającą na celu przynieść ulgę. Jednak podróże bardzo często okazują się ucieczką i o tym traktuje całe widowisko. Młodzi bohaterowie stoją gdzieś na rozdrożach swoich dróg. Są pokoleniem Y, w którym coraz częściej dochodzi do alienacji.

W spektaklu wszystko jest bardzo dobrze przemyślane i dopracowane. Począwszy od kostiumów - rockowy wystrój glanów i podartych dżinsów kontrastuje z drobnymi gażdżetami - świecącymi spinkami, piórami i kolorowymi goglami. Z jednej strony są to już dorośli ludzie, pragnący zwojować świat, ale wciąż uciekający przed odpowiedzialnością i rzeczywistością. Scenografia też od pierwszych scen wprowadza w klimat. Na scenie rozłożonych jest kilka namiotów przywodzących na myśl scenerię biwakową.

Nawiązuje to do tematyki backpackersów, która staje się coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi. Podróżują oni z plecakiem, często na własną rękę i optymalizują koszty do minimum. Ciągle szukają wrażeń i nowych bodźców ekscytacji. Uciekają od nudy, codziennych obowiązków, szarego życia. Wyśmiewają wakacje na plaży i popijanie drinków - dla nich podróż ma być wielką przygodą. Sztuka stawia przed widzem pytania o przyczyny takiego myślenia i postępowania. Dlaczego to pokolenie jest stale poszukujące?  Czy potrafi naprawdę odczuwać radość?

Trafionym pomysłem jest wprowadzenie na scenę kamery, która na ekranie transmituje na żywo wszystkie wydarzenia. Intryguje ona  i wciąga publiczność dużo mocniej w historię.  Obiektyw nawet sprawia, że przez moment publiczność sama staje się bohaterem. Dzięki kamerze można zauważyć sytuacje niedostępne, które rozgrywane są w namiocie. Jednak jej najmocniejszym punktem jest przybliżenie wszystkim fantastycznej mimiki aktorów. To czego nie da się uchwycić siedząc w oddali jest na wyciągnięcie ręki w wyświetlanym na ekranie obrazie. Na uwagę zasługuje bardzo dobre aktorstwo, ponieważ każda postać przykuwa uwagę. W połączeniu z ruchem scenicznym i nastrojowym oświetleniem całość prezentuje się fantastycznie i bardzo dobrze się to ogląda.  

Spektakl krytykuje obecne społeczeństwo. Szczególnie brak prawdziwych relacji, wszechobecny seks i władzę mediów społecznościowych nad światem realnym. Wszystko jest uwieczniane, zdjęcia znaczą więcej niż wspomnienia. Prywatność przestaje mieć znaczenie. Jest to również obraz szerzących się chorób cywilizacyjnych na których czele stoi depresja. To ona zbiera największe żniwa wśród ludzi, którym ciągle jest mało. Zignorowana potrafi doprowadzić do tragedii. Warto więc zastanowić się, czy obecnie możliwe jest przeżywanie prawdziwej radości. Czy trzeba szukać jej w odległych amazońskich plemionach,  czy można znaleźć ją także w zwykłej codzienności?

Joanna Bim

Polecamy również przczytać wywiad z reżyserką spektaklu: Katarzyna Łęcka o "Smutkach Tropików": Powstaje spektakl przejmująco prawdziwy >>

fot. Tobiasz Papuczys

Słowa kluczowe: Teatr Polski Wrocław, opinia, premiera, 2019, przedstawienie

Smutki Tropików - zdjęcia ze spektaklu (10)

Smutki Tropików - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Smutki Tropików - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Smutki Tropików - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Smutki Tropików - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Smutki Tropików - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Teatr Lalek
Ojeja! Albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia - recenzja spektaklu Wrocław

Relacja upartej córki z upartym ojcem we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.