Premiery - Teatr

Premiera Nine. Będzie kolejny hit w Capitolu?

2014-10-01 08:47:05 | Wrocław

Będzie kolejny hit na deskach Teatru Muzycznego Capitol? Na „Mistrza i Małgorzata” i „Rat Pack” ciągną tłumy, a na najnowszą premierę – broadwayowskie „Nine” już dwa tygodnie temu sprzedano blisko dziewięć tysięcy biletów.

Zobacz zdjęcia ze spektaklu>>

Fabuła „Nine” nawiązuje do słynnego filmu „Osiem i pół” w reżyserii Federico Felliniego.  Głównym bohaterem jest Guido Contini, blisko 40-letni reżyser, który przechodzi ciężki kryzys, wpada w depresję, nie wie, co zrobić ze swoim życiem artystycznym i osobistym.  - Cała fabuła skoncentrowana jest wokół tego tematu – mówi reżyserka Pia Partum, która przyznaje, że najciekawszym dla niej doświadczeniem było skonfrontowanie twórczości Felliniego z formą musicalową. - Fellini jest na tyle ambitnym twórcą, na tyle głębokim, poruszającym poważne tematy, że czasami trudno zamknąć go w formule skrótu, znaku czy dowcipu i choreografii, które są charakterystyczne dla musicalu. Trudno to ze sobą zderzyć i jednocześnie nie zaszkodzić Felliniemu. To był mój problem – tłumaczy.

„Nine” w Capitolu ma często zaskakiwać widza. – Szykuje się kilka nieprawdopodobnych niespodzianek na scenie – zdradza reżyserka. – Zaczynając od scenograficznych obrazy stworzonych przez Magdę Maciejewską, poprzez niezwykłe kostiumy Wojtka Dziedzica, po parę fajnych scen zbiorowych, które mają mocno surrealistyczny charakter.

Warto dodać, że forma musicalu to nowość dla Partum. Artystka do tej pory była głównie znana ze swojej działalności w operze jako asystentka Mariusza Trelińskiego, sama wystawiła też „Madame Butterfly” w Operze na Zamku w Szczecinie. – Musical jest o tyle ciekawszy od opery, że zderza teksty mówione z tekstami śpiewanymi. Jest to pewna sztuczność, która mnie frapuje, pewna kiczowatość, którą uważam za dość ciekawą i nowoczesną formułę. Bardziej mnie to teraz ciekawi niż klasyczny teatr dramatyczny – mówi Partum. - Opera ze swoimi melodramatami i wzruszeniami jest bardzo popkulturowa. Przecież libretta Pucciniego to mogłyby być  harlequiny czytane przez kucharki! Te same elementy występują w musicalu. Zarówno kiczowatość opery, jak i kiczowatość musicalu bardzo mocno wiążą się z kiczowatością popkultury. To są paradoksalnie dość zapomniane gatunki, a jednocześnie bardzo współczesne.

W „Nine” zobaczymy niemal cały zespół wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. W rolach głównych wystąpią: Błażej Wójcik jako Guido Contini, Justyna Szafran (Luisa Contini)), Elżbieta Romanowska (Carla Albanese) a także Magdalena Wojnarowska, Bogna Woźniak-Joostberens, Justyna Antoniak i Emose Uhunmwangho.

Premiera „Nine” w piątek 3 października, kolejne spektakle 4, 5, 9-12, 23-26 i 29-31 października. Bilety do nabycia na www.teatr-capitol.pl oraz w kasach teatru.

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: nine capitol wroclaw pia partum

Nine (30)

Nine - plakat
Nine  - Zdjęcie nr 2
Nine  - Zdjęcie nr 3
Nine  - Zdjęcie nr 4
Nine  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kazio Sponge Talk Show
CHWDP, czyli 3. odcinek Kazio Sponge Talk Show w Teatrze Lalek Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek ponownie zaprasza na scenę dla dorosłych.

Drzewo
Spektakl "Drzewo" w Teatrze Lalek przystępny dla dzieci niesłyszących [WIDEO, FOTO] Wrocław

Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Polska Woda
"Polska Woda" - premiera w Capitolu na 100-lecie niepodległości Polski [WIDEO, FOTO] Wrocław

Bartosz Picher opowiada o swojej roli w spektaklu i analizuje problematykę "Polskiej Wody".

Polecamy
"Z twoją córką? Nigdy!" na scenie Teatru Komedia
"Z twoją córką? Nigdy!" na scenie Teatru Komedia Wrocław

Aktorzy "Pierwszej miłości" w czeskiej tragikomedii wieku średniego: "Z twoją córką? Nigdy!" Antona Prochazki na scenie Teatru Komedia.

Życie na ostro we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
Życie na ostro we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Wrocław

"Każdego z nas dopadnie nasza własna rewolucja: starość. Skończy się wtedy kokainowanie się, dziki seks i picie".

Ostatnio dodane
Kazio Sponge Talk Show
CHWDP, czyli 3. odcinek Kazio Sponge Talk Show w Teatrze Lalek Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek ponownie zaprasza na scenę dla dorosłych.

Drzewo
Spektakl "Drzewo" w Teatrze Lalek przystępny dla dzieci niesłyszących [WIDEO, FOTO] Wrocław

Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Konkurs Ziaja