Premiery - Teatr

Inspirująca niedosłowność światów w spektaklu "Lalka Kafki" Wrocławskiego Teatru Lalek

2021-09-23 12:23:34 | Wrocław

„Lalka Kafki” to spektakl z okazji 75-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek, którego prapremiera będzie miała miejsce 25 września 2021 roku. To także pierwsza premiera sezonu 2021/2022. Z tej okazji mamy dla was komentarz aktora wcielającego się w tytułową rolę.

Lalka Kafki

Inspirująca niedosłowność

- Opowiadamy historię dziewczynki, która zgubiła lalkę i szukając ją, spotkała w parku Franza Kafkę. On dla niej wymyśla taką historię, że ta lalka się nie zgubiła, tylko wyruszyła w podróż. Czyta jej listy od tej lalki i w momencie ich czytania przenosimy się w abstrakcyjny świat, mocno „kafkowy”, z delikatnymi odcieniami szarości, świat wyobraźni. Ta niedosłowność może być dla dzieci inspiracją i fajną przygodą - inną niż zazwyczaj, nie taką linearną, tylko bardziej  poszczególnymi plamami, obrazami. To może być dla dzieci inne i interesujące  - tłumaczy Radosław Kasiukiewicz, który w spektaklu gra rolę Franza Kafki.

- Kafka staje się narratorem całego spektaklu. Czyta listy i w ten sposób buduje światy, czasem je komentując razem z dziewczynką. Ja jestem aktorem, który lubi szybkie tempo i szybkie zmiany, a tutaj reżyser stara się mnie zatrzymywać i zrobić stonowaną postać, będącą wbrew mojej naturze. Oczywiście szukamy kompromisu, by ta role była też moja, nie tylko reżysera. Natomiast w opozycji do takiej spokojnej postawy jest właśnie dziewczynka, która ma więcej ekspresji i z nią mają utożsamiać się dzieci na widowni. Najciekawsze rzeczy dzieją się po wejściu w te dziwne światy. Uważam, że to się dobrze równoważy - spokój Kafki i te ciekawe wizje abstrakcyjnych światów z wyobraźni. Warto też zaznaczyć, że w toku wydarzeń Kafka i dziewczynka zmienią swoje nastawienie i staną się przyjaciółmi, ale nie zdradzę teraz zakończenia. Zapraszam do teatru - dodaje Kasiukiewicz.

O spektaklu "Lalka Kafki"

Spektakl opowiada o magicznej podróży pewnej lalki, a inspirowany jest mało znanym epizodem z życia Franza Kafki. Podobno w 1923 roku, gdy spacerował po berlińskim parku Steglitz, Kafka spotkał małą rozpłakaną dziewczynkę. Powodem płaczu okazała się zagubiona ukocha lalka. Pisarz próbował pomóc w poszukiwaniach, ale na próżno. Nazajutrz dał dziewczynce list "napisany" przez lalkę i informujący, że ta udała się w podróż. Tak rozpoczęła się historia, która trwała do końca życia Kafki.

Do dziś nie wiadomo, czy ta opowieść jest prawdziwa, okazała się jednak inspirująca dla wielu twórców: na jej podstawie powstało dotąd kilka książek i sztuk teatralnych. „Lalka Kafki” Elżbiety Chowaniec nie jest adaptacją żadnej z nich, ale napisaną na nowo metaforyczną opowieścią, sięgającą do całej biografii i twórczości Franza Kafki.

Przedstawienie ma konstrukcję szkatułkową, mieści się w nim kilka planów. Pierwszy to czasy współczesne Kafce, Berlin w roku 1923 r. – tu dochodzi do spotkania pisarza z dziewczynką. Drugi to Kafkalandia, czyli świat wyobraźni Kafki – w nim odbywają się przygody lalki Dory. Trzeci – współczesny świat Kafkologów, naukowców, badaczy biografii i dzieła pisarza. Te trzy światy przenikają się na scenie, a my jako widzowie przechodzimy płynnie z jednego do drugiego, w każdym z nich dowiadując się czegoś o bohaterze. Nie wszystkie informacje są podane wprost. Część z nich to symbole, aluzje i nawiązania do wydarzeń z życia lub utworów Kafki, czekające na odczytanie.

Spektakl zostanie dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu dzięki opracowaniu tłumaczenia na Polski Język Migowy oraz audiodeskrypcji. Przedstawienie z dostosowaniem zostanie zagrane po raz pierwszy 12 października 2021 roku. Do spektaklu powstaną także teatralne warsztaty kontekstowe dla grup szkolnych.

Prapremiera 25 września 2021 roku. Kolejne przedstawienia 26 września oraz 9 i 10 października.

Twórcy

Tekst i dramaturgia: Elżbieta Chowaniec

Reżyseria, scenografia: Marek Zákostelecký

Muzyka: Vratislav ©ramek

Ruch sceniczny: Piotr Soroka

Światło: Alicja Pietrucka

Projekcje i udźwiękowienie: Robert Maniak

Obsada: Anna Bajer, Agata Cejba, Aneta Głuch-Klucznik, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Inspicjentka: Agnieszka Drobna

MM/MD/ip

fot. Natalia Kabanow/materiały prasowe WTL

Słowa kluczowe: premiera, nowe, WTL, 2021, prapremiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Sen nocy letniej Teatr Polski
"Sen nocy letniej" - Magdalena Piekorz adaptuje Shakespeare'a w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Jakiego podejścia do sztuki Williama Shakespeare'a się spodziewać?

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.