Premiery - Teatr

"Dżungla" - spektakl dla najmłodszych we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO]

2018-04-04 08:47:35 | Wrocław

"Dżungla" to nowa premiera Wrocławskiego Teatru Lalek. Spektakl skierowany jest do tzw. naj-najów, czyli absolutnie najmłodszej grupy dzieci, w wieku 0,5 - 2,5 lat. Przedstawienie powinno zainteresować młodych odbiorców i sprawić, że pierwsza wizyta w teatrze nie będzie ostatnią. Co więcej, "Dżungla" niesie ważne, ekologiczne przesłanie, na które zwrócą uwagę także, a może zwłaszcza, rodzice. Prezentujemy komentarz twórców oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Dżungla - spektakl

Podróż do świata natury

Spektakl jest podróżą do świata natury - dzikich dźwięków, barw i opowieści snutych bez słów, otwierającego się na doświadczanie wszystkimi zmysłami. - Na scenie pojawią się elementy sensoryczne, ale nie ze świata sklepowego. Będą na przykład kokosy, których dzieci będą mogły dotknąć. Pojawią się też instrumenty oraz inne elementy wizualno-dźwiękowe. Będzie taniec, który jest naturalnym językiem dla dzieci. Nie stosujemy zbyt wielu słów, ale na przykład w jednej z pieśni pojawi się język keczua, który jest jednym z rdzennych języków Amazonii. To pokazuje, że zrozumienie słów nie jest dla nas tak ważne, jak przeżycie i doświadczenie wydarzeń scenicznych - mówi Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka spektaklu.

Spektakl dla najmłodszych

"Dżungla" skierowana jest do najmłodszej grupy odbiorców, ale i dla nich można przygotować szereg wciągających atrakcji. - Przy realizacji spektaklu dla tak małych dzieci, trzeba wiedzieć, do jakich narzędzi sięgnąć. (...) Jednak nie zakładam sobie żadnej zasady dydaktycznej. Wiem jak konkretne dźwięki czy kolory działają na dzieci, ale liczy się przede wszystkim spokój. Dzieci mają możliwość wszystko zobaczyć, wszystkiego doświadczyć, a ten świat spektaklu wychodzi też do nich. Nie stawiamy granicy pomiędzy widownią i sceną. Aktorki mają być blisko dzieci i chcemy by budowały z dziećmi specyficzną relację. Wiemy, że w aktorstwie nie uczy się pracy z tak malutkimi dziećmi, więc pracując nad spektaklem, szukaliśmy form aktorstwa, które pozwolą przybliżyć przedstawienie tym bardzo małym dzieciom - tłumaczy Alicja Morawska-Rubczak.

Podobnego zdania jest Agata Cejba, aktorka z obsady "Dżungli". - Musimy być bardzo ostrożne, jako aktorki, żeby tych dzieci nie spłoszyć. Nie staramy się na siłę zaciekawić malucha. Nie walczymy o uwagę dzieci, ale działamy między sobą tak, by one same zainteresowały się tym światem na scenie. Tańczymy, śpiewamy, ożywiamy lalki, a widzowie sobie z boku tę dżunglę obserwują. Czas spędzony w tej amazońskiej dżungli, to sama przyjemność dla każdego - dla dorosłych i dla dzieci - mówi Agata Cejba.

Fascynacja amazońską dżunglą

Przedstawienie powstało z fascynacji bogactwem amazońskiej dżungli - obszaru najbardziej dziewiczego i zagrożonego jednocześnie, domu tysięcy gatunków owadów, zwierząt i roślin, w którym zachowane zostały naturalne, pierwotne więzi człowieka i natury. Twórcy spektaklu chcą podzielić się z widzami refleksją nad tą piękną relacją; poszukać wspólnie korzeni międzyludzkiej bliskości, opartej na rytmach, rytuałach codzienności i harmonii z otaczającym światem. - Jeśli chodzi o fabułę czy przekaz, to chcemy by każdy odbierał to po swojemu, własnymi emocjami. To właśnie w doznaniach i emocjach widzów jest zawarta ta historia - mówi reżyserka.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, premiera, zdjęcia, przedstawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Bracia Karamazow spektakl
"Bracia Karamazow" - przed nami sześćsetna premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby i poznaj komentarz twórców!

Polecamy
Zamordował rodzinę, trafi na deski teatru
Zamordował rodzinę, trafi na deski teatru Wrocław

„Ja, Piotr Riviere, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich...” będzie pierwszą premierą wrocławskiego Teatru Capitol w nowym sezonie artystycznym.

Tajemniczy ogród. Podglądamy próby do nowego spektaklu [ZDJĘCIA]
Tajemniczy ogród. Podglądamy próby do nowego spektaklu [ZDJĘCIA] Wrocław

„Tajemniczy Ogród” wg powieści Frances Hodgson Burnett będzie najnowszą premierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Ostatnio dodane
Ciao Ciało
''Ciao Ciało!'' - interaktywny spektakl dla dzieci we Wrocławiu Wrocław

Novy Ruch Teatr zaprasza na sztukę i warsztaty dla najmłodszych.

Kupony i kody rabatowe