Premiery - Teatr

Nieoczywisty, muzyczny spektakl nie tylko dla najmłodszych, czyli "Kulka" w WTL [FOTO]

2022-06-08 09:04:51 | Wrocław

Już w sobotę 11 czerwca 2022 roku we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Maśląkowskiego pt. "Kulka". Sprawdźmy, jak spektakl skomentowali aktorzy i sam reżyser. Prezentujemy też zdjęcia z próby przed premierą >>

Kulka

Muzyka jako sposób na emocje

"Kulka" to przede wszystkim opowieść o przyjaźni, która, jak wiadomo, jest jedną z bardziej skomplikowanych ludzkich relacji. Jak przekazać taką historię dzieciom? Trzeba przełożyć język przyjaźni na język im zrozumiały. W tym zaś pomocna okaże się być muzyka, która przeprowadzi zarówno widzów, jak i bohaterów przez wzloty i upadki.

- Relacje będą wyrażanie przez muzykę, przez rytm i koniec końców przez obiekt, rzeczoną, tytułową "Kulkę", która jest wyrazem obecności tego drugiego, którego brak. Brak tu również tradycyjnej listy dialogowej, która porządkowałaby historię. Kręgosłupem spektaklu jest muzyka, plastyka i wszystkie warianty mieszania i przeplatania się tych sfer - podkreśla reżyser, Tomasz Maśląkowski.

- Muzyka jest łącznikiem między postaciami. Osoby, które spotykają się podczas spektaklu, poznają się przez muzykę. Kiedy następuje moment konfliktu, dzięki muzyce mogą złączyć się z powrotem - dodaje Grzegorz Mazoń, twórca muzyki do spektaklu.

Abstrakcja dla najmłodszych

Nie tylko jednak muzyka wyróżnia "Kulkę" spośród innych spektakli dla młodszej widowni. To również minimalizm scenografii. Jej prostota pozwala  na rozwinięcie skojarzeń, wyobraźni i kreatywności, szczególnie u najmłodszych. Dla wielu z nich "Kulka" to jedno z pierwszych spotkań z teatrem.

-  Przestrzeń spektaklu nie jest surowa, nie jest chłodna. Mamy tu dużo jasności i koloru.  Spektakl jest nieoczywisty i to jest trop, który mnie interesuje. Uważność dziecka jest skupiona na aktorze, myśli, napięciu, rytmie. To otwarcie młodego widza na abstrakcję - mówi Tomasz Maśląkowski.- Jednym z moich ulubionych tekstów, które słyszę na widowni, kiedy coś zaczyna się dziać, to zdziwienie dzieci - "mamo, tato, o co chodzi?" To rodzaj wytrącenia. Spektakl nie musi być oczywisty.  Nie  "upupiamy" aktorów. Nie grają oni dzieci, ale przeżywają coś po raz pierwszy. Dlatego ich reakcje są najprostsze z możliwych. Szukamy właśnie takich odruchów, gestów i sposobów wyrażania się w takich sytuacjach. Język jest językiem emocji, jest formą zabawy.

Mamy więc dwóch bohaterów, w których rolę wcielą się Grzegorz Mazoń oraz Radosław Kasiukiewicz. Mamy tytułową, tajemniczą "Kulkę". Obiekt wystąpi tu w charakterze postaci, będzie elementem równie ważnym, co muzyka, nazwana przez reżysera czwartym bohaterem spektaklu.

- Tego typu spektakle to dobra okazja, żeby rozwinąć relację z dzieckiem. Zachęcam do tego, żeby wraz z dziećmi współuczestniczyć w przedstawieniu. Myślę, że jest na to przestrzeń. Staramy się myśleć również o starszych widzach - komentuje Grzegorz Mazoń.

Przedstawienie jest na tyle ciekawe, a humor inteligentny, że zainteresuje również dorosłych, którzy wraz z dziećmi pojawią się na spektaklu. Dla starszych  "Kulka" może okazać się powrotem do dzieciństwa i prostszych, bardziej intuicyjnych form wyrazu. 

Premiera odbędzie się 11 czerwca 2022 roku. Kolejne przedstawienia 12, 14, 15, 24 i 26 czerwca.

Czas trwania: 40 minut.

Ceny biletów: 30 zł normalny, 27 zł ulgowy, 25 zł grupowy.

Twórcy

Reżyseria: Tomasz Maśląkowski

Obsada: Radosław Kasiukiewicz, Grzegorz Mazoń

Muzyka: Grzegorz Mazoń

 

Martyna Jersz

fot. Krzysztof Zatycki

 


Słowa kluczowe: premiera, przedstawienie, Wrocławski Teatr Lalek, zdjęcia, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kot w pustym mieszkaniu
"Kot w pustym mieszkaniu" - spektakl na podstawie poezji i listów Wisławy Szymborskiej Wrocław

To wydarzenie wieńczące obchody Roku Wisławy Szymborskiej, realizowane jako projekt Teatru Polskiego we Wrocławiu we współpracy z trzema artystycznymi uczelniami.

Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Polecamy
Drzewo
Spektakl "Drzewo" w Teatrze Lalek przystępny dla dzieci niesłyszących [WIDEO, FOTO] Wrocław

Premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Zona - spektakl AST Wrocław
"Zona" - studenci AST w spektaklu o życiu w rzeczywistości wirtualnej [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarze aktorów!

Ostatnio dodane
Kot w pustym mieszkaniu
"Kot w pustym mieszkaniu" - spektakl na podstawie poezji i listów Wisławy Szymborskiej Wrocław

To wydarzenie wieńczące obchody Roku Wisławy Szymborskiej, realizowane jako projekt Teatru Polskiego we Wrocławiu we współpracy z trzema artystycznymi uczelniami.