Premiery - Teatr

"Dżungla" - spektakl dla najmłodszych we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO]

2018-04-04 08:47:35 | Wrocław

"Dżungla" to nowa premiera Wrocławskiego Teatru Lalek. Spektakl skierowany jest do tzw. naj-najów, czyli absolutnie najmłodszej grupy dzieci, w wieku 0,5 - 2,5 lat. Przedstawienie powinno zainteresować młodych odbiorców i sprawić, że pierwsza wizyta w teatrze nie będzie ostatnią. Co więcej, "Dżungla" niesie ważne, ekologiczne przesłanie, na które zwrócą uwagę także, a może zwłaszcza, rodzice. Prezentujemy komentarz twórców oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Dżungla - spektakl

Podróż do świata natury

Spektakl jest podróżą do świata natury - dzikich dźwięków, barw i opowieści snutych bez słów, otwierającego się na doświadczanie wszystkimi zmysłami. - Na scenie pojawią się elementy sensoryczne, ale nie ze świata sklepowego. Będą na przykład kokosy, których dzieci będą mogły dotknąć. Pojawią się też instrumenty oraz inne elementy wizualno-dźwiękowe. Będzie taniec, który jest naturalnym językiem dla dzieci. Nie stosujemy zbyt wielu słów, ale na przykład w jednej z pieśni pojawi się język keczua, który jest jednym z rdzennych języków Amazonii. To pokazuje, że zrozumienie słów nie jest dla nas tak ważne, jak przeżycie i doświadczenie wydarzeń scenicznych - mówi Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka spektaklu.

Spektakl dla najmłodszych

"Dżungla" skierowana jest do najmłodszej grupy odbiorców, ale i dla nich można przygotować szereg wciągających atrakcji. - Przy realizacji spektaklu dla tak małych dzieci, trzeba wiedzieć, do jakich narzędzi sięgnąć. (...) Jednak nie zakładam sobie żadnej zasady dydaktycznej. Wiem jak konkretne dźwięki czy kolory działają na dzieci, ale liczy się przede wszystkim spokój. Dzieci mają możliwość wszystko zobaczyć, wszystkiego doświadczyć, a ten świat spektaklu wychodzi też do nich. Nie stawiamy granicy pomiędzy widownią i sceną. Aktorki mają być blisko dzieci i chcemy by budowały z dziećmi specyficzną relację. Wiemy, że w aktorstwie nie uczy się pracy z tak malutkimi dziećmi, więc pracując nad spektaklem, szukaliśmy form aktorstwa, które pozwolą przybliżyć przedstawienie tym bardzo małym dzieciom - tłumaczy Alicja Morawska-Rubczak.

Podobnego zdania jest Agata Cejba, aktorka z obsady "Dżungli". - Musimy być bardzo ostrożne, jako aktorki, żeby tych dzieci nie spłoszyć. Nie staramy się na siłę zaciekawić malucha. Nie walczymy o uwagę dzieci, ale działamy między sobą tak, by one same zainteresowały się tym światem na scenie. Tańczymy, śpiewamy, ożywiamy lalki, a widzowie sobie z boku tę dżunglę obserwują. Czas spędzony w tej amazońskiej dżungli, to sama przyjemność dla każdego - dla dorosłych i dla dzieci - mówi Agata Cejba.

Fascynacja amazońską dżunglą

Przedstawienie powstało z fascynacji bogactwem amazońskiej dżungli - obszaru najbardziej dziewiczego i zagrożonego jednocześnie, domu tysięcy gatunków owadów, zwierząt i roślin, w którym zachowane zostały naturalne, pierwotne więzi człowieka i natury. Twórcy spektaklu chcą podzielić się z widzami refleksją nad tą piękną relacją; poszukać wspólnie korzeni międzyludzkiej bliskości, opartej na rytmach, rytuałach codzienności i harmonii z otaczającym światem. - Jeśli chodzi o fabułę czy przekaz, to chcemy by każdy odbierał to po swojemu, własnymi emocjami. To właśnie w doznaniach i emocjach widzów jest zawarta ta historia - mówi reżyserka.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, premiera, zdjęcia, przedstawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bieguni
Nadchodzi premiera spektaklu online na podstawie "Biegunów" Olgi Tokarczuk

Adaptacja książki polskiej noblistki zostanie ukazana na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

Zmierzch - świtem - spektakl Teatr Polski
Zbliża się premiera spektaklu "Zmierzch - świtem" w reżyserii Jana Szurmieja

Premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online już 29 i 30 grudnia 2020.

Odyseja kosmiczna 2021
Spektakl "Odyseja kosmiczna 2021" Teatru Powszechnego z premierą online

Spektakl w reżyserii Alicji Borkowskiej zobaczymy od 12 grudnia!

Polecamy
Iwona, księÅźniczka Burgunda
"Iwona, księżniczka Burgunda" - nowy spektakl dyplomowy z Teatru AST [FOTO] Wrocław

Spektakl przygotowali go studenci IV roku Wydziału Aktorskiego na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza.

Japety-kto to widział? – set walentynkowy
Spektakl improwizowany "Japety-kto to widział?" na walentynki w WTL Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na set walentynkowy przedstawienia dla dorosłych.

Ostatnio dodane
Bieguni
Nadchodzi premiera spektaklu online na podstawie "Biegunów" Olgi Tokarczuk

Adaptacja książki polskiej noblistki zostanie ukazana na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

Zmierzch - świtem - spektakl Teatr Polski
Zbliża się premiera spektaklu "Zmierzch - świtem" w reżyserii Jana Szurmieja

Premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online już 29 i 30 grudnia 2020.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.