Dzieje się - Teatr

„Wielki Inkwizytor” w Instytucie Grotowskiego

2007-11-27 15:37:47 | Wrocław

 Spotkanie z Georgesem Banu i Grzegorzem Ziółkowskim, pokaz filmu "Don Giovanni" w w reżyserii Petera Brooka czy sesja warsztatowa Bruce'a Myersa - to tylko jedne z nielicznych atrakcji "Wielkiego Inkwizytora" (3-11 grudnia).


Szczegółowy program:


3 grudnia (poniedziałek), godz. 18:00

„Brook i Grotowski"

Spotkanie z Georgesem Banu i Grzegorzem Ziółkowskim, redaktorami książki Petera Brooka Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim (Instytut Grotowskiego, Wrocław 2007), nowa publikacja


Peter Brook Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim, wybór Georges Banu i Grzegorz Ziółkowski, opracowanie Grzegorz Ziółkowski, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław 2007.

„Grotowski wcześnie rozpoznał podwójną naturę form maskujących życie, a jednocześnie zapewniających mu ochronę. To dlatego wyznaczał własne granice, chcąc chronić pracę prowadzoną w gronie oddanych towarzyszy w bezpiecznej przestrzeni prywatnej. Kiedy usuwał ze swego teatru widzów, a autorom nie pozwalał opisywać i oceniać swych poszukiwań - chodziło o to, aby opisy nie zastąpiły działań wypełnionych życiem. A jednocześnie Grotowski, erudyta o encyklopedycznej wiedzy, świetnie zdawał sobie sprawę, jak istotny w życiu człowieka jest przekaz rozumienia - jak ważny jest łańcuch transmisji. W jego poszukiwaniach nie chodziło jedynie o zaspokojenie osobistej potrzeby przebicia się przez ziemską skorupę, aby ujawnić płomienne jądro kryjące się w głębi. Chodziło i o to, aby poprowadzić innych przez wybrany przez siebie teren - teatr - chcąc pomóc im odkryć w dokładny, szczegółowy i powtarzalny sposób prawidła i praktyki umożliwiające tę głęboką, wewnętrzną penetrację. To pozwoliło mu rozwinąć rzemiosło, które można przekazywać bezpośrednio, osobiście - rzemiosło zgłębiające relację między impulsem a działaniem i pozwalające im zejść się razem. Ostrożnie odsuwał się od własnych poszukiwań tak, aby pewnego dnia mogły być kontynuowane bez niego". (Fragment książki)

Georges Banu - z pochodzenia Rumun, jest wybitnym francuskim krytykiem i teatrologiem, autorem wielu książek, przede wszystkim o twórczości Petera Brooka i związkach teatru orientalnego z teatrem Zachodu, tłumaczem (wspólnie z Mirellą Nedelcu-Patureau) oraz autorem posłowia do rumuńskiego przekładu książki Grotowskiego Towards a Poor Theatre (Spre un teatro sãrac. Prefaþã de P. Brook. Postfaþã de G. Banu, Editura UNITEXT, Bucaresti 1998), napisał także wprowadzenie do francuskiego wydania książki Thomasa Richardsa Pracując z Grotowskim nad dzialaniami fizycznymi (Travailler avec Grotowski sur les action physiques avec une préface et le texte „De la compagnie théâtrale à !'art comme vehicule" de Jerzy Grotowski, traduit de l'anglais par M. A. Moos, Actes Sud/Académie Expérimentale des Théâtres, Arles 1995). Profesor Sorbony III, przez wiele lat prowadził wraz z Michelle Kokosowski Académie Expérimentale des Théâtres, przewodniczący Światowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.


W 2008 roku Instytut Grotowskiego, we współpracy z The British Grotowski Project (www.britishgrotowski.co.uk), opublikuje anglojęzyczną wersję książki.

 

5 grudnia (środa), godz. 18:00

Kino Teatralne: pokaz filmu "Don Giovanni", reż. Peter Brook, 174', wprowadzenie: Rafał Bubnicki


7, 8, 9 grudnia (piątek, sobota, niedziela), godz. 19:30

Prezentacje angielskiej wersji spektaklu Petera Brooka Wielki Inkwizytor z Brucem Myersem, zrealizowanego w paryskim teatrze Bouffes du Nord

Wielki Inkwizytor w: Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego, adaptacja: Marie-Hélène Estienne, reżyseria: Peter Brook, realizacja świateł: Philippe Vialatte. Występują: Bruce Myers i Joachim Zuber


8 grudnia (sobota), godz. 17:00

„Dostojewski - Wielki Inkwizytor - teatr"

Spotkanie z Ludwikiem Flaszenem i Leszkiem Kolankiewiczem

 

9-11 grudnia (niedziela, poniedziałek, wtorek)

 Sesja warsztatowa Bruce'a Myersa „Szekspirowscy ojcowie i córki"

Sesja warsztatowa stanowi część ostatniego projektu Bruce'a Myersa poświęconego analizie relacji między ojcami i córkami w sztukach Szekspira. Sesja o dramaturgicznym charakterze będzie oparta na analizie tekstu oraz improwizacjach, do których jako materiał roboczy posłuży siedem sztuk: Romeo i Julia, Otello, Hamlet, Burza, Sen nocy letniej, Tytus Andronikus oraz Król Lear. Sesja skierowana jest do twórców teatralnych - reżyserów, aktorów i studentów.

Bruce Myers - urodził się w Anglii. Po studiach w Royal Academy of Dramatic Art pracował przez trzy lata w zespole Liverpool Everyman. Był aktorem Royal Shakespeare Company w latach 1967-1970, a także jednym z pierwszych członków CIRT Petera Brooka, uczestnicząc w większości prac Ośrodka, takich jak: Orghast (1971), Tymon Ateńczyk, Ikowie, Ubu w Bouffes, Miarka za miarkę, Konferencja ptaków, Mahabharata (spektakl i film), Burza, Mężczyzna, który... (podczas tournée), Kto tam?, Jestem fenomenem, Tragedia Hamleta i Tierno Bokar. W 1979 grał w Dybuku w New York Public Theatre, później stworzył w Paryżu własną wersję sztuki: Un dibbouk pour deux. W 1992 roku wyreżyserował Le puits des saints, a w 1993 zagrał w Quelle tristesse / La fin de l'allée w Lozannie. Wystąpił także w wielu filmach telewizyjnych i kinowych. W 1995 roku wyreżyserował Golema Halperna Leivicka w Hamburger Kammerspiele. Bruce Myers regularnie prowadzi warsztaty teatralne na całym świecie.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w sesji prosimy o nadesłanie karty zgłoszenia do Justyny Rodzińskiej: justyna@grotowski-institute.art.pl. O uczestnictwie decyduje kolejność nadsyłania zgłoszeń.



Słowa kluczowe: „Wielki Inkwizytor” Instytut Grotowskiego wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
Zapiski oficera Armii Czerwonej
Spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej" do zobaczenia online

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki ma coś dla widzów, którzy siedzą w domu.

Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu z dofinansowaniem w ramach "funduszy norweskich" Wrocław

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących.

Polecamy
Ostatnio dodane
Nikt (nie) spotyka Nikogo
ZARweek: spotkania wieńczące obchody XX-lecia Teatru ZAR Wrocław

W ramach ZARweeku zostaną zaprezentowane cztery spektakle.

Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.