Dzieje się - Teatr

Studenci AST Wrocław pokażą "Dekalog" i opowiedzą o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej

2022-12-15 13:19:57 | Wrocław

Studenci AST we Wrocławiu rozpoczęli próby do dyplomu z Pawłem Miśkiewiczem. Pokażą przedstawienie pt.  "A najważniejsze jest...", oparte na kultowym serialu "Dekalog" i opowiedzą o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. Premierę zaplanowano na 13 i 14 stycznia 2023 roku.

A najważniejsze jestEksplikacja reżysera Pawła Miśkiewicza

"A najważniejsze jest..." to spektakl dyplomowy studentów Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, inspirowany "Dekalogiem" Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, opowiadający o rozterkach moralnych i duchowych towarzyszących człowiekowi przełomu XX i XXI wieku. Przy tej okazji próbujemy kilka historii z oryginalnego scenariusza słynnego serialu oświetlić na nowo, korzystając z doświadczeń współczesnej psychologii, przywracając też do debaty społecznej trudne, a nieobecne wcześniej tematy, takie jak prawo do miłości i seksualnej satysfakcji osób niepełnosprawnych, prawo do wolności wyboru tożsamości płciowej. Obok nich centralnym tematem pozostaje jednak pytanie o prawo do życia, także godność i wartość życia ludzkiego, choćby w kontekście ciągle otwartej dyskusji o zasadności stosowania kary śmierci (Krótki film o zabijaniu).

W drugiej części spektaklu chcemy pójść jeszcze dalej - porzucić w miarę rozpoznany i znany nam teren doświadczeń dnia codziennego, na rzecz wyprawy w obszar gdzie dekalog zdaje się już zupełnie nie obowiązywać - pogranicze polsko – białoruskie.

Chcemy przyjrzeć się konsekwencjom społecznym, duchowym i egzystencjalnym tego głębokiego, a obecnie przez nakierowanie uwagi mediów i polityków na wojnę w Ukrainie, prawie nieobecnego w debacie publicznej głębokiego kryzysu humanitarnego.

"A najważniejsze jest..." - obsada i twórcy

według „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza

opracowanie tekstu i inscenizacja – Paweł Miśkiewicz

kostiumy – Hanka Podraza

wizualizacje video – Anna Szalwa

konsultacja muzyczna – Tomasz Leszczyński

konsultacja wokalna – Magdalena Śniadecka, Magdalena Szczerbowska

konsultacja choreograficzna – Anna Gancarz

asystenci reżysera – Kuba Mielewczyk, Karol Bijata

obsada: Maciej Baka, Patrycja Dąbrowska, Mateusz Goławski, Krzysztof Lorek, Paul Matura, Kuba Mielewczyk, Monika Mikołajczak, Jakub Oderski, Kamila Romaniuk

Premiera

Premiera spektaklu: 13, 14 stycznia 2023 r., godz. 19:00

Scena Studio – ul. Braniborska 59, Wrocław

Kolejne spektakle: 16, 17, 18, 19, 20 stycznia 2023 r. – godz. 18:00

Informacje i bilety: http://www.ast.wroc.pl/

Instagram spektaklu: https://www.instagram.com/najwazniejszy.dyplom/

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakl dyplomowy, Paweł Miśkiewicz, obsada, premiera, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Japońska awangarda w Instytucie Grotowskiego
Japońskie spektakle awangardowe we Wrocławiu Wrocław

Zobaczymy kameralną "Klasę szaleńców" oraz widowiskowe "Wskazówki dla poddanych".

Lazarus - spektakl Capitol Wrocław
Teatr Muzyczny Capitol odwołuje spektakle "Lazarusa" i przekłada PPA Wrocław

Zaplanowane na 9-15 października 2020 konkursy Przeglądu Piosenki Aktorskiej nie odbędą się w tym roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.