Premiery - Teatr

"Trąbka do słuchania" - spektakl o radosnej apokalipsie w teatrze WTW [WIDEO, FOTO]

2023-04-19 12:03:33 | Wrocław

Już 22 kwietnia 2023 roku zapraszamy do Wrocławskiego Teatru Współczesnego na premierę spektaklu "Trąbka do słuchania" na podstawie książki Leonory Carrington w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Poznajcie szczegóły tej realizacji i zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Trąbka do słuchaniaTo komediowa historia o radosnej apokalipsie, którą można przeżyć tylko razem, a potem stworzyć empatyczną wspólnotę – opisuje spektakl jego reżyserka, Weronika Szczawińska.

Leonora Carrington to urodzona w 1917 roku surrealistka, malarka, pisarka i artystka totalna. Jej „Trąbka do słuchania" to postapokaliptyczna opowieść, ale szczególnego rodzaju – groteskowa i komiczna historia utrzymana trochę w duchu utworów Lewisa Carrolla i powieści łotrzykowskich, a także w klimacie alchemicznych opowieści o wtajemniczeniu i poszukiwaniu siebie – mówi Szczawińska.

Piotr Wawer jr (adaptacja, dramaturgia, współpraca reżyserska, opracowanie muzyczne) wyjaśnia, że w powieści Carrington najbardziej zainteresował go temat starości i innego na nią spojrzenia – bardzo optymistycznego i dowcipnego. Kluczowymi bohaterkami „Trąbki do słuchania” są mająca ponad dziewięćdziesiąt lat Marion i jej koleżanki, które przeprowadzają swego rodzaju staruszkową rewolucję.

Ważnym motywem spektaklu jest wspólnotowość, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce. – Postawiliśmy na sytuację wspólnego, prostego muzykowania, która może się kojarzyć z dożynkami czy kołem gospodyń wiejskich – mówi Wawer jr.

Warto sobie wyobrazić, że jesteśmy po apokalipsie i tak naprawdę nie ma zbyt dużego dostępu do różnych instrumentów, więc radzimy sobie ekologicznie. Mamy sekcję perkusyjną i dętą, trąbki i kontrabasy, a to wszystko jest wydobywane za pomocą głosów aktorek i aktorów – dopowiada Julia Gadzina, autorka kompozycji i aranżacji.

Kostiumolożka Marta Szypulska wyjaśnia, że bohaterki i bohaterowie spektaklu będą siedzieć w pieczarze i dziergać kostiumy utrzymane w babcinej estetyce, czyli ciepłe, wygodne i funkcjonalne.

Kiedy natomiast zaczynają odgrywać „Trąbę do słuchania" to noszą kostiumy utrzymane w estetyce trashowego baroku – bardzo monumentalne kostiumo-obiekty, zrobione ze śmieci, niewygodne i ciężkie, projektowane w duchu surrealistycznego malarstwa Leonory Carrington – dodaje Szypulska.

Alicja Czyczel, choreografka, nazywa układy choreograficzne „bajaderką" pełną różnych estetyk, odwołujących się zarówno do popkultury jak i do kultury wysokiej. – Choreografia będzie barokowa, kolorowa, slapstickowa, pełna ekscesu, ale też spokojna, majestatyczna i spowolniona. Będzie różnorodna i pełna możliwości – podkreśla.

Weronika Szczawińska zapowiada, że „Trąbka do słuchania" będzie utrzymana w obłąkańczej, żartobliwej i szalonej konwencji. – Będzie to przedstawienie, w którym o najpoważniejszych sprawach mówi się w sposób slapstickowy, a slapstick będzie jednocześnie drogą do wiedzy i relacji z innymi ludźmi. Stawiamy na żart i ekscentryczność.


Premiera spektaklu "Trąbka do słuchania" już sobotę, 22 kwietnia, o godz. 19:15 na Dużej Scenie WTW. Kolejne spektakle: 23, 25, 26 i 27 kwietnia oraz 7, 9, 10 i 11 czerwca.

Szczegóły i bilety: www.wteatrw.pl

Realizatorzy:

reżyseria Weronika Szczawińska

adaptacja, dramaturgia, współpraca reżyserska, opracowanie muzyczne Piotr Wawer jr

scenografia, kostiumy, światło Marta Szypulska

kompozycje, aranżacje Julia Gadzina

choreografia Alicja Czyczel

asystentka reżyserki Anna Kieca

inspicjentka Katarzyna Krajewit

Obsada:

Mariusz Bąkowski, Anna Błaut, Krzysztof Boczkowski, Elżbieta Golińska, Anna Kieca, Dominika Probachta, Beata Rakowska, Irena Rybicka, Dominik Smaruj, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Taranta, Lina Wosik i Julia Gadzina (gościnnie)

MD/ip

fot. Filip Wierzbicki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, Weronika Szczawińska, obsada, zdjęcia, 2023

Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu (12)

Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Trąbka do słuchania - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Toksyczna relacja dwóch sióstr na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu [WIDEO] Wrocław

Zobaczcie wideo-zapowiedź spektaklu "Tatuś"!

Wyszedł z domu. Tak zwana komedia
"Wyszedł z domu. Tak zwana komedia" - spektakl o skutkach amnezji w teatrze WTW Wrocław

Zobaczcie przedstawienie na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza w reżyserii Marka Fiedora.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.