Premiery - Teatr

Spotkanie po 51 latach, 9 miesiącach i 4 dniach

2012-06-19 15:36:44 | Wrocław

Dyrektor Krystyna Meissner żegna się z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Na koniec przygotowuje spektakl „Hopla, żyjemy!” inspirowany twórczością Gabriela Garcii Marqueza. Premiera 29 czerwca 2012.

Reżyserka przyznaje, że od zawsze chciała zrobić spektakl oparty na „Miłości w czasach zarazy” Marqueza. – Pisarz jednak nie wyraził zgody, prawdopodobnie przez film (USA 2007, reż. Mike Newel – przyp.), do którego miał sporo uwag – opowiada Krystyna Meissner. Zamiast tego powstał spektakl inspirowany tematem jednej z jego książek.

 „Hopla, żyjemy!” to opowieść o spotkaniu po latach. Po ponad pół wieku rozłąki (dokładnie 51 latach, 9 miesiącach i 4 dniach, jak wylicza główna bohaterka) w domu starców spotykają się dawni kochankowie (gościnnie Jacek Piątkowski i Ewa Dałkowska). Podczas spektaklu będziemy obserwować, jak między tą dwójką odradza się ich dawna wielka miłość.

Krystyna Meissner chce, aby „Hopla, żyjemy!” odczarowała starość, przywróciła jej godność. -  Temat starości to dziś temat tabu, żyjemy w czasach kultu młodości, zakochujemy się we wszystkim, co młode, energetyczne, dynamiczne – twierdzi reżyserka. Jak dodaje, chce przypomnieć, że ten okres ludzkiego życia jest równoprawny z innymi i że każdy ma prawo do przeżywania życia w pełni, aż do jego końca.

Obok Jacka Piątkowskiego i Ewy Dałkowskiej na scenie wystąpią również: Irmina Babińska, Anna Błaut, Aleksandra Dytko, Elżbieta Golińska, Zuzanna Helska, Ewa Kamas, Anna Kieca, Renata Kościelniak, Marta Malikowska, Marlena Milwiw, Irena Rybicka, Teresa Sawicka, Jolanta Solarz, Bolesław Abart, Jerzy Glapa, Edward Kalisz, Krzysztof Kuliński, Zdzisław Kuźniar, Maciej Tomaszewski, Andrzej Wilk oraz Matylda Cardet.

Premiera „Hopla, żyjemy!” 29 czerwca 2012 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. 27 i 28 czerwca odbędą się również spektakle przedpremierowe. Kolejne pokazy kolejne spektakle: 30 czerwca oraz 1 lipca,

Krystyna Meissner żegna się z Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Premierą "Hopla, żyjemy!" Krystyna Meissner zamknie ponad trzynastoletni okres kierowania sceną przy Rzeźniczej. Wciąż jednak będzie kierować Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Dialog-Wrocław, którego jest autorką. Od początku jej dyrekcji Teatr Współczesny nie tylko mocno wpisał się w życie kulturalne Wrocławia, ale uważany jest powszechnie za jedną z najbardziej interesująco prowadzonych polskich scen teatralnych.

Od 1999 roku, kiedy Meissner objęła dyrekcję nad WTW, w teatrze przygotowano 63 premiery, wśród których znajdziemy tak znaczące tytuły jak: „Oczyszczeni” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, „Historia Jakuba” i „Księga Hioba” w reż. Piotra Cieplaka, „Lochy Watykanu”, „Nakręcana pomarańcza” i „Transfer!” w reż. Jana Klaty, „Romeo i Julia” w reż. Rimasa Tuminasa, „Zwycięstwo” w reż. Heleny Kaut-Howson, „Niskie Łąki” w reż. Waldemara Krzystka, „Kaspar" w reż. Barbary Wysockiej, „Kartoteka” w reż. Michała Zadary, „Baal w reż. Anny Augustynowicz, „Bat Yam” w reż. Yael Ronen czy "Pożegnanie jesieni" w reż. Piotra Siekluckiego. Sama dyrektor na scenie przy Rzeźniczej przygotowała 10 własnych spektakli (m.in. „...np. Majakowski” "Białe małżeństwo",  „Sytuacje rodzinne” i „Amerykański Blues”).

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Fot. Emilia Wesołowska

 

Słowa kluczowe: hopla żyjemy premiera krystyna meissner wrocław teatr współczesny

Hopla, Żyjemy! (36)

Hopla, Żyjemy! - plakat
Hopla, Żyjemy!  - Zdjęcie nr 2
Hopla, Żyjemy!  - Zdjęcie nr 3
Hopla, Żyjemy!  - Zdjęcie nr 4
Hopla, Żyjemy!  - Zdjęcie nr 5

Krystyna Meissner (7)

Krystyna Meissner  - Zdjęcie nr 1
Krystyna Meissner  - Zdjęcie nr 2
Krystyna Meissner  - Zdjęcie nr 3
Krystyna Meissner  - Zdjęcie nr 4
Krystyna Meissner  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Bieguni
Nadchodzi premiera spektaklu online na podstawie "Biegunów" Olgi Tokarczuk

Adaptacja książki polskiej noblistki zostanie ukazana na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

Cicho/Tuxo
"Cicho/Tuxo" - Teatr WTW o życiu mniejszości ukraińskiej w Polsce [WIDEO]

Spektakl jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Układ Formalny. Zobaczcie wideo-zapowiedź!

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.