Recenzje - Teatr

Leśni. Apokryf - recenzja spektaklu

2019-12-02 18:27:06 | Wrocław

„Leśni. Apokryf” w reżyserii Marty Streker to głośny tytuł w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Za tekst odpowiada dramaturg Agnieszka Wolny-Hamkało, a powstał on na podstawie partyzanckich opowiadań Tadeusza Różewicza. Jest to nowa próba dotarcia do współczesnej widowni i przybliżenia im utworów tego znakomitego pisarza i poety.

Leśni.Apokryf

Podczas trwania spektaklu widz ma okazję na niecałe 2 godziny przenieść się do czasów drugiej wojny światowej i zaobserwować dylematy ówczesnych żołnierzy. Zostaje ukazana ich wędrówka i przeróżne zmagania, które z biegiem czasu pojawiają się na ich drodze. Jest to okazja do uświadomienia, co stracili w wyniku wojny oraz co jeszcze jest w zasięgu ich rąk.

„Leśni. Apokryf” to męski spektakl, a na scenie pojawia się ośmiu aktorów. Jedni wywiązują się ze swoich ról lepiej, inni gorzej. W ich grze albo dominuje brak ekspresji, albo jest ona wręcz nadmierna i balansuje między emocjonalnością, a sztuczną pompatycznością. Najciekawsza jest postać ułana, który ukazuje się dopiero pod koniec spektaklu. Gra go Michał Opaliński i nadaje on swojej postaci pewnej wyrazistości. Jego charakter jest trochę przerysowany i groteskowy, ale dobrze współgra z prezentowanym przez niego tekstem. Staje się on symbolem utraconej tożsamości i poświęcenia. Oprócz jego postaci zostają sportretowane klasyczne wizje żołnierza – pijaka, który nie stroni od butelki trunku, młodego marzyciela, stanowczego porucznika oraz oddanego wojnie żołnierza, który na tragiczną wiadomość z domu, odczuwa poczucie winy i zaczyna kwestionować swój udział w wojnie.

Atrakcyjna jest scenografia i różne środki wyrazu zastosowane w spektaklu. Tory kolejowe i  ścieżka sosen,  deszcz mieszczący się w obrębie małego kwadratu, szklana gablota, w której zostaje wniesiony na scenę ułan. Te zabiegi sprawiają jakoby widz rzeczywiście obserwował historię rozwijającą się na scenie i był świadkiem podróży bohaterów. Zbędnym narzędziem wydaje się być tylko kamera, która kompletnie nie pasuje do klimatu spektaklu i rozgrywających się dramatów bohaterów.  

Jest to opowieść o okrucieństwie i bezkompromisowości wojny, ale przede wszystkim jest to obraz ludzi, którzy tracą przez nią część swojego życia. W przypadku młodych żołnierzy jest to utrata najpiękniejszych chwil – zamiast zdawać maturę, umawiać się z dziewczynami i cieszyć się młodością zostają odziani w mundur i wystawieni na próbę. Chwyta ze serce scena, w której zwierzają się sobie nawzajem z planów po wojnie. Naiwnie szczęśliwi i pełni nadziei, zupełnie nieświadomi, że ich marzenia szybko mogą zostać skonfrontowane z rzeczywistością. Jest to spektakl, który przypomina o poświęceniu przeszłych pokoleń i z tego względu jest on wart naszej uwagi.

Joanna Bim

fot. Tobiasz Papuczys

Słowa kluczowe: Teatr Polski Wrocław, opinia, 2019

Leśni. Apokryf - zdjęcia ze spektaklu (6)

Leśni. Apokryf - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Leśni. Apokryf - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Leśni. Apokryf - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Leśni. Apokryf - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Leśni. Apokryf - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Kaligula - recenzja spektaklu

Za nami premiera online spektaklu "Kaligula" w reżyserii Roberta Czechowskiego na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Polecamy
PandemiJa - spektakl 2020
PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

Kilka słów o dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie filii w Białymstoku.

Leśni. Apokryf - recenzja spektaklu Wrocław

Różewicz grany na nowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.