Recenzje - Teatr

Syrena. Anatomia miłości - recenzja spektaklu

2022-09-12 12:43:00 | Wrocław

„Syrena. Anatomia miłości” to nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Reżyserka Daria Kopiec podejmuje w nim problem bezwarunkowej miłości i pragnienia bycia kochanym/kochaną, który zaczerpnięto z opowiadania „Syrena” z tomu „Ministerstwo moralnej paniki” Amandy Lee Koe.

Syrena. Anatomia miłości

Choć faktycznie tytułowa, mitologiczna istota pojawia się na scenie kilkukrotnie, to wcale nie ona jest tu najważniejsza. W naturalny sposób przyciąga najwięcej uwagi, ale jest raczej pretekstem do opowiedzenia kilku historii o postaciach związanych z nią bardziej, mniej albo wcale.

Historia łączy i przeplata ze sobą wątki bohaterów, których łączy tęsknota za tym co było, poszukiwanie lepszego jutra, marzenia o bliskości i obawy przed tym co nadejdzie. Twórcy odważnie i z pomysłem łączą wyraźne odwołania do mitologii i klasycznego podejścia do syren z aktualnymi problemami reprezentantów różnych klas społecznych i pokoleń. Jest to zatem spektakl z bohaterami, w których przeglądać mogą się zarówno oczytani i wszechstronnie wykształceni widzowie jak i ci, którym z teatrem nie zawsze jest po drodze, ale pragną zobaczyć coś ciekawego. Każdy dostanie tu tyle, na ile sam sobie pozwoli na danym etapie życia.

Na scenie dzieje się wiele, bo dostajemy nie tylko dialogi i monologi (czasem smutne, czasem zabawne), ale także piosenkę i naprawdę dużo tańca, który wydaje się być improwizowany (niczym w dyskotece), a poszczególni aktorzy poprzez ruch sceniczny pokazują charakter równie mocno co w kolejnych rozmowach.

Wszystko to zostało okraszone absolutnie fantastyczną muzyką, którą na żywo grają Aleksandra Gronowska i Michał Litwiniec, posługując się dość nietypowymi instrumentami. Ich występ nie tylko dodaje do aktorskich popisów muzykę ilustracyjną, ale też potrafi często wychodzić na pierwszy plan. Widzowie, którym historia nie przypadnie do gustu, nadal wysłuchać mogą pięknego koncertu na najwyższym poziomie.

Oszczędna jest scenografia, stylizowana na bar, ale dosłownie błyszczy w niej drugi plan, na którym często przebywają poszczególni członkowie obsady. Jeśli o bohaterów chodzi, to można odnieść wrażenie, że część jest tu wepchnięta na siłę, bez żadnego wpływu na historię, ale do samego aktorstwa nie mamy żadnych zastrzeżeń. Zespół WTW to obecnie zgrabnie wyważone połączenie młodości z doświadczeniem, a widzowie mogą już śledzić poczynienia nowych twarzy w kolejnych realizacjach.

„Syrena. Anatomia miłości” należy do najkrótszych z nich. Spektakl trwa jakieś 70 minut, co dla niektórych będzie wadą, bo historia kończy się gdy myślimy, że nadeszła pora na przerwę, ale my traktujemy to jako zaletę, pamiętając o przypadkach, gdy twórcy bez sensu przeciągali swoje dzieła. Obrana forma powinna wystarczyć, byście sprawdzili jak ładnie prezentuje się tytułowa syrena, uwodząc wszystkich śpiewem, a jednocześnie przypominając o drapieżnej naturze swych sióstr.

Michał Derkacz

fot. Natalia Kabanow/materiały WTW

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, spektakl, premiera, ocena, opinia

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW (12)

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 1
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 2
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 3
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 4
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Syrena. Anatomia miłości
Syrena. Anatomia miłości - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na krótki spektakl z muzyką na żywo. Czy warto się wybrać?

Sen nocy letniej Teatr Polski
Sen nocy letniej - recenzja spektaklu Wrocław

Magdalena Piekorz adaptuje sztukę Williama Shakespeare'a. Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Kulka
Kulka - recenzja spektaklu Wrocław

Za nami premiera nowego spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek. "Kulka" zaskoczyła nie tylko najmłodszych.

Polecamy
filadelfijska opowieść
Filadelfijska opowieść - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Kameralna Teatru Polskiego we Wrocławiu wypełniona tańcem i śpiewem. Czy to udany spektakl?

Las - Psychoteatr
Las - recenzja pscychomonodramatu

Oceniamy muzyczny monodram Angeliki Pytel z "Psychoteatru".

Polecamy
Ostatnio dodane
Syrena. Anatomia miłości
Syrena. Anatomia miłości - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na krótki spektakl z muzyką na żywo. Czy warto się wybrać?

Sen nocy letniej Teatr Polski
Sen nocy letniej - recenzja spektaklu Wrocław

Magdalena Piekorz adaptuje sztukę Williama Shakespeare'a. Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.