Recenzje - Teatr

Syrena. Anatomia miłości - recenzja spektaklu

2022-09-12 12:43:00 | Wrocław

„Syrena. Anatomia miłości” to nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Reżyserka Daria Kopiec podejmuje w nim problem bezwarunkowej miłości i pragnienia bycia kochanym/kochaną, który zaczerpnięto z opowiadania „Syrena” z tomu „Ministerstwo moralnej paniki” Amandy Lee Koe.

Syrena. Anatomia miłości

Choć faktycznie tytułowa, mitologiczna istota pojawia się na scenie kilkukrotnie, to wcale nie ona jest tu najważniejsza. W naturalny sposób przyciąga najwięcej uwagi, ale jest raczej pretekstem do opowiedzenia kilku historii o postaciach związanych z nią bardziej, mniej albo wcale.

Historia łączy i przeplata ze sobą wątki bohaterów, których łączy tęsknota za tym co było, poszukiwanie lepszego jutra, marzenia o bliskości i obawy przed tym co nadejdzie. Twórcy odważnie i z pomysłem łączą wyraźne odwołania do mitologii i klasycznego podejścia do syren z aktualnymi problemami reprezentantów różnych klas społecznych i pokoleń. Jest to zatem spektakl z bohaterami, w których przeglądać mogą się zarówno oczytani i wszechstronnie wykształceni widzowie jak i ci, którym z teatrem nie zawsze jest po drodze, ale pragną zobaczyć coś ciekawego. Każdy dostanie tu tyle, na ile sam sobie pozwoli na danym etapie życia.

Na scenie dzieje się wiele, bo dostajemy nie tylko dialogi i monologi (czasem smutne, czasem zabawne), ale także piosenkę i naprawdę dużo tańca, który wydaje się być improwizowany (niczym w dyskotece), a poszczególni aktorzy poprzez ruch sceniczny pokazują charakter równie mocno co w kolejnych rozmowach.

Wszystko to zostało okraszone absolutnie fantastyczną muzyką, którą na żywo grają Aleksandra Gronowska i Michał Litwiniec, posługując się dość nietypowymi instrumentami. Ich występ nie tylko dodaje do aktorskich popisów muzykę ilustracyjną, ale też potrafi często wychodzić na pierwszy plan. Widzowie, którym historia nie przypadnie do gustu, nadal wysłuchać mogą pięknego koncertu na najwyższym poziomie.

Oszczędna jest scenografia, stylizowana na bar, ale dosłownie błyszczy w niej drugi plan, na którym często przebywają poszczególni członkowie obsady. Jeśli o bohaterów chodzi, to można odnieść wrażenie, że część jest tu wepchnięta na siłę, bez żadnego wpływu na historię, ale do samego aktorstwa nie mamy żadnych zastrzeżeń. Zespół WTW to obecnie zgrabnie wyważone połączenie młodości z doświadczeniem, a widzowie mogą już śledzić poczynienia nowych twarzy w kolejnych realizacjach.

„Syrena. Anatomia miłości” należy do najkrótszych z nich. Spektakl trwa jakieś 70 minut, co dla niektórych będzie wadą, bo historia kończy się gdy myślimy, że nadeszła pora na przerwę, ale my traktujemy to jako zaletę, pamiętając o przypadkach, gdy twórcy bez sensu przeciągali swoje dzieła. Obrana forma powinna wystarczyć, byście sprawdzili jak ładnie prezentuje się tytułowa syrena, uwodząc wszystkich śpiewem, a jednocześnie przypominając o drapieżnej naturze swych sióstr.

Michał Derkacz

fot. Natalia Kabanow/materiały WTW

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, spektakl, premiera, ocena, opinia

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW (12)

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 1
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 2
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 3
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 4
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Limba spektakl
Limba - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy nowe przedstawienie Teatru Układ Formalny!

Polecamy
Herstorie Różewicza - recenzja spektaklu Wrocław

Co o kobietach wiedział Różewicz? Oceniamy spektakl w wykonaniu studentek Akademii Sztuk Teatralnych.

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Ostatnio dodane
Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.