Wiadomości - Artykuły

Zawód w garści...

2005-08-09 00:00:00 | Wrocław

Zawód w garści !!!

To specjalistyczny kierunek -  Kończąc studia, mam w garści zawód - mówi Dominik Patykowski, student pierwszego roku Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu.

- Wielu moich znajomych wybrało ogólne, hobbystyczne kierunki studiów, takie jak np. kultura śródziemnomorska, etnologia. Nie mają jeszcze pomysłu, gdzie będą pracować. To się okaże na piątym roku albo po studiach. My o pracy rozmawiamy już na pierwszym roku, kiedy szukamy ośmiotygodniowych praktyk.

Jakie są przedmioty? Zarządzanie, rachunkowość, ale też przedmioty techniczne, np. budowa maszyn, elektrotechnika, podstawy automatyki, techniki konfekcjonowania, i przedmioty społeczne, które uczą pracy w grupie, np. socjologia. Logistyk musi być odporny na stres, musi umieć pracować w grupie.

- W każdym ogłoszeniu o pracę logistyk ma robić coś innego - śmieje się Krzysztof Cichuta z drugiego roku. - Mam nadzieję, że dzięki temu, iż uczę się tak różnych rzeczy, poradzę sobie w każdym dziale z większością zadań.

Dlaczego firma powinna mieć logistyka? - Jeśli go nie ma, to już straciła - śmieją się studenci, i tłumaczą: - Logistyk wie, co można zrobić lepiej, wie, na co zwrócić uwagę, aby zmniejszyć koszty transportu czy magazynowania. Ile chcą zarabiać? - Na początek 3 tyś. wystarczy - mówią.
-Za rok może 6 tyś., potem kilkanaście tysięcy. Plus oczywiście służbowe mieszkanie, samochód i telefon. To, że logistyk jest potrzebny, widać już na praktykach. - W Motor Polska z założenia praktyki są nieodpłatne, ale praktykant-logistyk dostaje pieniądze. Co prawda jest to tylko 200-300 zł, ale dostaje - mówi Dominik.

Studenci muszą robić wiele projektów, np. projekt magazynu. - Musimy narysować, gdzie będzie wentylacja, jak postawimy regały, pomieszczenia sanitarne i gospodarcze, dokładnie musimy określić wielkość, wybrać rodzaj wózków widłowych - opowiada Dominik.
Na wyższych latach studenci dzielą się na grupy, część z nich jest producentami, inni handlowcami. Stwarzają w ten sposób wirtualny rynek i obracają towarem. Studenci uczą się też, jak radzić sobie z odpadami. - Musimy wiedzieć, jak wytworzyć produkt, żeby go potem jak najłatwiej zutylizować. Dla tego potrzebna jest wiedza o budowie materiałów - mówi Agnieszka Gubalska, studentka III roku.

Logistyk musi też wybrać odpowiednie opakowanie do transportu, tak aby towar nie zniszczył się w czasie drogi. - Jeden z wykładowców opowiadał na wykładzie, jak firma wiozła pociągiem do Rosji makaron. Gdy transport dojechał na miejsce, z makaronu został tylko proszek - opowiadają studenci. To wyzwanie dla logistyka: wybrać jak najkrótszą trasę i jak najlepsze opakowanie. Tak dzięki jego pracy firma oszczędza.

Magdalena Mańkowska 
Gazeta Wyborcza, 24 maja 2005, Wrocław

Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
51-168 Wrocław, ul. Sołtysowicka 19B
tel. 071 325 15 14, fax. 325 15 61
e-mail: uczelnia@msl.com.pl, www.msl.com.pl

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studencka Miss Poznania 2024
Znamy laureatki wyborów Studenckiej Miss Poznania 2024 [FOTO]

Kandydatki pokazały się w różnych kreacjach. Zobaczcie zdjęcia!

poÅźar liceum w Grodzisku Mazowieckim
Pożar w liceum w Grodzisku Mazowieckim. Matura przerwana!

Do zdarzenia doszło podczas egzaminu maturalnego z języka angielskiego.

Polecamy
Ustawa o ochronie zwierząt futerkowych trafiła do senatu

Sejm przegłosował wprowadzenie "5 dla zwierząt". Sprawdź, z czym się wiąże nowe prawo.

Polecamy
Ostatnio dodane
Studencka Miss Poznania 2024
Znamy laureatki wyborów Studenckiej Miss Poznania 2024 [FOTO]

Kandydatki pokazały się w różnych kreacjach. Zobaczcie zdjęcia!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.