Wiadomości - Artykuły

Wyższość książki drukowanej nad elektroniczną

2005-05-15 00:00:00 | Wrocław

Książki elektroniczne, czyli eBooki stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Zwolennicy eKsiążek wychwalają łatwość w nawigacji, możliwość dostosowania wielkości czcionki do potrzeb czytającego czy oszczędność (koszt wyprodukowania, a co za tym idzie również zakupu, eBooka jest znacznie niższy od tradycyjnej książki, a przy tym nie zużywa się ani jednego arkusza papieru).


Trudno nie zgodzić się z powyższymi argumentami. Sama z chęcią korzystam z eKsiążek, choć, przyznam szczerze, nie bez oporów.

Przed piętnastym wiekiem książka stanowiła towar luksusowy, na który mogli sobie pozwolić jedynie nielicznych. Posiadanie woluminów było w dobrym tonie i świadczyło o bogactwie właściciela. Wynalezienie druku upowszechniło książkę i znacznie zmniejszyło jej cenę.

Dziś trudno nam sobie wyobrazić świat bez tomów i tomików zalegających w bibliotekach, księgarniach czy na domowych półkach. Perspektywa całkowitego wyparcia tradycyjnej książki przez jej elektroniczną wersję wydaje się wciąż jeszcze odległą, choć już nie niemożliwą przyszłością.

 Oczywiście długa historia książki drukowanej to nie wszystko. Dla mnie, jak i dla każdego bibliofila, czytanie nie ogranicza się jedynie do przybiegania wzrokiem po wydrukowanym tekście. Ważna jest także sama książka, jej okładka, ilustracje czy rodzaj użytego papieru. Inaczej wydawano książki przed wojną, inaczej w latach 60. ubiegłego wieku, a inaczej dziś. Wszystkie te czynniki decydują o tym, jak czyta nam się daną książkę.

Znacznie przyjemniej wziąć w ręce tomik poetycki wydrukowany na grubym, kredowym papierze niż ten sam tekst wydrukowany byle jak i na byle czym. Nie śmiem oczywiście twierdzić, że elegancki papier i estetyczny druk są ważniejsze od treści książki, w końcu nie szata zdobi człowieka czy książkę okładka. Niemniej jednak może nam ona nieco umilić godziny bądź dni spędzone nad tekstem.

 Moją ulubioną odmianą książki drukowanej jest oczywiście książka biblioteczna, a szczególnie tzw. „książka po przejściach”. Wypożyczając egzemplarz z bibliotecznych zbiorów, nie mamy pewności, co znajdzie się między jego kartkami: stary bilet kolejowy, kawałek tasiemki czy papierek udający zakładkę. W wielu przypadkach nie mniej interesujące od treści dzieła są podkreślenia w tekście, które sygnalizują nam fragmenty szczególnie istotne dla kogoś, kto przed nami sięgnął po ten tom. Niewątpliwą atrakcją, zwłaszcza w przypadku nudnych i długich książek, są zamieszczone na marginesach komentarze i „artystyczne dokonania” czytelników.

Czytając książki z biblioteki, można odkryć interesującą prawidłowość: Im nudniejsza lub trudniejsza lektura tym więcej komentarzy i objaśnień wypełnia wąskie marginesy. Zdarza się również, że wcześniejsi czytelnicy z bliżej niewyjaśnionych powodów pozbawili książkę kilku kartek. Ten potworny i mało przyjemny dla kolejnych czytelników proceder pozwala wszakże rozwinąć żagle naszej wyobraźni. Brakujący fragment możemy zawsze uzupełnić wedle własnej woli i upodobań (o ile nie jest to część rozprawy naukowej lub podręcznika akademickiego, gdyż w tych szczególnych wypadkach intuicja może okazać się zwodnicza).

Z powyższego artykułu płynie jeden wniosek: nawet najlepsza książka elektroniczna nie dostarczy nam tylu wrażeń, co jej drukowany odpowiednik… przynajmniej na razie.

fot.pixabay.com

Słowa kluczowe: książka drukowana a eleltroniczna, ebook
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Polecamy
Norbert B
Norbert B. doprowadzony do sądu w sprawie zbrodni w Miłoszycach [FOTO]

Mężczyzna jest podejrzany o gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi, 21 lat temu w Miłoszycach.

Stan wyjątkowy na granicy polsko-bialoruskiej
Czym jest stan wyjątkowy w Polsce i jakie wprowadza ograniczenia?

Sprawdź, jakie są konsekwencje wprowadzenia stanu wyjątkowego i na terenie granicznym z Białorusią.

Ostatnio dodane
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.