Wiadomości - Artykuły

UWr - Rewolucja w stypendiach naukowych

2005-02-07 00:00:00 | Wrocław

UWr - Rewolucja w stypendiach naukowych

Na Uniwersytecie wrze. Wszystko z powodu zmian w przyznawaniu stypendiów naukowych. - Teraz zaczną się konsultacje ze studentami na poszczególnych wydziałach, czyli ankiety, zebrania - zapowiada rzecznik uczelni Igor Borkowski.

Na zebraniu Zgromadzenia Ogólnego Samorządu na początku stycznia Jacek Rawecki, przewodniczący, przedstawił nowy system naliczania stypendiów naukowych: "Uprawnionych do pobierania stypendiów byłoby 10 proc. studentów każdego roku. Dzięki temu pozostałoby ok. 500 tys. zł, które zasiliłyby budżet stypendiów socjalnych" - czytamy w protokole z tego zebrania. Najniższe stypendium naukowe miało wynosić 250 zł.

Gdy 24 stycznia opisaliśmy ten pomysł, Samorząd przedstawił alternatywne propozycje. - Wariantów jest wiele - mówi dr Borkowski. - Na przykład stypendia mogłoby dostawać więcej - nie 10, ale 12-15 procent studentów niższych lat [gdzie trudniej o wysoką średnią - red.] na danym kierunku - mówi Borkowski. Ale to niejedyna z nowych propozycji Samorządu.

- Może też być tak, że Rady Wydziałowe same wypracują swój sposób przyznawania stypendiów.

Łukaszowi Srokowskiemu, przewodniczącemu Rady Kół Naukowych, podoba się system Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Też procentowy, ale są w nim ustalone progi. Na przykład 6 proc. najlepszych studentów dostaje najwyższe stypendia, kolejne 9 proc. niższe, a następne 15 proc. - najniższe stypendia naukowe.

Studenci z Koła Naukowego Socjologów właśnie prowadzą ankietę wśród studentów. 16 ankieterów pyta studentów ze wszystkich wydziałów o ich zdanie. Wyniki poznamy najpóźniej we wtorek: - Robimy to z własnej inicjatywy, bo badanie opinii to będzie nasz zawód. Samorząd o to nie poprosił, a szkoda - mówi Tomek Skoczylas, przewodniczący Koła. Samorząd zapowiedział jednak, że weźmie ankietę pod uwagę.

Studenci dziennikarstwa chcą zorganizować ogólnouniwersytecką dyskusję z udziałem przedstawicieli samorządu.

Skąd zmiany? NIK zalecił uczelniom w kraju, żeby pulę stypendialną podzieliły po równo między stypendia socjalne i naukowe. W przyszłości taki zapis ma się znaleźć w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Teraz Uniwersytet 30 proc. z puli stypendialnej przeznacza na stypendia socjalne, a 70 proc. na naukowe.[Gazeta]

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

portfolio studenckie uczennica
Polska Akademia Nauk ogłasza poważne zmiany w ortografii

Na naukę jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Polecamy
fb
Czy Facebook i Instagram znikną z Europy?

Mark Zuckerberg straszy miliony europejskich użytkowników Facebooka.

Studiuj tworzenie gier komputerowych
Blędy w oświadczeniach do ZUS, które uniemożliwią wypłatę antykryzysową

Dofinansowanie jest niemożliwe, jeśli np. nie podpiszemy składanego wniosku.

Polecamy
Ostatnio dodane
"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.