Wiadomości - Artykuły

Powstaje muzeum Politechniki Wrocławskiej

2005-02-02 00:00:00 | Wrocław

Powstaje muzeum Politechniki Wrocławskiej

Niektóre przedmioty przetrwały dwie wojny. Dzisiaj są zamknięte w szafach, ale wkrótce trafią do Muzeum Politechniki Wrocławskiej jako cenne eksponaty.

Muzeum dopiero powstaje. We wtorek kustosz Marek Burak (historyk, muzealnik, przez wiele lat szef Arsenału) rozpoczął tzw. rozpoznawanie muzealnych obiektów. Czeka go żmudna praca, musi obejść wszystkie wydziały, zajrzeć do pracowni i szaf, spisać najcenniejsze zabytki.

Razem z panem kustoszem byliśmy wczoraj w Instytucie Fizyki. Profesor Florian Ratajczyk otworzył szafę na korytarzu. A tu sezam. - Proszę popatrzeć - wyciągał stuletnie przyrządy - stare amperomierze, model lampy elektronowej.

W rogu szafy stosik starych filmów. Niemieccy uczeni Technische Hochschule nakręcili je w celach dydaktycznych. Pokazywały studentom eksperymenty z ultradźwiękami, przewodnikami, polem elektrycznym. - Dzisiaj są już nieprzydatne, ale to zawsze pamiątka - opowiada prof. Ratajczyk. - Właśnie przegrywamy je na DVD. W jednym z filmów występuje spadający kot. Chodziło o pokazanie zasady zachowania pędu.

Stary fotometr Lummera-Brodhuna z początków ubiegłego wieku służy do mierzenia natężenia źródła światła. Wciąż korzystają z niego studenci, więc chyba jeszcze nie trafi do muzeum. - Zadziwia mnie solidność i precyzja, z jaką zostały wykonane te przyrządy - mówi prof. Ratajczyk. - Nasza aparatura nie doczeka stu lat.

Fizycy dbają o swoje "starocie", mają do nich sentyment. Chronią w szafach, naprawiają. Obok starej tablicy rozdzielczej w korytarzu chcą urządzić małe, instytutowe muzeum. Do renowacji poszły właśnie dwa higrometry mierzące wilgotność powietrza. I wspaniała waga, która pozwala oznaczyć nie tylko ciężar, ale i objętość. W pracowni na piętrze prof. Ratajczyk pokazuje nam chyba największą we Wrocławiu maszynę do wytwarzania ładunków elektrycznych. Wygląda jak diabelskie koło.

Jakim cudem to ocalało? - Po prostu w naszym instytucie mieliśmy szczęście do ludzi, którzy nie wszystko wyrzucali na śmietnik - mówi prof. Ratajczyk. [Gazeta]

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

portfolio studenckie uczennica
Polska Akademia Nauk ogłasza poważne zmiany w ortografii

Na naukę jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Polecamy
studenckie podrÃłÅźowanie
Podróżowanie na studencką kieszeń: 8 pomysłów na oszczędne podróżowanie po Europie

Wystarczą dobre chęci i odrobina wprawy, by stać się mistrzem tanich wyjazdów!

Witalij Kliczko
Witalij Kliczko dla Wrocławia - przemówienie z okazji Samorządowego Okrągłego Stołu [WIDEO]

Powstaje zbiór rekomendacji zmian prawnych w związku z przyjęciem ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy.

Polecamy
Ostatnio dodane
"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.