Wiadomości - Artykuły

Jacek Sutryk oficjalnie rozpoczął kadencję prezydenta Wrocławia [FOTO]

2018-11-19 15:12:28 | Wrocław

Po 16 latach we Wrocławiu doszło do zmiany na stanowisku prezydenta – Rafała Dutkiewicza zastąpił Jacek Sutryk, dotychczasowy dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Jacek Sutryk w październikowych wyborach samorządowych uzyskał 50,2% głosów (129 669 tys.) i już w pierwszej turze został wybrany na nowego prezydenta Wrocławia. Swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął oficjalnie w poniedziałek, 19 listopada 2018, po uroczystym ślubowaniu podczas I sesji nowej Rady Miejskiej Wrocławia. Prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia >>

Jacek Sutryk prezydentem WrocławiaNowy Prezydent Wrocławia

Wystąpienie na Sesji Inauguracyjnej nowy Prezydent Wrocławia zaczął od podziękowań wszystkim, którzy wspierali go podczas wyborów. Dziękował za rozmowy, za wspólnie spędzony czas, za konsultowanie programu, który od teraz stanie się strategią Wrocławia. Wyrazy wdzięczności złożył także tym, którzy wzięli udział w wyborach.

- Nie zdążę powtórzyć podczas mojego wystąpienia 129 669 razy, powiem zatem raz - raz jeszcze z głębi serca: Dziękuję! - mówił Jacek Sutryk, nowy Prezydent Wrocławia. Podczas przemowy raz jeszcze zwrócił uwagę na te elementy programu, które silnie akcentował w swojej kampanii wyborczej, jak: więcej zieleni, usprawnienie komunikacji miejskiej czy rozwój wrocławskich osiedli. Zauważył także, że mocno wierzy we Wrocław i wszystkich zgromadzonych na uroczystości zaprzysiężenia.

- Wierzę we Wrocław otwarty i uśmiechnięty, łączący młodych i starszych, tak jak Radosna Parada w 100-lecie niepodległości. We Wrocław, w którym każdy, kto chce go budować, znajdzie swoje miejsce. Wierzę we Wrocław, który podtrzyma swoją tradycję miasta otwartego dla przyjezdnych. Miasta pewnego siebie i silnego swoją kulturą, które czerpiąc z tej siły, jest także zdolne do pomocy tym, którzy jej potrzebują - zapewniał Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
 
- Wierzę, że wszyscy, mimo iż pochodzimy z różnych środowisk czy partii politycznych, zdecydowaliśmy się startować w wyborach, bo chcemy zmieniać nasze miasto i służyć jego mieszkańcom. Wierzę, że dobro mieszkańców będzie naszą najwyższą wartością - dodał.

Sylwetka Jacka Sutryka

Jacek Zbigniew Sutryk (ur. 17 września 1978 r. we Wrocławiu) – z wykształcenia socjolog, w latach 2011-2018 dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, od listopada 2018 r. prezydent Wrocławia. Jacek Sutryk jest wrocławianinem, wychował się na Tarnogaju. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola przy ul. Nyskiej oraz do Społecznego Liceum nr 1 przy ul. Długiej. Jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doktorantem Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Wrocław to nie tylko miejsce, w którym się urodził, ale także miasto jego rodziców i dziadków.

- Wrocław mnie ukształtował, noszę go w sobie. Nie mógłbym żyć nigdzie indziej. To moje miejsce. Znam dawny Wrocław ze wspomnień mojej babci. Wciąż pamiętam ten z mojego dzieciństwa, a później młodości. Dzisiaj z dumą i zachwytem patrzę jak piękny jest nasz współczesny Wrocław - mówił wielokrotnie Jacek Sutryk.

Z zamiłowania społecznik i samorządowiec. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

W latach 2007-2011 pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystał następnie w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację czy kulturę.

W 2015 r. uczestniczył w tworzeniu w Urzędzie Miejskim Biura Partycypacji Społecznej, dzięki któremu urzędnicy i władze miasta mogą być bliżej jego mieszkańców. Jednym z najważniejszych projektów BPS jest Wrocławski Budżet Obywatelski, którego środki na przestrzeni ostatnich 4 lat zostały zwiększone z 3 do 25 mln złotych.

Jako dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW Jacek Sutryk zawsze dużą wagę przykładał do rozwoju wrocławskich osiedli i bliskiej współpracy z radami osiedli. W listopadzie 2017 r. odbył się I Wrocławski Kongres Rad Osiedli w Hali Stulecia, zaś w ramach Funduszu Czasu Wolnego od maja do września 2018 r. na wrocławskich osiedlach przeprowadzono 80 wydarzeń.
 
Czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ na rowerze. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek. Lubi także czytać książki Katarzyny Bondy.

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: zdjęcia, kadencja, zaprzysiężenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Self Storage moÅźe być rozwiązaniem na przechowanie wakacyjnego sprzętu.
Jak się przygotować do powodzi?

Zobacz, jak self storage można wykorzystać w przygotowaniach do powodzi!

Nasz kraj został wyrÃłÅźniony antynagrodą przez ekologÃłw z CAN.
Polska wyróżniona na szczycie ONZ - Skamielina Roku została przyznana!

Polska została wyróżniona antynagrodą przez ekologów z CAN.

Zobacz MłodzieÅźowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Zobacz Młodzieżowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!

Polecamy
Mądre kupowanie – to się opłaca!
Mądre kupowanie – to się opłaca!

Wśród młodych osób coraz większą popularnością cieszą się portale z rabatami czy zakupy grupowe – zobacz, jak kupować z głową!

Jak szusować i nie zbankrutować?
Jak szusować i nie zbankrutować?

Którą ofertę wyjazdu narciarskiego w Alpy wybrać?

Ostatnio dodane
Self Storage moÅźe być rozwiązaniem na przechowanie wakacyjnego sprzętu.
Jak się przygotować do powodzi?

Zobacz, jak self storage można wykorzystać w przygotowaniach do powodzi!

Nasz kraj został wyrÃłÅźniony antynagrodą przez ekologÃłw z CAN.
Polska wyróżniona na szczycie ONZ - Skamielina Roku została przyznana!

Polska została wyróżniona antynagrodą przez ekologów z CAN.

Konkurs Ziaja