Wiadomości - Artykuły

100 nowych bitomatów we Wrocławiu!

2022-04-05 11:56:13 | Wrocław

Jeszcze do niedawna Wrocław był przeciętnym, choć wyjątkowym miastem dla społeczności kryptowalut. Zaledwie 5 bitomatów było standardową ilością w mieście wojewódzkim - jednak Wrocław był pierwszy! To tutaj, w 2014 roku, stanęło pierwsze zautomatyzowane urządzenie do wymiany kryptowalut. Jednej nocy pojawiło się ponad ponad 100 nowych bitomatów - Wrocław znów jest wyjątkowy!

Bitomat

Czym jest Bitomat?

Bitomaty od niemal 10 lat pozwalają użytkownikom wypłacać kryptowaluty jako gotówkę. Sam termin - “bitomat” - pochodzi ze zlepku dwóch wyrazów, czyli bitcoin i bankomat. Nie bez powodu, urządzenie swoim wyglądem i sposobem działania bez wątpienia przypomina znane nam bankomaty - niektóre z bitomatów są nawet w bankomatach!

Pierwszy polski bitomat pojawił się właśnie we Wrocławiu - w Arkadach Wrocławskich. Urządzenie było jednostronne, czyli umożliwiało jedynie wypłaty po sprzedaży Bitcoin, na bitomaty dwustronne, umożliwiające zakup i sprzedaż kryptowaluty, użytkownicy musieli poczekać jeszcze parę lat.

Wbrew swojej nazwie, bitomaty nie obsługują jedynie bitcoina, urządzenia coraz częściej obracają mniej znanymi kryptowalutami, czyli altcoinami, takimi jak Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash czy nawet Shiba Inu.

Jak działa bitomat?

W zależności od rodzaju, bitomaty umożliwiają sprzedaż lub zakup kryptowalut. W Polsce taka wymiana jest możliwa tylko w parze ze złotówką i w każdym kraju jest to odpowiednio inna waluta - euro, dolar czy korona.

Bitomaty umożliwiają użytkownikom zabezpieczenie swojej tożsamości, ponieważ większość operatorów nie weryfikuje tożsamości do określonej, przez polskie prawo, wartości wymiany. Obecnie jest to około 4000 złotych, które polski regulator traktuje jako wymianę okazjonalną.

Niektórzy z operatorów bitomatów proszą swoich klientów o podanie podstawowych danych, takich jak imię, nazwisko i numer telefonu, ponieważ w znaczny sposób upraszcza to cały proces wymiany i przyśpiesza wypłatę środków.

Jak przebiega sprzedaż kryptowaluty w bitomacie?

Zakup i sprzedaż to procesy bardzo podobne, ale przede wszystkim - proste. Zazwyczaj zaczyna się od określenia wartości wymiany w urządzeniu i podania numeru telefonu (na który zostanie wysłany kod SMS umożliwiający wymianę).

Po wykonaniu tych dwóch czynności, użytkownik przelewa swoje kryptowaluty na wygenerowany specjalnie dla niego adres portfela. Następnie operator automatycznie księguje wpłatę, co trwa zazwyczaj około 15 minut i voila! Po wpisaniu kodu w urządzeniu, otrzymuje gotówkę.

Czy każdy bitomat działa w ten sposób?

Większość wrocławskich bitomatów - ponad 100 - to obecnie bankomaty! Sposób ich działania jest nieco odmienny od tradycyjnych urządzeń. Wymiana nie zaczyna się przy urządzeniu, ale jeszcze na stronie operatora.

To właśnie tam użytkownik określa ile bitcoin chce wymienić na gotówkę, podaje konieczne do transakcji dane i rozpoczyna proces. Po zaksięgowaniu środków, operator wysyła użytkownikowi kod w wiadomości SMS.

Kod wypłaty jest ważny przez 72 godziny i można go wykorzystać w dowolnym bankomacie z funkcją bitomatu - listę lub mapę urządzeń znajdziesz na stronie operatora ATM Egera.

Jakie bitomaty są we Wrocławiu?

Do niedawna, na terenie Wrocławia znajdowało się zaledwie 5 bitomatów dwustronnych, które umożliwiały mieszkańcom kupno i sprzedaż kryptowalut w punkcie stacjonarnym. Urządzenia znajdują się w miejscach zatłoczonych i dobrze znanych, jak Magnolia Park czy centrum handlowe na Alejach Bielany.

Poznańska firma udostępniła mieszkańcom Wrocławia ponad 100 bitomatów jednostronnych, rozrzuconych po całym mieście - jedno urządzenie na niecałe 3 kilometry kwadratowe.

Kto postawił 100 bitomatów we Wrocławiu?

Prawdziwym zaskoczeniem może być to, że Wrocławskie urządzenia od lat są z mieszkańcami. To bankomaty, które mieszkańcy bardzo dobrze znają i wykorzystują od bardzo długiego czasu.

Te same bankomaty umożliwiają teraz wypłatę z konta giełdowego lub portfela kryptowalut.

Firma, która udostępniła funkcję bitomatów w bankomatach, to poznańska giełda kryptowalut Egera, która rozwija się na polskim rynku od 2017 roku.

Egera (wcześniej Bitclude) to legalna platforma i prawdopodobnie ostatnia w pełni polska giełda kryptowalut. Firma posiada status Małej Instytucji Płatniczej i zapewnia swoim użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Niedawno Egera udostępniła usługę bitomatów, sprawdź mapę wrocławskich bitomatów na https://atm.egera.com/wroclaw

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Posiadanie, kupowanie i sprzedawanie kryptowalut w Polsce jest legalne, należy jednak pamiętać o uiszczeniu podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku od zysku na kryptowalutach.

Kryptowaluty same w sobie są świetnie zabezpieczone - osoba trzecia nie wykradnie ich z prywatnego portfela bez znajomości hasła, dlatego tak ważne w krypto-świecie jest bezpieczne przechowywanie danych.

Świat kryptowalut nie jest jednak usłany różami, wielu inwestorów traci swoje pieniądze na inwestycjach w te aktywa. Głównym powodem strat, są ogromne i bardzo szybkie wahania cen cyfrowych walut - w jeden dzień ich wycena może się zmienić o paręnaście procent!

Do kryptowalut należy podchodzić z ogromną ostrożnością, nie należy również inwestować pieniędzy, których nie można stracić - bo te w przypadku kryptowalut można stracić bardzo szybko!

Artykuł Partnera

fot. unsplash.com

Słowa kluczowe: Bitomaty Wrocław, jak działa bitomat, wypłata kryptowaluty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Polecamy
Polski rysownik pracuje dla Slayera

Dziś Międzynarodowy Dzień Slayera! Z tej okazji, przedstawiamy wam Rafała Wechterowicza - autora wielu wzorów wykorzystywanych przez zespół.

Kolejkowo Wrocław 2020 k. Bielawska
Wrocławskie Kolejkowo ma nowe atrakcje - hotel Monopol i Solpol [WIDEO] Wrocław

Imponująca makieta kolejowa stała się jeszcze ciekawsza. Zobaczcie wideo-prezentację!

Ostatnio dodane
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.