Wiadomości - Artykuły

1 listopada we Wrocławiu. Znamy organizację dnia Wszystkich Świętych 2020

2020-10-21 10:25:53 | Wrocław

Jeszcze więcej specjalnych linii tramwajowych i autobusowych, dodatkowe wejścia na cmentarze, specjalne namioty, czy wzmożone patrole straży miejskiej - to tylko niektóre z działań, jakie powzięło miasto, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w dniach 31 października - 1 listopada 2020. Sprawdźcie, jak zaplanowano organizację Wszystkich Świętych we Wrocławiu.

Wszystkich Świętych we Wrocławiu

Jak Wrocław zadba o bezpieczeństwo 1 listopada?

Miasto robi wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo wrocławian, dlatego w tym roku zdecydowano się wydłużyć jeszcze mocniej dodatkową komunikację zbiorową, która dowiezie mieszkańców na największe cmentarze we Wrocławiu. Pierwsze specjalne autobusy i tramwaje wyruszą na ulice już 24 października i w odróżnieniu do poprzednich lat, kiedy dodatkowa komunikacja jeździła do 2 listopada, w tym roku zdecydowano się przedłużyć jej działanie aż do 6 listopada. Co ważne, w dniach 31 października - 1 listopada, na ulice wyjedzie dodatkowo 10 specjalnych linii tramwajowych oraz 7 specjalnych linii autobusowych, co oznacza, że na przystankach przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim pojazdy komunikacji miejskiej będą pojawiać się z częstotliwością jednej minuty – mówi Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Do obsługi pasażerów o okresie Wszystkich Świętych przygotowane jest także wrocławskie MPK.

Sprawne zorganizowanie komunikacji miejskiej w Święto Zmarłych jest dla nas dużym wyzwaniem, ponieważ uruchamiamy w tym okresie sto procent naszego taboru, ale jesteśmy na to gotowi. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych pasażerów szeroką ofertę linii specjalnych. Wszystko po to, aby umożliwić podróżnym rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie. Nie zapominajmy także o trudnych okolicznościach oraz obowiązujących limitach miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej – przypomina prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder i dodaje: – 1 listopada, na wybranych liniach, będzie można spotkać naszych pracowników, którzy wyposażeni będą w dodatkowe maseczki jednorazowe i w razie potrzeby wręczą je pasażerom.

W dniach 31 października – 2 listopada cmentarze komunalne we Wrocławiu będą otwarte od godziny 6.00 do godziny 22.00, a dodatkowo w miarę możliwości otwarte zostaną dodatkowe bramy wejściowe tak, aby w jak największym stopniu rozłożyć ruch pieszych na cmentarzach.

W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu. Większość zmian zostanie wprowadzona już od 24 października, polegająca głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w okolicach cmentarzy, z kolei 31 października i 1 listopada czekają nas większe zmiany, z zamknięciem poszczególnych ulic dla ruchu kołowego włącznie - z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI – dodaje Andrzej Brzoza z Departamentu Transportu i Infrastruktury.

Wszystkie szczegółowe zmiany w organizacji ruchu znajdują się z dalszej części komunikatu.

Do apelu władz miasta o bezpieczeństwo na wrocławskich cmentarzach i ograniczenie odwiedzin nekropolii 1 listopada włącza się także Archidiecezja Wrocławska.

Proszę pamiętać, że odpust zupełny możemy uzyskać każdego dnia od 1 do 8 listopada, odwiedzając cmentarze i modląc się za zmarłych. W związku z tym ks. Arcybiskup Józef Kupny będzie apelował do mieszkańców Dolnego Śląska i naszej diecezji, aby rozłożyć wizyty na nekropoliach i niekoniecznie gromadzili się tam 1 listopada. Dotyczy do przede wszystkim ludzi starszych, którzy są w grupie ryzyka, a którym obowiązki zawodowe nie utrudniają, aby pójść na cmentarz w kolejnych dniach. Oferta komunikacji miejskiej we Wrocławiu jest na tyle bogata, że każdy z mieszkańców będzie miał dogodną okazję, aby bez problemu dotrzeć na cmentarze w wybranych przez siebie terminach – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

W tym roku Straż Miejska Wrocławia rozpoczyna działania przed wrocławskimi cmentarzami z wyprzedzeniem - już od 20 października patrole będą prowadzić działania kontrolne, sprawdzając prawidłowość oznakowania drogowego, oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych, a także liczbę osób udających się na groby.

1 listopada strażnicy, jak co roku, będą uczestniczyć w Akcji Znicz, współdziałając w tym zakresie z Policją, Nadzorem Ruchu MPK i innymi służbami.

Priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa osób zarówno pod katem zagrożeń komunikacyjnych jak i związanych z epidemią. Będziemy zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązujących nakazów i ograniczeń – zwłaszcza dotyczących konieczności zasłaniania nosa i ust a także utrzymywania dystansu społecznego – osoby nieprzestrzegające obowiązujących przepisów muszą liczyć się z poważnymi sankcjami karnymi – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu Waldemar Forysiak.

Niestety, dziś byliśmy świadkami kolejnego, niechlubnego rekordu zakażeń. Ministerstwo Zdrowia w swoim codziennym raporcie przekazało informacje o nowych, blisko 9300 zakażeniach. Specjalną ofertę wrocławskiego MPK na okres Wszystkich Świętych pozytywnie ocenia także prof. Leszek Szenborn z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Święto Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Niestety, w tym roku ten dzień spotyka się z pandemią koronawirusa, stając się bardzo niebezpiecznym czasem, jeśli chodzi o możliwość potencjalnych, kolejnych zakażeń. Zróbmy wszystko, aby w kolejnych latach ponownie wspólnie świętować, a żeby do tego doszło, musimy dołożyć wszelkich starań i zadbać o siebie samych. Jak? Przede wszystkim rozłożyć w czasie wizyty na nekropoliach, dotyczy to nie tylko ludzi starszych, ale i młodszych, którzy także są podatni na zakażenie koronawirusem. Pamiętajmy także o maseczkach, bądźmy po prostu solidarni, tak jak w czasie pierwszej fali koronawirusa w Polsce. Dbajmy o siebie. Miasto dołożyło wszelkich starań, aby umożliwić dojazd do nekropolii przez blisko 2 tygodnie, zatem wykorzystajmy ten fakt i nie narażajmy siebie i innych – mówi prof. nadzw. dr hab. Leszek Szenborn.

święto zmarłych Wrocław

Działanie Cmentarzy Komunalnych w okresie Święta Zmarłych

Cmentarz Grabiszyński

Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie 2 listopada o godzinie 22.00. Co ważne, w weekend poprzedzający Święto Zmarłych (24-25 października), jak i w samą uroczystość Wszystkich Świętych dodatkowo otwarta zostanie trzecia brama – od strony Ślęzy.

Cmentarz Osobowicki

Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie 2 listopada o godzinie 22.00. 1 listopada od godziny 7.00 do godziny 21.00 otwarta będzie również brama od strony poligonu.

Cmentarz Psie Pole

Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie o godzinie 21.00. W dniach 1-2 listopada cmentarz będzie czynny od godziny 6.00 do 22.00.

Cmentarz komunalny Pawłowice, Jerzmanów i Leśnica

Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie w dniu 2 listopada o godzinie 22.00.

W związku z sytuacją rozwijającej się pandemii prosimy o ograniczenie wizyt w biurach na wszystkich cmentarzach komunalnych. Przypominamy, że opłaty za przedłużenie okresu zachowania grobów mogą być dokonywane bezpośrednio na rachunek bankowy, szczegóły na stronie http://zck.wroc.pl.

Dla osób, które jednak zdecydują się w tym czasie na załatwianie spraw w biurze cmentarza zapewnione zostaną środki do dezynfekcji, a na największych cmentarzach – Grabiszyńskim i Osobowickim przed biurami zostaną postawione namioty chroniące oczekujących przed deszczem.

Warto nadmienić, że od zeszłego roku w stolicy Dolnego Śląska trwa kampania „Wrocław nie marnuje”. W tym roku również na cmentarzach ta idea będzie propagowana. Na cmentarzu Grabiszyńskim, Osobowickim i na Psim Polu stanęły specjalne półki, na których można pozostawić niepotrzebne znicze czy same wkłady. Pierwszym miejscem, gdzie taka półka stanęła był cmentarz na Psim Polu i trzeba przyznać, że cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających groby, dlatego w tym roku postanowiono takie półki ustawić na dwóch kolejnych cmentarzach.

Przypominamy, że na stronie: https://groby.cui.wroclaw.pl/ działa wyszukiwarka grobów.

W związku ze stanem epidemii obsługa klientów w sprawie wydania identyfikatorów zezwalających na dojazd do cmentarzy w okresie święta Wszystkich Świętych w celach zaopatrzeniowych odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną i za pośrednictwem poczty – więcej informacji można znaleźć tutaj - https://www.wroclaw.pl/identyfikatory-zezwalajace-na-dojazd-do-cmentarzy-w-okresie-wszystkich-swietych

Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej

W dniach 24-25 października 2020 roku zostanie uruchomiona dodatkowa komunikacja tramwajowa i autobusowa.

W dniach 26-30 października 2020 roku – uruchomione zostanie dodatkowe wsparcie w komunikacji autobusowej za pomocą linii dziennych. Uruchomiona zostanie linia E1 na trasie Osobowice – Oporów, która w odróżnieniu od poprzedniego roku (kursowała tylko na dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych), pojedzie przez wszystkie dni robocze całego tygodnia poprzedzającego 1 listopada.

31 października – 1 listopada 2020 roku uruchomione zostaną pełne pakiety komunikacji zbiorowej w zakresie linii tramwajowych i autobusowych – bogatsza oferta niż rok temu. Będzie kursowało dodatkowo 10 specjalnych linii tramwajowych oraz 7 specjalnych linii autobusowych. Co więcej, wszystkie linie autobusowe obsługujące cmentarze w ramach możliwości technicznych będą obsługiwane taborem przegubowym – to oznacza, że do Cmentarza Osobowickiego i Cmentarza Grabiszyńskiego średnio co 1 minutę będzie przyjeżdżał pojazd komunikacji miejskiej.

Ważną kwestią jest także fakt, że w dniach 31 października – 1 listopada autobusy linii 322, 335, 336 będą kursowały częściej w godzinach 8.00-15.00, czyli co 10 minut – tym samym została zwiększona częstotliwość względem ubiegłych lat, kiedy to pojazdy kursowały co 15 minut. W ten sposób w jednej godzinie na każdej z tych linii pojadą 2 autobusy więcej.

W dniach 2-6 listopada 2020 roku uruchomione zostanie dodatkowe wsparcie w komunikacji za pomocą linii dziennych. W ubiegłym roku dodatkowa komunikacja kończyła się w dniu 2 listopada, a w związku z panującą pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami w bieżącym roku wydłużamy dodatkowe kursy o kolejne dni. Linia E1 na trasie Osobowice – Oporów będzie kursowała do 6 listopada, ułatwiając tym samym dojazd do największych wrocławskich cmentarzy.

(W załączniku pełen rozkład jazdy na okres od 24 października do 6 listopada).

Organizacja ruchu w rejonie cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych 2020

W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie święta Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu.

Zmiany organizacji ruchu obejmują rejony następujących cmentarzy:

·       Osobowickiego,

·       Grabiszyńskiego,

·       Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida,

·       Św. Rodziny przy ul. Smętnej,

·       Św. Ducha przy ul. Bardzkiej,

·       przy ul. Złocieniowej,

·       przy ul. Jerzmanowskiej,

·       przy ul. Trzmielowickiej,

·       przy ul. Zabrodzkiej,

·       przy ul. Gorlickiej,

·       przy ul. Działkowej,

·       przy ul. Kiełczowskiej,

·       przy ul. Brodzkiej.

CMENTARZ OSOBOWICKI

- Od 24 października 2020 r. (sobota) w rejonie Cmentarza Osobowickiego na ulicy Łużyckiej obowiązywać będą ograniczenia w parkowaniu pojazdów.

- Dla komunikacji indywidualnej funkcjonuje parking niestrzeżony na 250 miejsc postojowych, usytuowany pomiędzy cmentarzem a nasypem kolejowym.

- 31 października 2020 r. zamknięta zostanie dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI ulica Osobowicka - na odcinku od ulicy Łużyckiej do mostu Milenijnego.

- 1 listopada 2020 r. zamknięta zostanie dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI ulica Osobowicka - na odcinku od mostu Osobowickiego do mostu Milenijnego.

- 1 listopada 2020 r. zamknięte zostaną dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI następujące ulice:

- Osobowicka - na odcinku od mostu Osobowickiego do mostu Milenijnego,

- Bezpieczna,

- Łużycka,

- Jugosłowiańska oraz przyległe ulice osiedla Różanka,

- Władysława Reymonta – na odcinku od ulicy Kleczkowskiej do ulicy Na Polance, dla kierunku wyjazd z miasta.

- Postój TAXI zostanie wyznaczony na ulicy Osobowickiej przed skrzyżowaniem z ulicą Łużycką.

- W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. na moście Milenijnym na odcinku od Popowickiej do Osobowickiej (kierunek od Popowickiej) prawy pas ruchu funkcjonować będzie wyłącznie jako pas dla komunikacji autobusowej.

- Na ulicy Władysława Reymonta na odcinku od ulicy Łowieckiej do ulicy Kleczkowskiej torowisko tramwajowe w dniu 1 listopada 2020 r. przeznaczone będzie wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej.

- 1 listopada 2020 na ulicy Kleczkowskiej od ulicy Reymonta do ulicy Struga zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu.

- Dla potrzeb komunikacji indywidualnej zorganizowany zostanie parking na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ulicy Obornickiej. Parking funkcjonować będzie w dniu 31 października 2020r. w godz. 7.00 - 20.00, w dniu 1 listopada w godz. 7.00 - 20.00 i – parking bezpłatny.

Dojazd do parkingu odbywać się będzie następującymi ulicami:

Z KIERUNKU PÓŁNOCNEGO – Poznań, Leszno:

- ul. Żmigrodzką, - ul. Obwodnicą Śródmiejską, - ul. Obornicką

Z KIERUNKU POŁUDNIOWEGO – Jelenia Góra, Kudowa Zdrój, Wałbrzych:

- m. Uniwersyteckim, - ul. Drobnera, - ul. Probusa, - ul. Trzebnicką, - m. Trzebnickim, - ul. Żmigrodzką, - ul. Broniewskiego, - ul. Obornicką.

Z KIERUNKU ZACHODNIEGO – Zielona Góra, Lubin:

- ul. Kosmonautów, ul. Lotnicza, Obwodnicą Sródmiejską, m. Milenijnym, ul. Obornicką, m. Uniwersyteckim, ul.Drobnera, ul.Probusa, ul.Trzebnicką, ul.Ołbińską, m. Trzebnickim, ul.Żmigrodzką, ul.Broniewskiego, ul.Obornicką.

CMENTARZ GRABISZYŃSKI

- W dniu 24 października 2020 roku od godzin porannych teren przy bramie bocznej cmentarza przeznaczony zostanie dla potrzeb pętli autobusowej.

- W dniu 28 października 2020 r. od godz. 09.00 dla potrzeb kiermaszu świątecznego dla ruchu kołowego zamknięta zostanie część jezdni bocznej ulicy gen. Józefa Hallera.

- W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięta zostanie dla ruchu kołowego z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI ulica Grabiszyńska na odcinku od ulicy Ostrowskiego do ulicy Jordanowskiej.

- Wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu dla komunikacji indywidualnej na ulicy Ostrowskiego od ulicy Grabiszyńskiej do łącznika Ostrowskiego i Klecińskiej. Ulica Ostrowskiego pozostanie dwukierunkowa wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej.

- Postój TAXI wyznaczono przy ulicy Fiołkowej.

- Przystanek końcowy (pętla) autobusowych linii specjalnych zlokalizowano przy ulicy Grabiszyńskiej – brama boczna cmentarza.

- Parkingi dla komunikacji indywidualnej w dniach 31 października i 1 listopada 2020r. zorganizowano przy:

- ulicy Klecińskiej – parking bezpłatny na terenie firmy FAT parking ogólnodostępny,

- ulicy Ostrowskiego – parking na terenie TWINS – płatny,

- ulicy Ostrowskiego – parking na terenie WBCO – bezpłatny.

CMENTARZ KIEŁCZOWSKI

- W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu na łączniku przy cmentarzu od ulicy Kiełczowskiej do Bierutowskiej z możliwością jednostronnego parkowania.

CMENTARZ ŚW. RODZINY – UL.SMĘTNA

- W dniu 24 października 2020 r. dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięty dla ruchu kołowego zostanie sięgacz ulicy Smętnej do bramy wjazdowej cmentarza.

- W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięte zostaną dla ruchu kołowego ulice:

- Smętna,

- Narcyzy Żmichowskiej,

- Emilii Plater,

- Partyzantów – na odcinku od ulicy Monte Cassino do ulicy Smętnej,

- Adama Mickiewicza (jezdnia boczna).

CMENTARZ ŚW.WAWRZYŃCA – UL.BUJWIDA

- W dniu 24 października 2020 r. dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Bujwida na odcinku od ulicy Sopockiej do wjazdu na teren ogródków działkowych.

- W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice:

- Bujwida na odcinku od ulicy Sienkiewicza do wjazdu na teren ogródków działkowych,

- Sopocka,

- Liskego,

- Czerwonego Krzyża.

CMENTARZ ŚW. DUCHA - UL.BARDZKA

- Dla potrzeb komunikacji indywidualnej w rejonie cmentarza zorganizowany zostanie parking płatny na terenie przy ulicy Buforowej 2.

- Na ulicy Morwowej zostanie wprowadzony w dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. jeden kierunek ruchu od ulicy Bardzkiej do ulicy Ziębickiej. Część jezdni ulicy Morwowej przeznaczona zostanie do parkowania pojazdów.

CMENTARZE PRZY ULICACH :

- JERZMANOWSKIEJ,

- TRZMIELOWICKIEJ,

- ZABRODZKIEJ,

- GORLICKIEJ,

- DZIAŁKOWEJ,

- KIEŁCZOWSKIEJ.

Wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy.

CMENTARZ PRZY UL. ZŁOCIENIOWEJ

- W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięty dla ruchu kołowego zostanie ślepy odcinek drogi dojazdowej do cmentarza od strony ulicy Starodębowej oraz ulica Przylaszczkowa od strony ulicy Malwowej.

HANDEL W REJONIE CMENTARZY

- Kiermasz świąteczny trwać będzie od 24 października do 2 listopada 2020 r.

- Stanowiska handlowe wyznaczone zostaną przy:

- cmentarzu Osobowickim na terenie parkingu pomiędzy cmentarzem a nasypem kolejowym,

- cmentarzu Grabiszyńskim na jezdni bocznej ulicy gen. Józefa Hallera,

- cmentarzu Św. Wawrzyńca wzdłuż ulicy Bujwida,

- cmentarzu Św. Rodziny wzdłuż drogi dojazdowej do bramy głównej.

PRACA SYGNALIZACJI ŚWIETLNYCH

- Część sygnalizacji świetlnych w bezpośrednim rejonie cmentarzy Osobowickiego i Grabiszyńskiego będzie pracować w trybie „światło żółte pulsujące”.

- We wszystkich newralgicznych punktach dojazdowych do cmentarzy pojawią się posterunki Policji, Straży Miejskiej i służb MPK.

DZIAŁANIA STRAŻY MIEJSKIEJ

Straż Miejska Wrocławia zaleca:

PIESI:

- zasłaniać usta i nos (maseczki),

- zachować szczególną ostrożność i uwagę przy wysiadaniu z tramwajów i autobusów,

- przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych - najlepiej pilnowanych przez Policję i Straż Miejską

- nie wbiegać na jezdnię

- uważać po zmroku (założyć element odblaskowy),

- chodzić tylko chodnikami i wyznaczonymi ciągami pieszymi (nie wchodzić na jezdnię),

- wykonywać polecenia służb

KIEROWCY:

- zachować szczególną uwagę i ostrożność,

- przestrzegać zmian w organizacji ruchu,

- ograniczyć prędkość - zwłaszcza w pobliżu przystanków MPK,

- wykonywać polecenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

INFORMACJE PREWENCYJNE:

- nie należy pozostawiać bez nadzoru - garderoby, torebek itp.,

- nie nosić przy sobie dużych kwot pieniężnych - złodzieje mogą próbować nas okraść także w autobusie czy tramwaju,

- pilnować dzieci - łatwo mogą się zagubić,

- jeżeli widzimy zagubione dziecko - pomóżmy - poinformujmy strażnika lub policjanta

- zwróćmy uwagę na seniorów - mogą mieć problemy ze zdrowiem lub być zagubieni - reagujmy - strażnik lub policjant pomoże.

ip

fot.

Słowa kluczowe: linie tramwajowe, zasady, obostrzenia, maseczki, otwarte cmentarze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Skonsultuj z Farmaceutą 2020
Skonsultuj z Farmaceutą 2020. PTSF edukuje na temat chorób cywilizacyjnych

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji zaprasza na konsultacje!

szczepionka koronawirus
Szczepionka na COVID-19 pozytywnie przetestowana i skuteczna w 90%

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny chwali się wynikami badań.

Szlachetna Paczka  - reprezentacja Polski
Piłkarze reprezentacji Polski przygotowują Szlachetną Paczkę [WIDEO]

Udział w Szlachetnej Paczce to dla nich już tradycja. Sprawdźcie, jak akcja wyglądała w tym roku.

Polecamy
Nick Vujicic
Nick Vujicic przemawiał we Wrocławiu [FOTO]

Światowej sławy mówca przyciągnął tłumy na Stadion Wrocław. Zobaczcie zdjęcia!

Kobieta zaginęła na Helu, jednak do tej pory jej nie odnaleziono.
Tragedia na Helu. Zaginęła 36-letnia kobieta

Kolejna tragedia nad polskim morzem. Zaginęła 36-letnia kobieta.

Polecamy
Ostatnio dodane
Skonsultuj z Farmaceutą 2020
Skonsultuj z Farmaceutą 2020. PTSF edukuje na temat chorób cywilizacyjnych

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji zaprasza na konsultacje!

szczepionka koronawirus
Szczepionka na COVID-19 pozytywnie przetestowana i skuteczna w 90%

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny chwali się wynikami badań.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.