Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Dramat napisany w 1982 roku oparty jest na losach Franza Kafki, pisarza, który przeczuwał tragiczny bieg historii, a uznanie i sławę zyskał dopiero po śmierci. Jednakże - jak podkreśla sam autor - nie jest to sztuka biograficzna. Pułapka jest opowieścią o wrażliwym człowieku nękanym przez kompleks ojca i rozmaite lęki.

Franz Kafka tworząc dzieła mroczne i pełne zagadek nie pozbawiony był jednak szczególnego poczucia humoru - znane są relacje o tym, jak zaśmiewał się głośno czytając przyjaciołom fragmenty swojego Procesu. Gabriel Gietzky na pierwszej próbie podkreślał, że ten aspekt jego osobowości również obecny będzie w przedstawieniu.

Rolę Franza zagra Bartosz Woźny, jego przyjaciela Maxa - Piotr Łukaszczyk, a jego narzeczoną Felice - Anna Kieca. W roli Ojca Franza wystąpi Bolesław Abart, w roli Matki Felice - Łucja Burzyńska. Na scenie zobaczymy 21 aktorów, wśród nich Elżbietę Golińską, Irenę Rybicką, Katarzynę Michalską, Krzysztofa Kulińskiego, Jerzego Senatora i Krzysztofa Boczkowskiego.

Z notatek reżysera:

„Tekst Pułapki dojrzewa w mojej wyobraźni. Jego obrazy stają się coraz bardziej bezkompromisowe i bolesne. Rozrasta się w ludzką epopeję groteskowego bycia nie na miejscu, niedopasowania. (...)

Twórczość Kafki powstaje przed pierwszą wojną światową i antycypuje istnienie machiny państwowej mielącej wszystko, na co po drodze natrafia. I Kafka zostawia nas z tym, czy raczej w tym stanie, który Modris Eksteins w Święcie wiosny nazywa zniecierpliwieniem, niepokojem i niepewnością. Świat jest zmęczony. Do tego dochodzi druga perspektywa, a więc perspektywa Różewicza, autora Ocalonego. Patrzy on z perspektywy po drugiej wojnie światowej, w której brał czynny udział, a pisze Pułapkę z głęboką świadomością doświadczenia Holokaustu. My podejmujemy ten temat dziś, po wydarzeniach 11 września, które ukazały globalnemu społeczeństwu kruchość liberalno-demokratyczno-kapitalistycznego status quo; w momencie kiedy Fukuyama ogłasza koniec historii i człowieka, kiedy za Bermanem i Marksem „wszystko, co stałe rozpływa się w powietrzu". Świat się skończył. Jak to, zatem, opowiadać? Eschatologiczna perspektywa wydaje się nieunikniona. To tak, jak gdyby opowiadać świat - po końcu świata, i do tego nie popadając w banał i kicz. (...)

Gabriel Gietzky

Zobacz również:
Przed premierą: W codziennych pułapkach>>
Marcin Szewczyk: "Pułapka": tradycja we Współczesnym (recenzja)>>

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Pułapka (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Pułapka (18)

Plakat
Pułapka  - Zdjęcie nr 2
Fot. Bartłomiej Sowa
Fot. Bartłomiej Sowa
Pułapka  - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Pułapka (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Pułapka.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Pułapka (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Pułapka (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Pułapka (Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Ghost Dance - spektakl
The Best OFF - przegląd spektakli offowych w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Spektakle zobaczymy w dniach 7–10 marca 2019 we Wrocławiu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.