Dzieje się - Teatr

The Best OFF - przegląd spektakli offowych w Instytucie Grotowskiego

2019-02-19 10:51:46 | Wrocław

6 najlepszych spektakli offowych, spośród 224 zgłoszonych do 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”, zostanie zaprezentowanych w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu w dniach 7-10 marca 2019.

Ghost Dance - spektakl

The Best OFF w Instytucie Grotowskiego

W 2017 roku powstał pierwszy w historii polskiego offu ogólnopolski konkurs, który ma za zadanie wyłonić najlepsze premiery sezonu. Jego misją jest stymulowanie rozwoju polskiego teatru offowego i wspieranie eksploatacji jego spektakli. „Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Katarzyna Knychalska, członkini jury. Wśród zgłoszonych 224 spekta­kli znalazły się praktycznie wszystkie największe offowe marki, ale też cała masa niezwykle ciekawych młodych twórców, często takich, o których usłyszeliśmy po raz pierwszy”. W czerwcu 2018 roku w 1. Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF” przyznano nagrodę główną za najlepszy spektakl przedstawieniu „Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” Teatru Zamiast wg koncepcji Magdaleny Drab i wyróżniono pięciu równoważnych laureatów: „Baby” Fundacji Szafa Gra, „Ghost Dance” Teatru Brama, „Gwoli jakiejś tajemnicy” Teatru Tetraedr, „Matryca [Prześwit]” Pawła Grali, „MY|WY” Krakowskiego Teatru Tańca. 

W Instytucie Grotowskiego odbędzie się przegląd spektakli wszystkich laureatów. „Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” to spektakl, który mierzy się z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. „Baby” to przedstawienie inspirowane życiem kobiet śląskich – córek, matek i babć. Najważniejszą warstwą spektaklu są pieśni – poprzez muzykę bohaterki oddają swoje emocje, opowiadają, co dzieje się w ich wnętrzu. „Ghost Dance” jest działaniem muzyczno-teatralnym inspirowanym m.in. twórczością Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji czy manifestami antykapitalistycznymi. Jest to symboliczne przywołanie rytuału tańca ducha w obronie wymierających wartości. „Gwoli jakiejś tajemnicy” to opowieść „inicjacyjna”. Młodzi aktorzy kroczą z wymagającym przewodnikiem, jakim jest Witold Gombrowicz, po świecie natury człowieka – pokrętnej, pełnej pozorów, fałszu, cynizmu, ze skłonnością do prowadzenia gier. „Matryca [Prześwit]” w swojej formie stanowi rzeźbę codzienności, w której wymiennie dochodzi do zbliżania i oddalania się w relacji z drugim człowiekiem. Spektakl „MY|WY” wyrasta z inspiracji polską techniką tańca współczesnego, spajającą polską tradycję ludową i przetwarzającą ją w specyficzny kod ruchowy.

Organizatorami konkursu są kwartalnik teatralny „nietak!t” wydawany przez Fundację Teatr Nie-Taki oraz portal Teatralny.pl. Spektakle grane są w języku polskim, z wyjątkiem dwóch przedstawień tanecznych, „Matryca [Prześwit]” i „MY|WY”, których główną materię stanowi ruch, co sprawia, że są zrozumiałe dla niepolskojęzycznych odbiorców. Instytut Grotowskiego jest partnerem 1. i 2. edycji konkursu.

Program

czwartek 7.03

19:00 Sala Teatru Laboratorium

Paweł Grala: „Matryca [Prześwit]”

 

piątek 8.03

18:00 Studio Na Grobli

Krakowski Teatr Tańca: „MY|WY”

20:00 Sala Teatru Laboratorium

Fundacja Szafa Gra: „Baby”

 

sobota 9.03

18:00 Studio Na Grobli

Teatr Brama: „Ghost Dance”

20:00 Sala Teatru Laboratorium

Teatr Tetraedr: „Gwoli jakiejś tajemnicy”

 

niedziela 10.03

19:00 Sala Teatru Laboratorium

Magdalena Drab: „Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”

Miejsca

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium » Przejście Żelaźnicze

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli » ul. Na Grobli 30/32

ip

zdjęcie: Ghost Dance fot. Piotr Nykowski / materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocław, program, teatr, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Teatralne Nagrody Muzyczne
Rusza jubileuszowa 15. edycja Teatralnych Nagród Muzycznych

Jest to jedyny ogólnopolski konkurs tego rodzaju.

Pointy- buty tancerki
Godzina przed spektaklem, czyli co tancerz robi przed wyjściem na scenę

Zobaczcie jak wyglądają ostatnie chwile tancerza przed spektaklem.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.