Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

"Latający Holender" ("Holender tułacz") Richarda Wagnera to kolejne megawidowisko operowe, przygotowywane w sezonie 2014/2015 przez Operę Wrocławską. Kierownictwo muzyczne tej superprodukcji obejmie Ewa Michnik, autorem inscenizacji i reżyserii jest Waldemar Zawodziński.

W monumentalnej oprawie scenicznej widzowie podziwiać będą słynną, jedną z najwcześniejszych oper Wagnera, wielkiego reformatora romantycznego teatru operowego, twórcy dramatu muzycznego.
Gdy 2 stycznia 1843 r. w Dreźnie publiczność po raz pierwszy oglądała "Latającego Holendra", niespełna 30-letni kompozytor nie stworzył jeszcze swojej oryginalnej koncepcji dramatu muzycznego. Dlatego "Holender" bywa nazywany "operą romantyczną" Wagnera, choć zawiera w sobie charakterystyczne zapowiedzi przyszłego dramatu muzycznego. Słychać tu już monumentalną orkiestrę, która współkreuje dzieło, libretto opracowane jest przez samego kompozytora, a temat wielkiej miłości potraktowany z filozoficzną głębią, godną przyszłego autora "Tristana i Izoldy". Na pomysł naprowadziła Wagnera nowela Henryka Heinego, ale sama historia Holendra tułacza, przeklętego żeglarza i jego statku - widma jest znacznie starsza niż utwór niemieckiego poety. Holendra prześladuje przekleństwo, musi bez końca błąkać się po morzach i oceanach świata, jego statek zwiastuje nieszczęście tym, którzy go ujrzą. Nieszczęśnika wybawić może jedynie miłość kobiety wiernej aż po grób, tylko takie czyste uczucie sprawi, że zarówno kapitan statku, jak też jego załoga będą mogli umrzeć. Wybawicielką Holendra okaże się Senta, która słyszała legendę o przeklętym żeglarzu i pragnie swoim uczuciem przynieść mu ratunek. W chwili gdy z wysokiej skały rzuca się do morza, wyznając swą wierną miłość, los Holendra zostaje ostatecznie odmieniony. Romantyczna legenda zainspirowała Wagnera do stworzenia swego pierwszego, porywającego arcydzieła.

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Latający Holender (Opera Wrocławska, Wrocław).

Latający Holender (23)

Latający Holender  - Zdjęcie nr 1
Latający Holender  - Zdjęcie nr 2
Latający Holender  - Zdjęcie nr 3
Latający Holender  - Zdjęcie nr 4
Latający Holender  - Zdjęcie nr 5

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Latający Holender.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Latający Holender (Opera Wrocławska, Wrocław).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Latający Holender (Opera Wrocławska, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Latający Holender (Opera Wrocławska, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Latający Holender (Opera Wrocławska, Wrocław).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Spokojnie, jestem szalona
"Spokojnie, jestem szalona" - spektakl dyplomowy w reżyserii Konrada Imieli Wrocław

W spektaklu Policealnego Studium Musicalowego CAPITOL wykorzystano utwory z filmów Quentina Tarantino.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.