Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

 Spektakl „Gry z Makbetem” to adaptacja sceniczna jednej z najbardziej znanych tragedii Williama Shakespeare’a – „Makbet”. Ta, napisana ponad czterysta lat temu, krwawa historia żądzy władzy i zbrodni, a także skomplikowanych relacji międzyludzkich – miłości, zawiści, pożądania – nic nie straciła na swej aktualności. Dlatego też rozgrywające się w średniowiecznej Szkocji wydarzenia, równie dobrze mogą mieć miejsce we współczesnej Rosji, Ameryce czy Polsce.

Namiętności bohaterów i ich intrygi pozostały wprawdzie w kręgu XI-wiecznej Szkocji i Anglii, jednak zarówno za sprawą genialnego operowania archetypem, jak i rzuconego przez reżyserkę – Renatę Jasińską – pomostu łączącego przeszłość z teraźniejszością – spektakl jest na wskroś współczesny. Podkreślają to nie tylko ponadczasowe, pierwotne wzorce postaci i zdarzeń, ale także zabiegi formalne zaproponowane przez inscenizatorkę, polegające na złamaniu ciągłości historycznej oraz przełamaniu tradycyjnej konwencji scenicznej.

Niektóre sceny, na przykład – scena balu – zostają nagle przerwane „wyjściem” postaci z umownego czasu dramatu i ich przeniknięciem do naszego świata. Renata Jasińska zaprosiła widzów do wzięcia udziału w specyficznej grze, łączącej świat aktorski z nieaktorskim, dawny z teraźniejszym, znaczony konwencją z realnym, przedstawiony serio z historią opowiadaną „z przymrużeniem oka”.  Wszystko jest więc umowne, wszystko jest grą lub też, jak sto lat temu powiedział, poprzez tytuł swojego dramatu, Luigi Pirandello, „Tak jest, jak się państwu zdaje”.

Można też to niezwykłe wydarzenie artystyczne skomentować słowami samego Shakespeare’a: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”…

Twórcy widowiska skłaniają widzów do tego, by sami zechcieli odpowiedzieć sobie na odwieczne pytania: kim są, jakie role przyszło im grać i czy nadal chcą występować w tym właśnie przedstawieniu, czy też może zostali niewłaściwie obsadzeni w przewidzianej dla nich postaci. Trzeba pamiętać, by zdążyć przed końcem balu, nim opadnie kurtyna życia…

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Gry z Makbetem (Teatr Arka, Wrocław).

Gry z Makbetem (6)

Gry z Makbetem - plakat
Gry z Makbetem  - Zdjęcie nr 2
Gry z Makbetem  - Zdjęcie nr 3
Gry z Makbetem  - Zdjęcie nr 4
Gry z Makbetem  - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Gry z Makbetem (Teatr Arka, Wrocław).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Gry z Makbetem.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Gry z Makbetem (Teatr Arka, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Gry z Makbetem (Teatr Arka, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Gry z Makbetem (Teatr Arka, Wrocław).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.