Dzieje się - Teatr

Wyobraźnia potrzeba od zaraz

2007-02-21 13:08:17 | Wrocław

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w związku z nadchodzącą premierą Orkiestry „Titanic" w reżyserii Krystyny Meissner, pomiędzy twórcami spektaklu, a dziennikarzami nawiązała się dyskusja o kondycji współczesnego polskiego dramatu i teatru.

Krystyna Meissner wyznała bowiem, że sięgnęła po tekst bułgarskiego dramaturga Christo Bojczewa, ponieważ brakuje jej polskich sztuk, które opowiadałyby o życiu w sposób metaforyczny, „wieloznaczeniowy". Jej zdaniem większość współczesnych polskich dramaturgów przenosi życie z ulicy do literatury, często sięga po dokument, ale niestety ich sztuki są bardzo jednoznaczne i płaskie, a zalew takich tekstów wywołuje coraz większe znużenie (boom na tego typu dramaturgię podsycił Roman Pawłowski z Gazety Wyborczej). Z jej opinią zgodzili się dziennikarze, uznając jednocześnie, że taki teatr cieszy się nadal sporym zainteresowaniem widzów. Wybierając Orkiestrę „Titanic" Meissner wyznała, że chciałaby w ten sposób zrobić małą prowokację, powątpiewała jednak, w to, że jej zamiar zostanie zauważony. Bojczew spodobał się reżyserce ze względu na dążenie do większej metaforyzacji rzeczywistości i sięgania po abstrakcję, w czym przypomina jej Becketta. Dla Meissner Orkiestra „Titanic" mówi o tym, że sztuka, teatr, rozbudowane życie oparte na wyobraźni są nam bardzo potrzebne...

„Niebieski klucz jest kluczem do nieskończoności, ale co zrobić jeśli w kluczu jest jednocześnie dziurka?" - pytał jeden z aktorów, Bogusław Kierc, nawiązując do plakatu promującego spektakl.

(mg)

więcej na: http://www.wteatrw.pl/index.php?p=3&lang=pl&sub=149


Słowa kluczowe: orkiestra titanic, teatr współczesny, wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Skin hunger spektakl
Spektakl "Skin hunger" Joe Altera do zobaczenia we Wrocławiu [WIDEO] Wrocław

Reżyser od ponad 40 lat jest aktywnym tancerzem, choreografem i pedagogiem tańca.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.