Dzieje się - Teatr

Spektakl "Skin hunger" Joe Altera do zobaczenia we Wrocławiu [WIDEO]

2021-08-10 15:07:24 | Wrocław

Już w piątek, 20 sierpnia 2021 roku na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu „SKIN HUNGER” w reżyserii Joe Altera. Sprawdźcie, czego dotyczy ta sztuka i zobaczcie zwiastun przedstawienia!

Skin hunger spektaklSKIN HUNGER - głód dotyku

Pomyśl nie tylko o tym „co” czujesz, ale „gdzie” w ciele to czujesz...? 

Jako istoty żywe jesteśmy zespoleni z dotykiem. Od momentu narodzin uczymy się, że jest on kluczowy do budowy relacji z innymi, a przez to też z samym sobą. Jest łącznikiem. Noworodka kładzie się bezpośrednio na ciele matki, skóra przy skórze. Dotyk daje życie. Jest wpisany w nasz układ nerwowy, jako warunek przetrwania – tak samo, jak ruch. Każdy etap codzienności przepełniają gesty, wysiłek, działanie. Dotyk powoduje wydzielanie się hormonów: oksytocyny (tzw. „hormonu miłości”), serotoniny i dopaminy („neuroprzekaźników szczęścia”), redukuje stres, niweluje poczucie wykluczenia społecznego, uspokaja tętno i ciśnienie krwi, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, komfort, przyjemność.

„SKIN HUNGER” – „głód dotyku” – to pojęcie używane przez psychoterapeutów, określające rezultat długoterminowego braku kontaktu fizycznego, prowadzącego w konsekwencji do utraty zdrowia: osłabienia układu odpornościowego, zaburzeń snu, frustracji, stanów lękowych i depresji. Dotyk to pierwotny sposób komunikacji naszych potrzeb. Niezależnie od wieku brak dotyku dewastuje. Spektakl odnosi się do tego problemu i inicjuje dyskusję. Szukamy odpowiedzi na pytanie: jak radzić sobie z brakiem bliskości w dzisiejszym świecie? Jak bardzo jesteśmy oddaleni, odcięci, zdystansowani? Jak bardzo łakniemy kontaktu? Ciało wie. Ciało pamięta. Jak mamy wykonać krok w tył, by usłyszeć wewnętrzny głos – pierwotne WOŁANIE, jak wrócić do natury – do korzeni, zaufać sile intuicji? To laboratorium potrzeby dotyku i kondycji człowieka w codzienności, w której stajemy się ODŁĄCZENI od siebie samych. SKIN HUNGER to międzynarodowa współpraca uznanego choreografa Joe Altera z polskimi zawodowymi artystami – kolektywem powołanym na rzecz spektaklu.

Zwiastun spektaklu

Kiedy i gdzie oglądać?

Premiera, piątek 20.08.2021 o godz. 19.00, Scena na Świebodzkim. 

Spektakl, sobota, 21.08.2021 o godz. 19.00 Scena na Świebodzkim

Bilety można nabyć poprzez naszą stronę internetową: https://www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/

Twórcy

choreografia JOE ALTER przy współpracy z KATARZYNĄ BARAN, DANIELĄ KOMĘDERĄ-MIŚKIEWICZ, MIKOŁAJEM KARCZEWSKIM, PIOTREM STANKIEM
reżyseria JOE ALTER
muzyka MICHAŁ CHYTKOWSKI
reżyseria światła PAWEŁ MURLIK

Joe Alter - sylwetka artysty

Reżyser i choreograf spektaklu "SKIN HUNGER" tworzonego w ramach programu "Zamówienia choreograficzne" Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca 2021. Produkcja ta jest koncepcyjnie częścią kolejnej planowanej produkcji choreografa, tym razem przy współpracy z meksykańskim Lux Boreal w Tijuanie.

Joe Alter od ponad 40 lat jest aktywnym tancerzem, choreografem i pedagogiem tańca współczesnego. Otrzymał tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Stanowym Ohio, ze specjalizacją w choreografii i technologii tańca. Jako dyrektor artystyczny Joe Alter Dance Group wystawiał swoje produkcje w The Kitchen, The Sylvia and Danny Kaye Playhouse, 92nd St. Y, Harkness Center for Dance w Nowym Jorku, na wielu scenach San Diego (California, USA) i międzynarodowo m.in. w Meksyku, Niemczech, Polsce, Serbii. We współpracy z międzynarodowymi partnerami prof. Alter stworzył "Polish Project" - regionalny program pomocy, którego celem jest inicjowanie i badanie procesu twórczego wśród młodzieży defaworyzowanej w całej Polsce. Od 2005 roku jest profesorem tańca na Uniwersytecie Stanowym w San Diego.

Joe Alter wykładał na wielu festiwalach w Europie Środkowo-Wschodniej, był też gościnnym wykładowcą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Jego zainteresowania badawcze obejmują technologie cyfrowe stosowane w tańcu, pedagogikę tańca w szkolnictwie wyższym, teorię systemów społecznych, praktyki somatyczne i kontemplatywne, kognitywistykę, psychologię rozwojową oraz nieprzerwanie - badania nad ludzką kondycją poprzez ruch oraz struktury choreograficzne.

Wśród zrealizowanych przez Joe Altera spektakli znajdują się m.in. „The End is the Beginning” dla Tijuana's Lux Boreal, „Everything Slips Away” dla PWST w Krakowie, „Passing Through” - praca o charakterze "site-specific" na zamówienie Trolley Dances San Diego, „If /Then” dla Lubelskiego Teatru Tańca (premiera odbyła się w Polsce w listopadzie 2019 r.). W ramach SDSUs ArtsAlive, prof. Alter współpracował z prof. fizyki Arlette Baljon przy projekcie, który zachęcał studentów tańca i STEM (Science - nauki przyrodnicze, Technology - technologia, Engineering - inżynieria, Math - matematyka) do wymiany doświadczeń i wspólnego kształcenia. 

MD/ip

fot. materiały promocyjne

Słowa kluczowe: Teatr Polski Wrocław, sierpień 2021, spektakl, premiera, zwiastun
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Jestem kim chcesz - audiomusical
Teatr Muzyczny Roma i Audioteka nagrali pierwszy polski audiomusical [WIDEO]

"Jestem kim chcesz" to historia na motywach Pigmaliona George'a Bernarda Shawa.

Cirque du Soleil powraca do Polski [WIDEO]

Podziwiaj ulubione akrobacje, zobacz nowe akrobatyczne akty.

Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.