Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Lalek zapowiada sezon 2023/24. Jakie będą premiery, wydarzenia i edukacja?

2023-09-20 09:51:28 | Wrocław

Komunikat Wrocławskiego Teatru Lalek

W sezonie 2023/2024 Wrocławski Teatr Lalek zrealizuje trzy premiery na podstawie tekstów współczesnych polskich autorek i autorów. Dwie z nich to sztuki oryginalne, które doczekały się już wystawień, jedna jest reinterpretacją klasyki, napisaną na zamówienie naszego teatru. Grać będziemy nie tylko w siedzibie: jeszcze we wrześniu i październiku nasze spektakle zobaczą widzowie w Bydgoszczy, Opolu, Warszawie i Krakowie. Na przełom maja i czerwca 2024 zaplanowaliśmy 7. edycję Przeglądu Nowego Teatru Dla Dzieci, w tym roku odbywającą się pod hasłem „Wy-gramy! w teatrze”. Przegląd już tradycyjnie otworzy premiera. W nowym sezonie rozwijać będziemy także naszą działalność pedagogiczną i dostępnościową. W ramach Pracowni Pedagogiki Teatru prowadzone będą działania edukacyjne i włączające dla dzieci w każdej grupie wiekowej.

Odyseja WTLPREMIERY SEZONU 2023/2024

Homer
ODYSEJA
Premiera 23.09.2023
Duża Scena
Wiek 10+
Tekst i reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia/kostiumy/video: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Aleksandra Gryka
Choreografia: Anna Krysiak
Reżyseria światła: Alicja Pietrucka
Asystentka scenografa: Maria Mordarska
Obsada: Agata Cejba, Jolanta Góralczyk, Krzysztof
Grębski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk,

Agata Kucińska, Konrad Kujawski, Patrycja Łacina-Miarka, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Piotr Starczak

Zobacz naszą zapowiedź i zdjęcia z tego przedstawienia >>

„MISIACZEK”

Premiera: 24.02.2024
Scena Kameralna
Wiek 3+
Tekst: Marta Guśniowska
Reżyseria: Piotr Soroka
Obsada: Aneta Głuch-Klucznik, Aleksandra Mazoń

Sztuka Marty Guśniowskiej to pełna ciepła, kameralna historia o Misiaczku, który nie może zasnąć. Wokół malucha gromadzą się różne zwierzątka, które podpowiadają mu, jak poradzić sobie z bezsennością.

Spektakl grany przez dwie aktorki będzie oparty przede wszystkim na animacji form lalkowych. Dla wielu małych widzów „Misiaczek” może się okazać pierwszą przygodą z teatrem. Wrażliwość twórców, zarówno autorki, jak i reżysera gwarantują, że „Misiaczek” wprowadzi dzieci w świat teatru łagodnie, z czułością i humorem. Marta Guśniowska jest wielokrotnie nagradzaną dramatopisarką, której sztuki można znaleźć w repertuarze niemal wszystkich polskich teatrów lalkowych; w repertuarze WTL od 2013 r. znajduje się jej „Wąż”, jedno z ulubionych przedstawień małych wrocławian. Piotr Soroka to uzdolniony reżyser i choreograf, student AST na wydziale
reżyserii. Obecnie związany jest z Wrocławskim Teatrem Pantomimy jako jego kierownik ds. programowych.

„SPRZEDAWCY BAJEK”
Premiera: 31.05.2024 na otwarcie 7. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci
Duża Scena
Wiek 7+
Tekst: Maria Wojtyszko
Reżyseria: Jakub Krofta
Scenografia/kostiumy: Matylda Kotlińska
Choreografia: Milena Czarnik
Muzyka: Grzegorz Mazoń

Sztuka napisana przez kierowniczkę literacką WTL to klasyczna bajka: jest w niej smok, królewna i książę pretendujący do jej ręki... a także rodzeństwo z piekła rodem – para wędrownych komediantów, tytułowych sprzedawców bajek, których pojawienie się na dworze doprowadza do serii katastrof. Dramat czerpie z tradycji komedii dell’arte: pełno w nim pomyłek, przebieranek i zamian tożsamości. Na głębszym poziomie zadaje jednak pytanie o miejsce bohaterów w porządku społecznym i o to, kto komu w rzeczywistości „sprzedaje bajki”.
Podobnie jak poprzednie spektakle duetu krofta/wojtyszko będzie to realizacja w planie żywym.

Chcemy, żeby drugie wystawienie tego tekstu (prapremiera miała miejsce w Teatrze Polskim w Bydgoszczy) różniło się od pierwszego nie tylko dzięki niepowtarzalnym interpretacjom aktorów WTL. Sztuka zostanie wzbogacona w piosenki, a stała obecność na próbach Grzegorza Mazonia – kompozytora i członka zespołu aktorskiego – gwarantuje, że „Sprzedawcy Bajek” będą przedstawieniem, w którym muzyka jest nie dodatkiem, ale integralną częścią dramaturgii. Choreografię do spektaklu przygotuje Milena Czarnik, a scenografię i kostiumy – Matylda Kotlińska.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

W nowym sezonie kontynuować będziemy również nasze działania pedagogiczne i włączające. W programie znajdą się zupełnie nowe warsztaty dla dzieci z różnych grup wiekowych: NA TCHNIENIA oraz ZAKAMARKI dla najmłodszych, PORAŻKA! Warsztaty improwizacji teatralnej dla nieco starszych. Kontynuujemy cykliczne spotkania zapoznające z kulisami pracy w teatrze: BOCZNE DRZWI DO TEATRU i MACHINA TEATRALNA. Kolejny sezon pracy rozpoczną nasze dwie stałe grupy teatralne: WYTWÓRNIA oraz ROBIMY.

Nowe cykle warsztatowe:

ZAKAMARKI

To teatralne podróże dla dzieci w wieku 9-24 miesięcy i 24-36 miesięcy oraz bliskich im dorosłych
Koncepcja i prowadzenie: Marta Kurowska + pracownicy teatru
Czas trwania: ok. 60 min.
Wiek: 9-24 miesięcy i 24-36 miesięcy

„Zakamarki” to przestrzeń działająca na wszystkie zmysły dzieci. To przestrzeń eksperymentowania, dotykania, oglądania, słuchania, turlania, gry na instrumentach, zanurzania się, pociągania i przyciskania. Przestrzeń obserwacji i działania we własnym tempie – wolna od uporządkowanej struktury warsztatu, a równocześnie zaopiekowana, inspirowana i animowana przez prowadzących. Przestrzeń odpowiadająca na naturalną potrzebę poznawania świata, przestrzeń wspólnej zabawy dzieci i rodziców oraz nawiązywania relacji z innymi dziećmi. Przestrzeń, w której domowe zakamarki i codzienne odkrycia stają się podróżami w nowe, fascynujące krainy.

Przewodnikami po „Zakamarkach” będą Marta Kurowska, pedagożka teatru oraz zaproszeni twórcy, związani z Wrocławskim Teatrem Lalek: aktorzy, plastycy, artyści światła i dźwięku. „Zakamarki” bowiem to nie tylko doświadczenie sensoryczne, ale również przestrzeń pierwszego, intuicyjnego kontaktu dziecka z różnymi dziedzinami sztuki. „Zakamarki” otwierają drzwi do teatru bliskiego wrażliwości najnajmłodszych odbiorców. Teatru, w którym dziecko znajduje się w centrum, jest jego aktywnym twórcą. Warsztaty są dostępne dla uczestników z niepełnosprawnościami oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością w ramach wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka.

NA TCHNIENIA

To przygody teatralne dla dzieci w wieku 3-5 lat i bliskich im dorosłych
Koncepcja i prowadzenie: Marta Kurowska + aktorzy WTL-u
Czas trwania: ok. 60 min.
Wiek 3-5 lat

„Na tchnienia” to przygody dla wrażliwców, który dostrzegają życie w każdym kamieniu, ulicznej latarni i kuchennej łyżce, widzą w nich historie, domagające się opowiedzenia. Wspólnie poznamy bohaterów najpiękniejszych opowieści o codziennych przedmiotach: baśni pana Andersena, opowiadań Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, bajek współczesnych i dawnych autorów. Wnikniemy w samą istotę rzeczy. Jednym tchnieniem obudzimy utajone w nich życie. Rozpoznamy i spróbujemy nazwać emocje. Pobudzimy wyobraźnię przy użyciu różnych teatralnych technik. I zainspirujemy do samodzielnych zabaw teatralnych w domu.

Do tworzenia własnych teatralnych światów zapraszają Marta Kurowska, pedagożka teatru oraz aktorzy Wrocławskiego Teatru Lalek. Wspólnie przekonamy się, że tchnięcie życia w pozornie zupełnie zwyczajne przedmioty to nie tylko doskonała zabawa, ale również sztuka, którą – zdradzimy Wam pewien sekret – z pasją uprawiają również zupełnie dorośli artyści. W spotkaniu dziecięcej wyobraźni i wrażliwości oraz lalkarskiego mistrzostwa zaproszonych gości stworzymy unikalny teatr przedmiotu, dotkniemy samego sedna ożywionej formy. Warsztaty są dostępne dla uczestników neuroatypowych oraz z niepełnosprawnościami.

PORAŻKA!

Warsztaty improwizacji teatralnej dla dzieci
Koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Krajewska, pedagożka teatru i Piotr Zdebski z wrocławskiej
Akademii Improwizacji.
Czas trwania: ok. 120 min.
Wiek 9+

Autorskie warsztaty, podczas których poznamy podstawowe zasady i techniki improwizacji teatralnej (w skrócie: impro), a następnie wykorzystamy je w teatralnych zabawach, grach i (w końcu) scenach.

Ale... dlaczego PORAŻKA!? Żyjemy w świecie nastawionym na odnoszenie sukcesów i spełnianie oczekiwań. Nie tylko w szkole, ale i podczas zajęć pozaszkolnych, w tym sportowych, muzycznych, teatralnych spotykamy się z presją na pokonywanie słabości, progres, efekt końcowy. Innymi słowy, pragniemy, by nam SIĘ UDAŁO.

Tworząc cykl PORAŻKA!, chcieliśmy odrzucić to myślenie. Podczas zajęć będziemy się przede wszystkim bawić i śmiać (bo przecież impro to forma komediowa), w tym z naszych „błędów” i „niepowodzeń”. Odczarujemy słowo „porażka” i pokażemy, jak ją wykorzystać. Przekonamy się też, jakim wsparciem może być dla nas partner oraz grupa i jak sami możemy dawać wsparcie innym. Bo impro to nie tylko zabawa, ale też wspaniały trening kompetencji społecznych i umiejętności pracy w zespole. Improwizując, uczymy się (przez zabawę) śmiałości, odwagi, słuchania i uważności na innych. W nowym sezonie kontynuujemy także nasze dotychczasowe cykle warsztatowe oraz spotkania stałych grup teatralnych dzieci i młodzieży:

BOCZNE DRZWI DO TEATRU

Spotkania zapoznające z kulisami pracy w teatrze.
Koncepcja i prowadzenie: Małgorzata Wójcik + pracownicy teatru
Czas trwania: ok. 90 min.
Wiek 6+

Warsztaty zapoznające z kulisami pracy w teatrze. Każdy warsztat jest prowadzony przez innego pracownika teatru: scenografa, akustyka, oświetleniowca, konstruktora lalek, rekwizytora, garderobianą etc. z towarzyszeniem pedagoga. W trakcie warsztatu uczestnicy zwiedzają miejsce pracy prowadzącego i poznają tajniki jego zawodu, dostają też zadania do wykonania. W warsztatach można brać udział cyklicznie, poznając kulisy pracy w teatrze, albo pojedynczo, wybierając temat, który najbardziej nas interesuje.

MACHINA TEATRALNA

Interaktywny spacer po zakamarkach WTL.
Koncepcja i prowadzenie: Katarzyna Starczewska
Czas trwania: ok. 60 min.
Wiek b/o

Czy zdarzyło się Wam się kiedyś być w teatrze poza godzinami spektaklu? Myślicie, że nic się wtedy w nim nie dzieje? Nic bardziej mylnego. Czasami widok z kulis jest równie ciekawy jak ten ze strony widowni.

MACHINA TEATRALNA to interaktywny spacer po zakamarkach WTL. W trakcie godzinnych zajęć zwiedzimy miejsca, do których publiczność zazwyczaj nie ma dostępu, ale także wspólnie się pobawimy. Zadamy pytania, których zwykle w teatrze się nie zadaje i zajrzymy wszędzie tam, gdzie się nie zagląda. Oswoimy trudne słowa: sztankiet, gabit, czempuryt. Zastanowimy się, co montaż ma wspólnego z remontem, a próba teatralna z naszymi codziennymi życiowymi próbami. Na spacer zapraszamy wszystkie osoby niezależnie od wieku.

WYTWÓRNIA

To stała grupa teatralna dla uczestników w wieku 8-12 lat Materią i inspiracją dla naszej pracy są różne formy teatralne: teatr dźwięku, teatr animacji i wyrazu plastycznego, storytelling. Narzędzia, po które sięgamy, otwierają na potencjał życia i znaczeń, ukrytych w otaczającej nas, codziennej rzeczywistości. Działania w obszarze plastyki,
przedmiotu, światła, dźwięku, opowieści inspirują i przekładają się na konkretne metody pracy. Dzięki nim każdy element nieożywionej materii ma potencjał sceniczny, a najprostsze przedmioty codziennego użytku mogą stać się dziełem sztuki.

Sięgamy po najciekawsze dzieła współczesnego teatru i podejmujemy akty twórcze. Badamy własne zainteresowania i emocje i wyrażamy je za pomocą sztuki. Opowiadamy o zdarzeniach i zjawiskach za pomocą działań scenicznych. Rozwijamy krytyczne myślenie, bawimy się metaforami i wykorzystujemy powszechnie dostępne materiały do budowania nowych jakości w przestrzeni kultury i sztuki.

Finałem naszych spotkań będzie wspólnie przygotowane przedstawienie. O czym? To zależy od uczestników! Jedno jest pewne: nasze dzieło rozbudzi ciekawość, zaskoczy nieoczywistością połączeń znaczeniowych. I zachwyci.
Pracujemy pod opieką Marty Kurowskiej – pedagożki teatru oraz artystów Wrocławskiego Teatru Lalek.

DOSTĘPNOŚĆ

W minionym sezonie Wrocławski Teatr Lalek pozyskał z Funduszy Europejskich, pozostających w dyspozycji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, grant w wysokości 225 198 zł na działania w obszarze dostępności. Dzięki dofinansowaniu zakupiliśmy sprzęt do realizacji usług dostępnościowych, sprawiliśmy, by przestrzeń Teatru była bardziej dostępna, zadbaliśmy o rozwój kompetencji pracowników oraz zaproponowaliśmy naszym odbiorcom 118 dostępnych wydarzeń: spektakli, warsztatów, spacerów po teatrze. Teatr nawiązał stałą współpracę z organizacjami, działającymi na rzecz osób o szczególnych potrzebach i zaprojektował działania na miarę konkretnych osób i grup.

U nas osoby o szczególnych potrzebach były nie tylko odbiorcami, ale również współtworzyły wydarzenia artystyczne i prowadziły warsztaty. Dotychczasowe działania w obszarze dostępności przyniosły uznanie środowiska osób o szczególnych potrzebach: Wrocławski Teatr Lalek, dzięki głosom naszych widzów, wygrał regionalny etap plebiscytu IDOL w kategorii Instytucja otwarta dla niewidomych. Teatr został również partnerem regionalnej edycji 20. międzynarodowego wydarzenia kulturalno-naukowego REHA for THE BLIND – światowego spotkania niewidomych, słabowidzących i ich bliskich. Już we wrześniu kilkudziesięciu uczestników konferencji obejrzy „Odyseję” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z audiodeskrypcją oraz weźmie udział w oprowadzaniu dotykowym za kulisami spektaklu. Znaleźliśmy się również w prestiżowym gronie partnerów 11. Festiwalu Kultury bez Barier – najważniejszego ogólnopolskiego festiwal kultury dostępnej i najbardziej otwartego wydarzenia w kraju. Już w październiku zaprosimy widzów na dostępne wydarzenia, zaprojektowane z myślą o Festiwalu.

Działamy nie tylko okazjonalnie – dostępność dla jak najszerszego grona odbiorców jest na stałe wpisana w naszą misję. Swoją wiedzą, wrażliwością i miłością do Teatru z osobami o szczególnych potrzebach dzielą się specjaliści z różnych dziedzin: aktorzy, plastycy, twórcy światła i dźwięku, pracownicy techniczni, pedagodzy teatru. W sezonie 2023/2024 przynajmniej raz miesiącu zaproponujemy widzom spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Grupy zorganizowane zachęcamy do samodzielnego wybierania z naszego repertuaru tytułów, które najbardziej je interesują, a my zadbamy o zapewnienie dostępności. Dostępne są również warsztaty, adresowane do rodzin z dziećmi w różnym wieku. W naszym repertuarze widzowie nie znajdą etykiet, dostosowań pod kątem konkretnych osób i grup. Zależy nam, by osoby o szczególnych potrzebach mogły w pełni korzystać z oferty Teatru. Zachęcamy do zgłaszania z wyprzedzeniem szczególnych potrzeb specjalistce ds. dostępności, a my dołożymy wszelkich starań, by wybrany warsztat został zaprojektowany z myślą o jego konkretnych uczestnikach. Stale rozwijamy nasze działania na rzecz dostępności, docieramy do nowych osób i grup, pozostajemy uważni na zmieniające się potrzeby. Zachęcamy widzów o szczególnych potrzebach do pozostania w kontakcie z Wrocławskim Teatrem Lalek, bo w nadchodzącym sezonie zaprosimy Was na kolejne interesujące wydarzenia.

PRZEGLĄD NOWEGO TEATRU DLA DZIECI organizowany jest od 2013 r. To największy taki festiwal w regionie. Edycja 7. Pod hasłem: „Wy-gramy w teatrze!” odbędzie się w terminie 31.05 - 5.06.2024r.

W spektaklach minionych dwóch sezonów odbija się trudna rzeczywistość. Pandemia, szkoła online, depresja dotykająca coraz młodsze osoby, a wreszcie wojna w Ukrainie – wszystkie te problemy znajdują odzwierciedlenie w spektaklach powstających w całej Polsce, w tym w produkcjach dla dzieci. Widać jednak wyraźnie, że przedstawienia, które mierzą się z trudnymi tematami poszukują też przestrzeni nadziei i pocieszenia. Stąd właśnie hasło tegorocznej edycji festiwalu, „Wy-gramy w teatrze!”. Wyobraźnia, sztuka i snucie opowieści nie uratują nas przed fizyczną krzywdą, ale potrafią nieść otuchę, tak ważną w momentach zwątpienia. Dlatego
mocno wierzymy, że z czymkolwiek toczymy i toczyć będziemy walkę, teatr musi grać. Grać tak długo, aż wygra z lękiem, smutkiem i beznadzieją.

Integralną częścią Przeglądu jest Ogród Sztuk, czyli kilkadziesiąt bezpłatnych warsztatów z różnych dziedzin sztuki. Ogród Sztuk to odpowiedź na potrzebę zaangażowania dzieci w działania twórcze. Chcemy, żeby młodzi ludzie nie tylko oglądali efekty pracy profesjonalnych artystów, ale również uczyli się czerpać radość z tworzenia, by przekonali się, że twórczość nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób z dyplomem, ale może być codzienną aktywnością każdego człowieka, niezależną od umiejętności, wykształcenia, kapitału intelektualnego czy ekonomicznego.

WYJAZDY:

Sezon 2023/2024 to także liczne wyjazdy na festiwale teatralne, m.in.:

Festiwal Szekspirowski, Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk Sen nocy letniej (reż. krofta/wojtyszko) 31.07.2023

Festiwal Pozytywka, Teatr Kameralny, Bydgoszcz - Kulka (wyjazd przez Fundację Lale.Teatr)
24.08.2023 godz. 10:00 i 12:00

31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki : Pinokio 14.10.2023
godz. 11:00 z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym i 16:00 (konkursowy)
miejsce: OTLiA Duża Scena

Kulka 15.10.2023 godz. 10:00 i 11:30 (konkursowy)
miejsce: OTLiA Mała Scena

Festiwal Korczak DZISIAJ, duża scena Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy - Głośniej się nie
da? 24.10.2023 godz. 10:00

Festiwal Polska w Imce. Niecodzienny Festiwal Teatralny; Teatr IMKA, Warszawa - Pomnik 25.10
godz. 19:00 i 26.10 godz. 11:00

Festiwal Podskoki i Wykręty, Kraków - Kulka (wyjazd przez Fundację Lale. Teatr) – 28/29.10.2023

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: program, spektakle, dla dzieci, dostępność, festiwal, aktualności
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.