Dzieje się - Teatr

Umwuka. Nowy spektakl Capitolu [ZOBACZ TRAILER]

2014-05-22 11:25:25 | Wrocław

Teatr Muzyczny Capitol przypomni rzeź, do jakiej doszło 20 lat temu w Rwandzie. W ciągu trzech miesięcy 1994 roku zamordowano prawie milion osób, przy całkowitej obojętności świata, w milczeniu przyglądającego się rwandyjskiej tragedii. Premiera "Umwuki" 5 czerwca 2014.

Spektakl „Umwuka” powstał w oparciu o książkę Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć". Umwuka – słowo to w języku kinyarwanda ma dwa znaczenia. Jedno to duch, drugie – oddech. Z połączenia tych dwóch znaczeń powstał spektakl muzyczny o duchach zmarłych ludzi, opowiadany za pomocą oddechu ludzi na scenie, wypełniony rytmem i brzmieniem inspirowanym afrykańską muzyką etniczną.

To rzecz o społeczeństwie małego kraju w sercu Afryki, którego mieszkańcy z plemienia Hutu, zmanipulowani przez media i władzę, pewnego dnia sięgnęli po maczety i poszli mordować swoich sąsiadów, Tutsi. Jak niewiele trzeba, by doprowadzić ludzi do tak głębokiej nienawiści? Jak daleko, a może – jak blisko nam do Rwandy? Czy możemy pozwolić sobie na komfort obojętności wobec tego dramatu?

Akcja spektaklu dzieje się w Kigali Memorial Center, miejscu pamięci, które powstało na grobach 250 tysięcy ofiar. Na scenie zobaczymy kraj po masakrze – bliższy czasom dzisiejszym, pełen sierot, morderców i niedoszłych ofiar, które próbują odnaleźć się w codzienności, niosąc jednocześnie w sobie mroczną przeszłość.

W "Umwuka" wystąpią Małgorzata Fijałkowska, Alicja Kalinowska (gościnnie), Agata Obłąkowska-Woubishet (gościnnie, Teatr Arka), Benoit Le Gros (gościnnie), Adrian Kąca, Tomasz Leszczyński, Mikołaj Woubishet. Spektakl wyreżyseruje Jan Naturski, który jest również autorem tekstów piosenek.

Premierze będzie towarzyszyć spotkanie z Wojciechem Tochmanem (po spektaklu 12 czerwca, Scena Ciśnień)

Umwuka – trailer spektakluUmwuka
Teatr Muzyczny Capitol
Premiera 5 czerwca 2014 na Scenie Ciśnień
kolejne spektakle 6, 7, 8 i 11, 12 czerwca

MAS

Czytaj również:
Wojciech Tochman: Czasem można źle stanąć [WYWIAD]

Słowa kluczowe: umwuka spektakl teatr muzyczny capitol wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Xięgi Schulza
Znamy obsadę spektaklu "Xięgi Schulza" w Teatrze Polskim Wrocław

Jan Szurmiej ujawnił obsadę aktorską 601. premiery w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Brave Kids 2018
Zbliża się 9. edycja projektu Brave Kids

Tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadzi ponad 300 dzieci i młodzieży z 20 krajów świata.

Debiuty 2018
Zbliża się 16. Ogólnopolski Przegląd Młodych Wokalistów "Debiuty" 2018

Wrocławskie "Debiuty" od kilkunastu lat tworzą dobry klimat dla kształtowania talentów wokalnych.

Polecamy
Teatr Ósmego Dnia na Wyspie Słodowej
Teatr Ósmego Dnia na Wyspie Słodowej Wrocław

Poznańskie Ósemki są nie tylko legendą polskiego teatru studenckiego i opozycji demokratycznej, działającej w latach 70. i 80., ale równocześnie najstarszym działającym teatrem kontrkulturowym w Polsce.

Zimowe Konfrontacje Kabaretowe
Zimowe Konfrontacje Kabaretowe

III Zimowe Konfrontacje Kabaretowe w Zakopanem - Turniej Satyryków "Dwóch na Jednego". Kabaret Moralnego Niepokoju zmierzy się z kabaretami...

Ostatnio dodane
Xięgi Schulza
Znamy obsadę spektaklu "Xięgi Schulza" w Teatrze Polskim Wrocław

Jan Szurmiej ujawnił obsadę aktorską 601. premiery w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Brave Kids 2018
Zbliża się 9. edycja projektu Brave Kids

Tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadzi ponad 300 dzieci i młodzieży z 20 krajów świata.

Kupony i kody rabatowe