Dzieje się - Teatr

Studio Matejka w nowych przestrzeniach Wrocławia

2013-09-17 12:26:26 | Wrocław

Choć na co dzień mówią różnymi językami, na scenie rozumieją się bez słów. Zespół Studia Matejka tworzy ośmiu aktorów z siedmiu krajów. Związani od ponad dwóch lat z Instytutem Grotowskiego, postanowili opuścić laboratorium i wyjść poza macierzyste mury. Jesień stanie się doskonałą okazją do obejrzenia ich czterech niezwykłych spektakli w różnych przestrzeniach Wrocławia - w tym także w otwartym po remoncie Teatrze Muzycznym Capitol.

Studio rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, jako laboratorium teatru fizycznego, prowadząc badania w zakresie technik performansu XXI wieku. Artyści tworzą spektakle wymykające się podziałom na gatunki, oscylując na granicy teatru tańca, dramatu, musicalu, a nawet monodramu. Nazwa zespołu pochodzi od jego założyciela. Jest nim Matej Matejka - Słowak, aktor Teatru ZAR, który w Polsce mieszka od 12 lat. Tej jesieni, po ponad dwóch latach pracy badawczej w Instytucie Grotowskiego, aktorzy postanowili wyjść ze swoimi spektaklami z laboratorium i pokazać się szerszej publiczności.

Na przestrzeni września, listopada i grudnia będzie można obejrzeć owoc działań grupy teatralnej. Będą to aż cztery spektakle łączące w sobie elementy teatru dramatycznego i tańca. Przedstawienia postawią przed widzem pytania o podstawowe pragnienia człowieka i poruszą kwestie naturalnego dążenia do szczęścia. Wśród nich odbędą się dwie premiery. Pozostałe spektakle natomiast, zostały już docenione przez krytyków na świecie, są także znane wrocławskiej publiczności, m.in. z cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”. Zaprezentowane w różnych przestrzeniach miasta zdobędą możliwość spotkania z szerszą publicznością i otwarciem się na nowych odbiorców. Każda z nowych przestrzeni umożliwi artystom inne warunki pracy, co wniesie nową jakość i świeżość.

"The Woman Decomposed" - solowe przedstawienie Gemy Galiany

(22 - 24 września o godz. 19:00 - Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego)

Spojrzenie na samotną kobietę, której psychika rozpada się i odbudowuje wciąż na nowo. Bohaterka próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie, akceptując siebie i tragedia samotności, sprzeczności i niezadowolenia, jakie nią targają.

"Charmolypi" - monodram Alexandry Kazazou

(24 września o godz. 20:00; 25 września o godz. 19:00 - Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego)

Mapa myśli kobiety walczącej z niepewnością, poczuciem braku własnej tożsamości i niezrozumieniem siebie w rzeczywistości. Aktorka za pomocą ciała wyraża emocje, których nie jest w stanie nakreślić słowami. Tytułowem "charmolypi" w języku greckim oznacza "radosny smutek" i odnosi się do dwoistości, która tkwi u źródeł ludzkiego doświadczenia.

"The Echoes off the Walls Underground Are Louder Than Your Footsteps Above Me" - monodram Anthony'ego Nikolchev'a (uhonorowanego w 2012 roku nagrodą w kategorii „najlepszy aktor” na Festiwalu Teatralnym „United Solo” w Nowym Jorku)

(27 - 28 września o godz. 20:00 - Klubokawiarnia Mleczarnia)

Spektakl inspirowany twórczością Charlesa Bukowskiego, Fiodora Dostojewskiego oraz Witkacego. To tragiczna historia bezimiennego sprzedawcy oferującego ludziom niepotrzebny produkt w czasach recesji. To także opowieść o samotności człowieka, który nie sprostał własnym wyobrażeniom o idealnym życiu. Spektakl podejmuje bardzo aktualny temat próby nadania sensu swojemu życiu i pogoni za sukcesem.

"Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań" - przedstawienie muzyczne

(listopad; grudzień - Teatr Muzyczny Capitol)

Podczas 18-miesięcznych badań członkowie Studia Matejka prowadzili poszukiwania w zakresie treningu i ćwiczeń fizycznych, opierając się na obrazach, które ich zainspirowały. Dwie pary wyruszają w niełatwą życiową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Jesteśmy świadkami konfrontacji, w których ścierają się cztery punkty widzenia na to, czym jest szczęście i jak je osiągnąć. Spektakl jest refleksją na temat daremności oszukiwań szczęścia inspirowaną książkami „Nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery i „L’Euphorie perpétuelle” (Wieczna euforia) Pascala Brucknera.

Bilety na wszystkie przedstawienia w cenie 10 zł będzie można zakupić w kasie na godzinę przed spektaklami.

Więcej informacji na: www.studiomatejka.com

ip

fot. Karol Jarek

Słowa kluczowe: studio matejka laboratorium Grotowskiego wrocław kultura teatr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wrocławski Teatr Plenerowy
Wrocławski Teatr Plenerowy w wakacje 2021 stawia na Tadeusza Różewicza Wrocław

To inicjatywa która od czterech lat gości w parkach i na skwerach Wrocławia.

Pietraszek, Nowakowska
MFT Dialog-Wrocław 2021: organizatorzy o budżecie i idei tej edycji festiwalu

Jerzy Pietraszek i Olga Nowakowska opowiedzieli o ciekawych kulisach organizacji festiwalu.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.