Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Plenerowy w wakacje 2021 stawia na Tadeusza Różewicza

2021-05-20 12:36:49 | Wrocław

Wrocławski Teatr Plenerowy, to inicjatywa która od czterech lat gości w parkach i na skwerach Wrocławia. Zrodziła się z potrzeby kontaktu wrocławian ze sztuką teatru i potrzebą aktorów, w tym roku szczególnie silną, potrzebą wyjścia z teatrem do widza. W tym roku darmowe spektakle zobaczyć będzie można w dniach 13 czerwca - 11 lipca.

Wrocławski Teatr PlenerowyZaproszenie od organizatorów

Oto w czasie wakacji, kiedy w instytucyjnych teatrach trwają urlopy, ukonstytuował się teatr, który nie potrzebuje budynku,  zaplecza technicznego, przygotowanej sceny, zapadni, sznurowni, wyściełanych foteli. Sceną jest trawnik, widownia zasiada na leżakach a teatr rodzi się pomiędzy aktorami a publicznością.

Do tej pory, przez kolejne trzy edycje, spektakle graliśmy w sierpniu. Ten rok jest wyjątkowy - to rok setnych urodzin Tadeusza Różewicza, poety i dramaturga, honorowego obywatela Wrocławia. Dlatego od samego początku, postanowiliśmy tegoroczną edycję dedykować właśnie Różewiczowi. Zdecydowaliśmy się wystawić w plenerze którąś z Jego sztuk.

Ponieważ teatr plenerowy ma swoja specyfikę, jest otwarty na każdego widza, także (a może zwłaszcza) tego niewyrobionego, dla którego być może będzie to pierwszy kontakt z teatrem, od początku braliśmy pod uwagę dwa tytuły: ODEJŚCIE GŁODOMORA (treść ko0responduje z pandemią i jest niezwykle współczesna: konsumpcja, zamknięcie i ofiarowanie swojego głodowania światu) i KARTOTEKĘ (tytuł najbardziej znany, najmocniej kojarzony z autorem, chociaż to pierwszy dramat Poety. Treść silnie koresponduje ze współczesnością - oto w zamknięciu, leżac na łóżku, robimy bilans swojego życia).

Postawiliśmy na KARTOTEKĘ. Po doświadczeniach słynnej realizacji genueńskiej grupy studentów (od słynnej rozmowy Tadeusza Różewicza z Konstatntym Puzyną na łamach DIALOGU minęło przeszło 60 LAT) i po wrocławskim doświadczeniu z KARTOTEKĄ  w reżyserii Michała Zadary we Współczesnym, wierzymy, że może to się udać. Przedstawienie, które dzieje się w parku, na żywo, nie jest ograniczone budynkiem teatru.

Termin tegorocznej edycji, także chcielibyśmy bardziej związać z Wrocławiem, z jego świętem - dlatego cykl spektakli zaplanowaliśmy w okresie 13 czerwca - 11 lipca 2021.

Pragniemy przedstawić KARTOTEKĘ pięć razy. Każdy spektakl w niedzielę w porze popołudniowej (doświadczenie z teatrem w plenerze z lat ubiegłych pozwoliło wypracować najlepsze rozwiązania). Podane lokalizacje zostały zaakceptowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Projekt Wrocławskiego Teatru Plenerowego finansowany jest z budżetu Gminy Wrocław, także nie obowiązują bilety, wstęp jest wolny.

Program i miejsca pokazów

13 czerwca 2021 - Park Południowy, Psia Łączka - dojazd od ul. Kutnowskiej. Spektakl godz. 18:00

20 czerwca 2021 - Park Staszica, lokalizacja na polanie obok kontenera ESK. Spektakl godz. 18:00

27 czerwca 2021 - Park Tarnogajski, dojazd od ul. Bogedaina. Spektakl godz. 18:00

4 lipca 2021 - Park Na Niskich Łąkach, dojazd od ul. Na Niskich Łąkach, lub od ul. Żabia Ścieżka. Spektakl godz. 18:00

11 lipca 2021 - Park Tołpy, polana w okolicach kontenera ESK, wjazd od ul. Nowowiejskiej. Spektakl godz. 18:00.

Występują: Aleksandra Dytko, Angelika Wójcik, Dariusz Maj, Robert Chmielewski, Michał Szwed, Marek Kocot.
Opracowanie tekstu i reżyseria: Marek Kocot

MD/ip

fot. plakat autorstwa Emose Uhunmwangho

Słowa kluczowe: spektakle, Wrocław, za darmo, program, miejsca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Pietraszek, Nowakowska
MFT Dialog-Wrocław 2021: organizatorzy o budżecie i idei tej edycji festiwalu

Jerzy Pietraszek i Olga Nowakowska opowiedzieli o ciekawych kulisach organizacji festiwalu.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.