Dzieje się - Teatr

Japońskie spektakle awangardowe we Wrocławiu

2019-10-03 11:35:14 | Wrocław

W październiku w Instytucie Grotowskiego zobaczymy aż 2 spektakle według tekstów Shūjiego Terayamy (1935–1983) – czołowego przedstawiciela XX-wiecznego japońskiego teatru awangardowego: kameralną „Klasę szaleńców” oraz widowiskowe „Wskazówki dla poddanych”. Wydarzenia zostały objęte Honorowym Patronatem Ambasady Japonii i odbywają się w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią.

Japońska awangarda w Instytucie Grotowskiego W dniach 9–10 października 2019 o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium (Instytut Grotowskiego) zobaczymy spektakl „Klasa szaleńców” Zespołu Teatralnego Ikenoshita, w języku japońskim z polskimi i angielskimi napisami. Spektakl, początkowo pomyślany jako lalkowy, ostatecznie został zaadaptowany do gry żywych aktorów. Do rodziny przychodzi tajemnicza wieść, że jeden z jej członków oszalał. Na familijnym spotkaniu dochodzi do kłótni, podczas której jeden oskarża drugiego o bycie tytułowym szaleńcem. Kto nim tak naprawdę jest? A może to niewidzialny demiurg, sterujący aktorami-marionetami jest sprawcą całego zamieszania? U Terayamy, podobnie jak w teatrze śmierci Tadeusza Kantora, urzeczywistnienie i ożywienie manekinów powstaje dzięki ich świadomości. 9 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem i aktorami.

W dniach 12–13 października 2019 o godz. 19:00 w Piekarni (Instytut Grotowskiego) zostanie zaprezentowany spektakl Teatru Laboratorium Ban’yū Inryoku „Wskazówki dla poddanych”, w języku japońskim z polskimi i angielski napisami. Tytuł jest nawiązaniem do utworu Jonathana Swifta (1731), ale angielskie opowiadanie stało się zaledwie pretekstem do opowiedzenia losów poddanych urzędujących podczas nieobecności ich pana w jego posiadłości. Znudzeni codziennym życiem służący postanawiają na zmianę naśladować właściciela. Osoba, która w danym momencie odgrywa rolę pana, może wydawać dowolne rozkazy, a pozostałe osoby muszą się im bezwarunkowo podporządkować. Stopniowo bohaterowie zaczynają posuwać się do coraz bardziej drastycznych metod i wydawać rozkazy mające na celu wyłączenie poniżenie drugiej osoby, czerpiąc przy tym sadystyczną przyjemność. 12 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Spektakl dozwolony dla widzów od lat 18. W przedstawieniu występują małe zwierzęta hodowlane. Stworzeniom nie dzieje się żadna krzywda.

Pierwsza edycja INLANDIMENSIONS International Interdisciplinary Arts Festival, w ramach którego odbywają się prezentacje, to największe wydarzenie w Polsce z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią. Oprócz Wrocławia festiwal odbywa się także w Gdańsku i Poznaniu. Organizatorem festiwalu jest Bridges Foundation we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Program Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem „Misemono no fukken” (Restauracja widowisk), obejmuje: spektakle teatralne, projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami kultury japońskiej, wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego, a także konferencję naukową. Podczas wydarzeń będziemy gościć kilkudziesięciu gości honorowych z Japonii i innych zakątków świata – twórców kina i teatru, kuratorów największych festiwali międzynarodowych, badaczy i krytyków z całego świata.

 

Gdańsk 4–9.10.2019 (Gdański Teatr Szekspirowski / Kino Kameralne Cafe / Instytut Kultury Miejskiej) 

Wrocław 9–13.19.2019 (Instytut im. Jerzego Grotowskiego) 

Poznań 10–11.10.2019 (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza / Kino Muza) 

ip

fot. materiały prasowe Instytutu Grotowskiego

Słowa kluczowe: Instytut Grotowskiego, repertuar, 2019, Terayama
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Lazarus - spektakl Capitol Wrocław
Teatr Muzyczny Capitol odwołuje spektakle "Lazarusa" i przekłada PPA Wrocław

Zaplanowane na 9-15 października 2020 konkursy Przeglądu Piosenki Aktorskiej nie odbędą się w tym roku.

Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu z dofinansowaniem w ramach "funduszy norweskich" Wrocław

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.