Dzieje się - Teatr

„Ślady włoskie” u Grotowskiego

2008-01-16 12:43:04 | Wrocław

 Dziś w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego rozpoczyna się projekt „Ku początkom – spotkanie z Centro Universitario Teatrale Perugia” pod kierunkiem Roberta Ruggieriego, przy współpracy Ludwika Flaszena, w ramach programu „Ślady włoskie”.

Program:

16 stycznia (środa), godz. 18:00
Wykład Ludwika Flaszena Mistyka a teatr: przygoda czy zaślubiny?

17, 18, 19, 20, 21 stycznia (czwartek– poniedziałek), godz. 19:00
Prezentacje spektaklu Cienie Umbrii. Seans psychonautyczny [Ombre Umbre. Seduta psiconautica], reż. Roberto Ruggieri

Cienie Umbrii. Seans psychonautyczny PRAPREMIERA
Prezentacja spektaklu z udziałem dyplomowanych aktorów CUT Perugia
Przedstawienie o duchowych niepokojach, poszukiwaniach i złudzeniach człowieka współczesnego. Oryginalny scenariusz teatralny: słowa z Biblii, pism mistyków, myślicieli i poetów (m.in.: Dionizego Areopagity, Błogosławionej Angeli z Foligno, T.S. Eliota, Antonina Artauda i innych).

Prezentacja spektaklu z udziałem dyplomowanych aktorów CUT Perugia (Ośrodek pedagogiki teatralnej, działający w zakresie nietradycjonalnych metod pracy z aktorem).
Przedstawienie o duchowych niepokojach, poszukiwaniach i złudzeniach człowieka współczesnego. Oryginalny scenariusz teatralny: słowa z Biblii, pism mistyków, myślicieli i poetów (m.in.: Dionizego Areopagity, Błogosławionej Angeli z Foligno, T.S. Eliota, Antonina Artauda i innych).

Sceny spektaklu:

• Zwiastowanie: Bóg umarł
• Gra w kości – wyzwanie: obłóczyny Mistrza
• Marność nad marnościami i wszystko marność
• Najgłębsza jama
• U Mistrza: pierwsza wizyta
• Uczeń: „Jestem Bogiem”
• Wyznanie grzechów (przemiana)
• Druga wizyta. Mali ludzie z wielkimi pytaniami: Bóg umarł.
• Trzecia wizyta: pielgrzymka perwersyjna
• Nawrócenie, zbawienie, oczyszczenie
• Zrób to natychmiast!
• Męka Mistrza. Jak Hiob


23 stycznia (środa), godz. 19:00

Demonstracja pracy zespołu CUT Perugia

CUT Perugia – założony w 1963 roku ośrodek pedagogiki teatralnej działający w zakresie nietradycjonalnych metod pracy z aktorem. Dyrektorem CUT jest Roberto Ruggieri, reżyser i pedagog. CUT pozostaje w związku instytucjonalnym z Teatro Stabile d’Umbria, korzysta z Europejskiego Funduszu Socjalnego. Zaprasza specjalistów, pedagogów i reżyserów różnych krajów. W ramach jego działalności Ludwik Flaszen wielokrotnie prowadził swoje warsztaty aktorskie.

25 stycznia (piątek), godz. 18:00

Wykład Ludwika Flaszena Teatr: słowo a czyn

Ludwik Flaszen – współtwórca Teatru Laboratorium, bliski współpracownik Jerzego Grotowskiego w latach 1959–1982. Kierownik literacki, w latach 1980–1982 dyrektor Teatru Laboratorium. Praktyk parateatru, następnie pedagog w zakresie sztuki aktorskiej i reżyserii. Eseista, krytyk, teoretyk Teatru Laboratorium. M.in. autor książki Teatr skazany na magię (1983), tomu szkiców i pamfletów literackich Głowa i mur (1958 – skonfiskowany przez cenzurę) oraz książki Cyrograf (1971, 1974, 1999, wyd. francuskie Chirographe, Paris 1989). Wraz z Carlą Pollastrelli wydał w języku włoskim Il Teatr Laboratorium di Jerzy Grotowski 1959–1969, testi e materiali di Jerzy Grotowski e Ludwik Flaszen con un scritto di Eugenio Barba (Pontedera 2001).


Rezerwacja biletów na spektakle Cienie Umbrii – Sekretariat Instytutu Grotowskiego, tel. 071 34 45 320, e-mail: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny

 


Patronat medialny:











Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Leśni. Apokryf
Nowości Teatru Polskiego we Wrocławiu w sezonie teatralnym 2019/2020 Wrocław

Poznajcie premiery teatru na nadchodzący sezon.

Kazio Sponge Talk Show
Znamy plany Wrocławskiego Teatru Lalek na sezon 2018/2019 Wrocław

Poznaj zapowiedzi premier i działań w teatrze!

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.