Dzieje się - Teatr

Rezydencja Performer Persona Project z Chile w Instytucie Grotowskiego

2020-01-17 13:59:38 | Wrocław

W drugiej połowie stycznia Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego zmieni się w przestrzeń performatywnego splatania się poszukiwań istoty działania aktorskiego, dyskursów naukowych i społecznych oraz komentarzy politycznych. Stanie się to za sprawą wizyty zespołu Performer Persona Project, prowadzonego przez Claudio Santanę Bórqueza. Na program rezydencji grupy złoży się pokaz pracy poświęcony aktualnej sytuacji w Chile, warsztaty oraz wykład performatywny lidera grupy.  

 Claudio Santana Bórquez

Rezydencję otworzy pokaz pracy, „Wąwóz/Barranco”, na który zapraszamy we wtorek 28 stycznia o godz. 19:00. To działanie wyrastające z niezgody na sytuację społeczno-polityczną w Chile, pogrążonego w chaosie po wybuchu rewolucji w 2019 roku. To praca w toku, pomyślana jako przestrzeń, w której przekazuje się myśli, dyskursy i teorie. Osią tej pracy są procesy społeczne, ale także osobiste doświadczenia twórców, które dotyczą trudnej sytuacji i niepewnej przyszłości Chilijczyków. Partytura pokazu oparta jest na prostocie działań i śpiewu, pustej przestrzeni i żywym kontakcie z widzem. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc. 

W dniach 29–31 stycznia Claudio Santana Bórquez poprowadzi warsztaty, wprowadzające w techniki sceniczne Performer Persona Project. „Pusta przestrzeń w pracy performatywnej” przybliży podstawowe zagadnienia, które badają obecnie członkowie zespołu – czym jest dla performera prostota, jak ją odkryć, jak pracować z ciszą. Podczas trzydniowych warsztatów uczestnicy nauczą się stosować strategię oczyszczania ciała i umysłu, by następnie opanować metodę prostoty działania na scenie. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Zapisy przyjmowane są do 27 stycznia. 

Zwieńczeniem rezydencji Performer Persona Project będzie wykład performatywny jej lidera, „Prostota i obecność”, który odbędzie się w piątek 31 stycznia o godz. 19:00. Podążając definicjami zaproponowanymi przez Jacka Zmysłowskiego i Erikę Fischer-Lichte, Claudio Santana Bórquez przedstawi założenia pracy Performer Persona Project, stanowiące ramę dla jego praktyki twórczej. Dla Zmysłowskiego, bliskiego współpracownika Jerzego Grotowskiego w okresie poszukiwań parateatralnych, prostota oznaczała odrzucenie wszystkiego, za czym moglibyśmy się ukryć. Według niemieckiej badaczki „obecność” to osmoza zachodząca między ciałem a wnętrzem wykonawcy, który staje się ucieleśnionym umysłem. Podczas wykładu zaprezentowane zostanie performatywne rozwinięcie tych koncepcji. Wykład odbędzie się w języku angielskim. 

Performer Persona Project to grupa, której praktyka skupia się na żywym doświadczeniu człowieka w działaniu. Zespół powstał w 2010 roku we Włoszech jako rezultat dwuletniej rezydencji Claudia Santany Bórqueza w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore de Doménico Castaldo. Projekt tworzą obecnie: Francesca Bono (producent, filmowiec, współpraca twórcza) oraz Juan Pablo Vasquez, Braulio Verdejo i Vicente Cabrera (aktorzy).

Założycielem i dyrektorem artystycznym grupy jest Claudio Santana Bórquez, aktor i reżyser, pracujący jako profesor teatrologii na Uniwersytecie Playa Ancha w Valparaiso w Chile. W 2008 roku uczestniczył w cyklu warsztatów „Atelier” realizowanych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz projekcie „Horyzonty” Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. 

ip

fot. M. Zakrzewski

Słowa kluczowe: Claudio Santana Borquez, spektakle, 2020, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kantor. Burza spektakl
Grudniowe spektakle w Instytucie Grotowskiego [Program] Wrocław

Sprawdźcie, na co można się wybrać?

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Kazio Sponge Show
Kazio Sponge Show - charytatywny pokaz na mikołajki w WTL Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na mikołajkowe show w dniu 5 grudnia 2021.

Polecamy
Teatr WTW po remoncie
Wrocławski Teatr Współczesny otwiera się po remoncie [WIDEO] Wrocław

Zobaczcie, jak teraz wygląda Teatr WTW.

Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu z dofinansowaniem w ramach "funduszy norweskich" Wrocław

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących.

Ostatnio dodane
Kantor. Burza spektakl
Grudniowe spektakle w Instytucie Grotowskiego [Program] Wrocław

Sprawdźcie, na co można się wybrać?

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.