Dzieje się - Teatr

Nagroda Miasta Wrocławia dla aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusława Danielewskiego

2020-06-26 13:30:11 | Wrocław

Długoletni aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Bogusław Danielewski decyzją wrocławskich radnych został 24 czerwca 2020 jednym z laureatów Nagrody Miasta Wrocławia za 70 lat aktywności twórczej na wrocławskich scenach teatralnych. Nagrody powędrowały w tym roku również do czterech osób i jednego stowarzyszenia. Oprócz naszego aktora doceniono także lekarkę prof. Alicję Chybicką, naukowca z Politechniki Wrocławskiej prof. Marcina Drąga, wieloletniego kierownika katedry chirurgii USK we Wrocławiu prof. Piotra Szybera oraz Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.

Bogusław Danielewski

Bogusław Danielewski - sylwetka aktora

Bogusław Danielewski początkowo występował na scenie Estrady Bałtyckiej i Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1948-1949). Następnie znalazł się w zespole Teatru Młodego Widza we Wrocławiu (1949-1953). W tym czasie zdał aktorski egzamin eksternistyczny (1951) i 15 XII 1952 roku został zaangażowany do Państwowych Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu (od roku 1969 pod nazwą Teatr Polski we Wrocławiu). Z Wrocławia przeniósł się ponownie do Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953), by wkrótce na stałe osiąść w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wespół z Henrykiem Tomaszewskim i Andrzejem Barskim tworzył w roku 1956 pierwsze kierownictwo artystyczne Studia Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu (dziś Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego) – zajmował się administracją i sprawami organizacyjnymi. Wykładowca w Studium Aktorskim przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1976-1977). Prowadził też długoletnią (ponad 20 lat, od roku 1973) działalność pedagogiczną na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zagrał ponad sto ról teatralnych, w teatrach telewizji i w filmach. Wyreżyserował kilkanaście przedstawień dramatycznych i muzycznych. Laureat wielu prestiżowych nagród.

Nagrody Miasta Wrocławia

Nagrody Miasta Wrocławia przyznawane są dorocznie w czerwcu z okazji Święta Wrocławia. Rada miejska z powodu pandemii koronawirusa obradowała w tym roku w sposób zdalny, a głosowanie miało wyłącznie wymiar symboliczny. Feta z tej okazji ma się odbyć, gdy pozwolą na to warunki sanitarne. Prezydent Jacek Sutryk liczy na to, że tradycyjne spotkanie w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza będzie można zorganizować po wakacjach.

ip

zdjęcie: Bogusław Danielewski, fot. Archiwum Teatru

Słowa kluczowe: laureat, biografia, aktor, role, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zuchwała historia z zakurzonej pÃłłki
Nadchodzi Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Stacja Miasto 2020

Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2020 w Gdyni.

Pointy- buty tancerki
Godzina przed spektaklem, czyli co tancerz robi przed wyjściem na scenę

Zobaczcie jak wyglądają ostatnie chwile tancerza przed spektaklem.

11. edycja Brave Kids
Rusza 11. edycja Brave Kids w nowej formule

Wydarzenia lokalne odbędą się w 6 miastach w Polsce.

Polecamy
Jubileusz Krystyny Jandy
Jubileusz Krystyny Jandy

Każde pojawienie się Krystyna Jandy w filmie lub na scenie jest wydarzeniem. Jednak taka okazja jak zbliżająca się premiera spektaklu „Rosyjskie konfitury” nie zdarza się często.

Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Ostatnio dodane
Zuchwała historia z zakurzonej pÃłłki
Nadchodzi Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Stacja Miasto 2020

Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2020 w Gdyni.

Pointy- buty tancerki
Godzina przed spektaklem, czyli co tancerz robi przed wyjściem na scenę

Zobaczcie jak wyglądają ostatnie chwile tancerza przed spektaklem.

Konkurs Ziaja