Dzieje się - Teatr

Międzynarodowy Dzień Teatru i obchody urodzin Marii Wiercińskiej w WTW [Relacja, FOTO]

2022-03-27 22:09:34 | Wrocław

Międzynarodowy Dzień Teatru dla niejednego artysty i miłośnika sztuki jest dniem wyjątkowym. Stanowi pewne podsumowanie dotychczasowej działalności, jest przypomnieniem najważniejszych chwil i docenieniem stanu wolności samego teatru, bez cenzury i ograniczeń. To moment, który należy celebrować. Tak też zrobił Wrocławski Teatr Współczesny, organizując pełnowymiarowe obchody tego ważnego święta, łącząc je ze 120. rocznicą urodzin Marii Wiercińskiej. Wisienką na torcie był performans w reżyserii Marzeny Sadochy, „Ludzi zapomina się szybciej niż wojny”, inspirowany postacią patronki WTW. Wszystko to miało miejsce 27 marca 2022 roku. Sprawdź, co się działo i zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia >>

WTW urodziny Marii Wiercińskiej

Dowiedz się więcej o patronach Wrocławskiego Teatru Współczesnego >>

Maria i Edmund Wiercińscy

Edmund Wierciński został patronem Wrocławskiego Teatru Współczesnego 12 sierpnia 1967r. Nie bez powodu doceniono jego zasługi, bo choć życie nie było dla niego łaskawe, to nieustannie pamiętał o swoim zamiłowaniu do teatru. Z tego też powodu zrezygnował z kariery prawniczej, a w zamian wstąpił w szeregi Reduty Juliusza Osterwy. Jego droga zeszła się z początkującą ścieżką Marii, która również dołączyła do Instytutu, by oddać się pasji. Od 1925r. Edmund i Maria współtworzyli razem teatr, choć w dużej mierze zasługi przypadały tylko mężczyźnie.

Sytuacja zmieniła się w 2014r., kiedy na światło dzienne wyszła „Korespondencja Wiercińskich”, opracowana przez Marka Piekuta. Jakże miłym zaskoczeniem, a może po prostu potwierdzeniem, okazała się rola Marii w organizacji życia teatralnego, również w czasach wojennych. Ten, kto twierdzi, że kobiety są tchórzliwe, powinien poznać Wiercińską. To właśnie ona odpowiedzialna jest za przygotowanie ponad 150 tajnych spotkań poetyckich dla ponad 7 tysięcznej publiczności. W latach 50. zrealizowała w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu „Śluby panieńskie”, które nadały jej oficjalne prawo do reżyserowania. Patronką WTW została znacznie później niż jej mąż, bo dopiero 17 listopada 2021r.

Opowiadana biografia Marii Wiercińskiej

Ten dzień należał do niej, nie tylko ze względu na rocznicę urodzin, która pozostaje zwykłym pretekstem do opowiedzenia o życiu reżyserki i aktorki. Barwna osobowość Wiercińskiej musiała być zawsze poparta jej siłą i determinacją, gdyż przyszło jej tworzyć w świecie mężczyzn. Choć z pewnością zdawano sobie sprawę z wpływów i pozycji Marii, to jednak równouprawnienie kobiet, nawet w tak wolnym miejscu, jakim jest teatr, musiało poczekać. Jej droga do samostanowienia i decydowania była także podróżą, w której musiała walczyć o swoje „ja”. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że się udało.

W listach do córki pisała, że nie jest jej celem, by zajmować konkretne stanowiska. W tym wszystkim fascynują ją sama droga ku temu. Praca, którą musi wykonać, będzie dla niej najlepszym wyznacznikiem satysfakcji z wykonanych zadań. Choć długi czas nosiła miano „żony Edmunda”, to w końcu przyszedł moment, w którym można zobaczyć ją jako indywiduum. Wrocławski Teatr Współczesny zapieczętował ten stan rzeczy z pomocą Doktor Anny Chojnackiej oraz Eweliny Paszke-Lowitzsch. Doktor Chojnacka w niezwykle pociągający sposób opowiedziała o życiu reżyserki, zaś aktorka Paszkie-Lowitsch odczytała listy Marii pisane do męża i córki Ewy. Dodatkowo, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą patronom WTW

Ludzi zapomina się szybciej niż wojny

Końcowym wydarzeniem był performans, wyreżyserowany przez Marzenę Sadochę. To krótka opowieść o Marii Wiercińskiej, która jednak jest tylko pretekstem do opowiedzenia o znacznie większych rzeczach. Na szczególną uwagę zasługuje tekst, który pięknie opanowany przez Beatę Rakowską i Magdalenę Tarantę, niósł głęboki przekaz. Należy także pokłonić się wspaniałej muzyce, granej na żywo. W skład zespołu weszły: Patrycja Hefczyńska (guitalele, kalimba, przeszkadzajki, głos), Ela Sokołowska (altówka, głos) oraz Wanda Jabłońska (harfa). Cudowne dźwięki wypełniały salę, dodając uroku do wypowiadanych kwestii.

Co rusz padały słowa, nad którymi warto się zastanowić, jak na przykład zdanie o szybszym puszczaniu w niepamięć ludzi, niż wojny czy to, że spektakle umierają wcześniej, niż jego twórcy. Czy nie jest właśnie tak, że z każdym nowym dziełem artysty, zapomina się o jego poprzednich dokonaniach? Czy lepiej byłoby, tak jak proponowały to aktorki, by każdy reżyser w swoim życiu prezentował jedno przedstawienie, które razem z nim zostałoby zapomniane przez widzów? A może pozostawić wszystko takie, jakim jest i cieszyć się różnorodnością w sztuce? Niezwykle trafnie dobrane słowa z pewnością pobudziły do refleksji niejedną osobę.

Wrocławski Teatr Współczesny uczcił Międzynarodowy Dzień Teatru z wielkim przytupem. Przygotowany program skupiał w sobie naprawdę ciekawe, pouczające i ważne sprawy. Z należytym szacunkiem oddano hołd Marii Wiercińskiej, opowiadając o jej życiu, dokonaniach i ciężkiej pracy. W odczytanym orędziu z okazji tak znaczącego dnia w świecie kultury, nie zabrakło słów odnoszących się do obecnej sytuacji w Ukrainie, zniszczonych teatrach i chwilowym zaprzestaniu działań teatralnych. To naprawdę szlachetne, by w tak trudnych chwilach, pamiętać o wszystkich, którzy mogą potrzebować pomocy.

Klaudia Kowalik

fot. Julia Dajczak

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, 2022, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wszyscy jesteśmy dziwni
"Wszyscy jesteśmy dziwni" z nagrodą Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Dla Olgi Ciężkowskiej, studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, spektakl ten był reżyserskim debiutem.

Teatr Powszechny im. Zygmunta HÃźbnera
Podsumowanie sezonu 2021/2022 i plany Teatru Powszechnego w Warszawie

Za nami 7 premier oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.