Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Współczesny od teraz imienia Marii i Edmunda Wiercińskich

2021-11-18 09:25:15 | Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich to obecnie pełna nazwa teatru. W ten sposób WTW chce przywrócić pamięć i uhonorować Marię Wiercińską. Poświęcone jej będzie też specjalne wydarzenie 27 lutego 2022 roku, w 120 rocznicę urodzin.

Maria WiercińskaO Marii Wiercińskiej

Droga artystki przez teatr to także historia emancypacji – osobistej i artystycznej, to wytrwałe i konsekwentne budowanie własnej, niezależnej od męża, pozycji zawodowej. W listach do córki pisała: „Nieraz zdarzyło się mocno dostać po głowie. Jednakże upór i energia nie pozwoliły się niczemu poddać, i tak szukałam dalej swoich dróg, nie zawsze najłatwiejszych, często mało efektownych. Zawsze pasjonowała mnie praca, nigdy dążenie do zdobycia stanowiska, zrobienia, jak to mówią „kariery”. […] Wydźwignęłam się, oparłszy się na samej sobie. Zresztą sukces nie jest najważniejszy, tylko sama uczciwa robota.” [cytat za: „Korespondencja Wiercińskich”, Instytut Teatralny 2014]

Edmund i Maria Wiercińscy patronami WTW

Kiedy 12 sierpnia 1967 roku, na wniosek ówczesnego dyrektora Andrzeja Witkowskiego, Teatr Rozmaitości otrzymał nazwę Wrocławski Teatr Współczesny a jego patronem został Edmund Wierciński, gościem honorowym uroczystości była Maria Wiercińska – żona, nieżyjącego od 12 lat, wybitnego aktora, reżysera i pedagoga. W tej roli, „żony Edmunda”, Maria Wiercińska „występowała” przez wiele lat a jej osobiste osiągnięcia artystyczne zawsze pozostawały w cieniu twórczego dorobku męża. Aż do roku 2014, kiedy to ukazała się „Korespondencja Wiercińskich”, wydana dzięki wnukowi artystów, Krzysztofowi Smołce i opracowana przez Marka Piekuta. Lektura listów uświadomiła na nowo, prawdę wydawałoby się oczywistą, iż Maria w równym stopniu, jak jej mąż, współtworzyła ten szczególny i niezwykle ważny dla polskiego teatru duet artystów.

Podczas sesji 21 października 2021 r. Rada Miejska Wrocławia na wniosek Wrocławskiego Teatru Współczesnego jednogłośnie uchwaliła zmianę w nazwie patrona teatru. Uchwała wchodzi w życie 17 listopada br.

MD/ip

fot: ze zbiorów prywatnych Krzysztofa Smołki

Słowa kluczowe: WTW, patron, Wrocław, Maria Wiercińska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kantor. Burza spektakl
Grudniowe spektakle w Instytucie Grotowskiego [Program] Wrocław

Sprawdźcie, na co można się wybrać?

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Kazio Sponge Show
Kazio Sponge Show - charytatywny pokaz na mikołajki w WTL Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na mikołajkowe show w dniu 5 grudnia 2021.

Polecamy
Claudio Santana BÃłrquez
Rezydencja Performer Persona Project z Chile w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Na program rezydencji grupy złoży się pokaz pracy poświęcony aktualnej sytuacji w Chile, warsztaty oraz wykład performatywny lidera grupy.

Teatr WTW po remoncie
Wrocławski Teatr Współczesny otwiera się po remoncie [WIDEO] Wrocław

Zobaczcie, jak teraz wygląda Teatr WTW.

Ostatnio dodane
Kantor. Burza spektakl
Grudniowe spektakle w Instytucie Grotowskiego [Program] Wrocław

Sprawdźcie, na co można się wybrać?

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.