Dzieje się - Teatr

Teatr Polski we Wrocławiu z dofinansowaniem w ramach "funduszy norweskich"

2020-05-21 12:07:30 | Wrocław

Teatr Polski we Wrocławiu złożył dwa wnioski w oparciu o tzw. „fundusze norweskie” i otrzymał dofinansowanie międzynarodowych projektów teatralnych, które będą powstawały we współpracy z artystami z Norwegii.

Teatr Polski we Wrocławiu

Na początek warto wyjaśnić czym są i skąd się biorą te fundusze. Fundusze EOG i norweskie to finansowy wkład trzech państw:  Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w zmniejszanie nierówności społeczno-ekonomicznych w EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz w umacnianie stosunków dwustronnych z 15 państwami Europy Wschodniej, będącymi członkami Unii Europejskiej.

Innym ważnym celem realizowanym przez Fundusze jest  umacnianie fundamentalnych wartości europejskich, takich jak: demokracja, tolerancja i praworządność. W obecnej edycji (lata 2016-2021) nacisk położony jest na trzy obszary artystycznej wypowiedzi, poruszające istotne tematy wspólnoty europejskiej w dziedzinie relacji społecznych, kulturowych i ekonomicznych.

Projekty Teatru Polskiego we Wrocławiu koncentrują się na dwóch zagadnieniach:

– relacji między mniejszościami a większością,

– edukacji i pozyskiwaniu dla teatru nowej, młodej publiczności.

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących. Na efekty pracy twórców przyjdzie jednak poczekać do roku 2021 oraz 2022.

- W pierwszym etapie musimy zaplanować i zrealizować wzajemne wizyty studyjne (robocze) – mówi Sławomir Olejniczak, dramaturg Teatru Polskiego we Wrocławiu. – Wyruszymy w teatralną podróż, gdy tylko możliwa stanie się działalność artystyczna. A kiedy to będzie? Dziś nie mamy na to odpowiedzi, ale mamy nadzieję, że już niedługo o tym poinformujemy – dodaje.

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: wyjazd do Norwegii, projekty, wydarzenia, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Teatr Powszechny im. Zygmunta HÃźbnera
Podsumowanie sezonu 2021/2022 i plany Teatru Powszechnego w Warszawie

Za nami 7 premier oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.