Dzieje się - Teatr

Inauguracja Festiwalu „Musica Polonica Nova”

2008-02-14 13:07:49 | Wrocław
 W najbliższy piątek, dnia 15.02.08 w Operze Wrocławskiej odbędzie się inauguracja 26 Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova”, podczas której zobaczymy dwie premiery skomponowane przez wybitnych, polskich kompozytorów.

Pierwszą część wieczoru rozpoczyna "Jutro” Tadeusza Bairda. Jednoaktowy dramat jest jednym z najwybitniejszych dzieł współczesnej muzyki operowej. Zainspirowany został „Jutrem” Josepha Conrada. W klasyfikacji operowej jest to dramat symboliczny, opowiadający o uczuciach i relacjach ludzkich . Z kolei drugim wydarzeniem muzycznym jest „Kolonia karna” Joanny Bruzdowicz zrealizowana na zamówienie Opery Paryskiej. Swój utwór kompozytorka stworzyła na podstawie „Kolonii Karnej” Franza Kafki. Chciała w ten sposób nadać tragizm wydarzeniom, rozgrywanym na scenie za pomocą dźwięku.
 
Tadeusz Baird: jego twórczość kompozytorską stanowią 52 utwory samodzielne. Jest uważany za romantyka XX wieku. Przede wszystkim świadczy o tym tematyka jaką podejmuje w swoich utworach, ale również nasycenie emocjonalne połączone z ekspresją i dynamizmem. W każdy ton swej muzyki wkładał zalążki autobiograficzne. Jak sam przyznawał za swojego życia : „Owa autobiografia [zapisana dźwiękiem] tym różni się od literackiej, że w pełni czytelna jest tylko dla mnie”. Jednak należy pamiętać, że wypracował on swój własny styl, bogaty w arsenał środków i symboli.
 
„Jutro”
Realizatorzy:
Kierownictwo Muzyczne: Tomasz Szreder
Reżyseria i scenografia: Ewelina Pietrowiak
Asystent Dyrygenta: Artur Wróbel
Obsada:
Jozue: Maciej Krzysztaniak, Stanisław Kufluk
Jessica:Anna Bernacka, Dorota Dutkowska
Ozias: Wiktor Gorelikow
Harry: Łukasz Brzeziński, Robert Wrzosem


Joanna Bruzdowicz: około 40 lat temu opuściła nasz kraj. Przez to jest niemal nieobecna w świadomości większości Polaków. Wniosła ogromny wkład w rozwój muzyki na arenie europejskiej jak i również tej w Stanach oraz Kanadzie. Jest ponadto aktywnym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. W swoich aranżacjach lubiła zabawę nowoczesnymi technikami barw brzmieniowych. Jednak pod koniec lat osiemdziesiątych wycofała się z tej drogi ku swej "pierwszej miłości” warsztatu instrumentów akustycznych.
 
„Kolonia Karna”
Realizatorzy:
Kierownictwo Muzyczne: Tomasz Szreder
Reżyseria: Marek Weiss-Grzesiński
Scenografia: Małgorzata Słoniowska
Asystent Dyrygenta: Artur Wróbel
Obsada:
Oficer: Łukasz Rosiak
Podróżny: Andrzej kalinie, Rafał Majzner
Strażniczka: Agnieszka Czekalska
Więźniowie: Bassem Akiki, Piotr Bunzler, Jolanta Michalak-Lechowska
Żołnierze: Ivan Andrunyk, Szymon Olejniczak, Bolesław Słowiński


Katarzyna Dawczyk
(kultura@dlastudenta.pl )







Słowa kluczowe: Musica Polonica Nova festiwal muzyki współczesnej muzyka wroclaw festiwale opera jutro kolonia karna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
A najwaÅźniejsze jest
Studenci AST Wrocław pokażą "Dekalog" i opowiedzą o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej Wrocław

Już rozpoczęli próby do dyplomu w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Teatr Powszechny im. Zygmunta HÃźbnera
Podsumowanie sezonu 2021/2022 i plany Teatru Powszechnego w Warszawie

Za nami 7 premier oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.