Recenzje - Teatr

Dramat rodzaju męskiego - recenzja spektaklu

2024-01-18 10:29:28 | Wrocław

„Dramat rodzaju męskiego” to nowy spektakl w ofercie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Reżyser Marcin Liber zrealizował go na podstawie nagrodzonej w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU sztuki Jakuba Tabaczka pod tytułem „Stulejka”. Czy warto zobaczyć to przedstawienie? Przeczytajcie recenzję!

Dramat rodzaju męskiegoKażdy kowboj jest inny

Przed premierą mieliśmy poważne obawy o to, czy „Dramat rodzaju męskiego” nie zostanie sprowadzony do kabaretowego wyśmiania męskich spraw, wytknięcia stereotypów itd. Na szczęście sam tekst oraz jego sceniczna interpretacja okazują się naprawdę przemyślane, interesujące, wartościowe i fantastycznie podane.

Amerykański stereotyp facetów w jeansowych, kowbojskich uniformach stanowi tu jedynie wspólny mianownik dla wszystkich postaci (także kobiecych), robiący z nich tłum przechodniów, pozornie takich samych, ale ostatecznie każdy jest inny, każdy jest jakiś, każdego określa i definiuje coś odrębnego. W kolejnych scenach dany bohater, na którym aktualnie się skupiamy opisuje swój wygląd inaczej niż wskazywałby na to wspomniany kostium.

Pojawiają się też rekwizyty oraz elementy scenografii (oszczędnej, ale uniwersalnej i wystarczającej) – te faktycznie istniejące, jak też te konieczne do wyobrażenia sobie przez widzów. Dostajemy dzięki takim zabiegom dzieło bardzo teatralne, dosłowne kiedy trzeba, ale także metaforyczne i poruszające wyobraźnię.  

Nie ma facetów bez kobiet

Prezentowane historie tylko z początku są oparte na archetypach, postaciach, które opisuje jedna cecha, bo potem okazuje się, że każdy bohater ma drugie dno, coś ciekawego do powiedzenia czy pokazania, czym przełamuje pierwsze wrażenie, jakie by ono nie było. Nieodzowne w tych opowieściach są oczywiście kobiety, bo przecież to z nimi panowie wchodzą w interakcję. Przedstawicielki płci pięknej również nie są tylko tłem. Zawsze mają swoje własne historie, sprawiając, że „Dramat rodzaju męskiego” równie dobrze działa jako spektakl o facetach, co o kobietach.

Dramat rodzaju męskiegoSceny zróżnicowane, jak ich bohaterowie

Kolejne sceny są bardzo zróżnicowane, tak jak ich bohaterowie. Często śmiejemy się, współczujemy, złościmy, a nawet opłakujemy, a to wszystko zostało pomieszane i zrównoważone z wyjątkową precyzją, wyważeniem i czułością. Przedstawienie ogląda się jednym tchem, chłonąc emocje jakie płyną ze sceny.

Wszystkie role zostały rewelacyjnie zagrane, choć subiektywnie musimy wyróżnić Mariusza Bąkowskiego (niesamowicie wszechstronny aktor, sprawdza się w każdej roli), Miłosza Pietruskiego (wiarygodny bez względu na rolę), Przemysława Kozłowskiego (fantastycznie zagrał ojca, który oczekuje od syna perfekcji, choć sam jest od niej daleki), Tadeusza Ratuszniaka (rola pozwoliła mu na szaleństwo, więc oszalał!) oraz Macieja Tomaszewskiego (gdy wygłasza monolog, łzy leją się na całej widowni).

„Dramat rodzaju męskiego” ma chyba tylko jeden (także bardzo subiektywny) minus, a jest nim niepotrzebna ingerencja reżysera w nasz odbiór kolejnych scen, poprzez wypowiedzi/komentarze w formie tekstu wyświetlanego z tyłu sceny. Naprawdę nie są one do niczego potrzebne, bo tekst Jakuba Tabaczka broni się sam i nie musimy znać prywatnych wynurzeń reżysera, który go adaptował. Nie jest to naturalnie żadna znacząca wada, a „Dramat rodzaju męskiego” to bez wątpienia najlepszy spektakl w WTW od dawna. Zdecydowanie polecamy zobaczyć to dzieło!

Michał Derkacz

fot. Natalia Kabanow

 

Słowa kluczowe: Marcin Liber, ocena, opinia, amaliza, Wrocławski Teatr Współczesny

Dramat rodzaju męskiego - zdjęcia ze spektaklu (9)

Dramat rodzaju męskiego - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Dramat rodzaju męskiego - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Dramat rodzaju męskiego - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Dramat rodzaju męskiego - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Dramat rodzaju męskiego - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Magnolia - spektakl 2019
Magnolia - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.

Ile Åźab waÅźy księÅźyc
Ile żab waży księżyc - recenzja spektaklu Wrocław

Piękny spektakl o miłości, dzieciństwie i budowaniu relacji we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.